Спешно трябва да се проведе междуправителствена конференция за започване на преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз, призова зам. -помощник държавният секретар на САЩ Матю Палмър в интервю за "Гласът на Америка".
По думите му Вашингтон би искал Скопие и София да решават проблемите в двустранните си отношения чрез диалог и да пазят проблемите от разискване в многостранни формати, включително в НАТО и ЕС.
"Със сигурност никой не иска да види един съюзник в НАТО и партньор от НАТО да се заплашват един друг", каза Палмър.
Северна Македония не започна преговори за присъединяване в ЕС, тъй като България не одобри преговорната й рамка. Това стана, след като Скопие отказа да се съобрази с българските изисквания, а останалите страни членки не ги вкараха в рамката. Вече месеци напрежението в двустранните отношения ескалира и няма сигнали за пробив в кризата. Напротив, премиерът Бойко Борисов делегира на ВМРО темата и тя стана основна част в предизборната кампания на партията на Красимир Каракачанов.
Правителството на Зоран Заев втвърди тона, а опозиционната ВМРО-ДПМНЕ реагира истерично при споменаването на каквито и да били отстъпки към България. Преговорите между София и Скопие зациклиха и не е ясно как може да се реши ситуацията. Призивите и на САЩ, и на ЕС, са до края на годината Скопие да започне преговори.
"Чувстваме момент на спешност. Смятаме, че Северна Македония и Албания заслужиха междуправителствената конференция и официално отваряне на присъединителните преговори. Много бихме искали това да бъде договорено тази годин", каза Палмър.
Той отбеляза, че САЩ искат да "отстранят пречките", отбелязвайки, че Северна Македония и Албания са свършили трудна работа и са си "написали домашното, правейки някои от необходимите реформи".
В същото време обаче САЩ очакват Скопие да "свърши по-добра работа" в борбата с корупцията.
"Гражданите на Северна Македония очакват това от тяхното правителство. Колкото по-добре правителството се справя с корупцията, толкова повече ще постави този проблем под контрол и повече други държави, включително съюзници от НАТО, ще виждат Северна Македония като място за инвестиции, вярвайки, че споразуменията ще бъдат спазени, където няма да бъдат подкупени и където те ще имат разумна възвръщаемост на инвестициите в предвидима среда, включително в съдебната система", посочи дипломатът.
България не блокира присъединяването на Северна Македония към НАТО, разчитайки, че Скопие ще изпълнява подписания през 2017 година Договор за добросъседство.
Според българските власти, след като Северна Македония е станала част от Алианса, управляващите там са спрели да се съобразяват с договора и да работят за решаване на проблемите с езика на омразата и историята.
mediapool.bg