Не се знае колко пари липсват в бюджета на Националната художествена академия, не е ясно и защо средствата на университета са недостатъчни за плащането на заплати на преподавателите и служителите. За отговори на тези въпроси се чака одит на Министерството на образованието и науката. Това стана ясно от отговори на ректора на академията проф. Николай Драчев, който миналата седмица обяви, че подава оставка заради финансовите проблеми на висшето училище. За да стане тя факт, трябва да бъде гласувана от общото събрание на висшето училище.
По закон университетите са автономни и сами разпределят средствата в бюджета си. Голяма част от тях идват от националния бюджет. Одитът на образователното министерство може да покаже къде са проблемите, но той се приема само за сведение. Ректорското ръководство носи отговорност за разпределянето и разходването на средствата.
Проф. Драчев обаче публично обяви, че не може да каже колко средства са нужни за изплащането на възнагражденията на преподавателите и служителите в университета. Такива не са представени и по време на нарочното заседание на Академичния съвет на академията, което се състоя миналата седмица след протест на част от работещите във висшето училище. Недоволството беше провокирано от това, че хората не са получили заплатите си за ноември, има опасност да не получат и тези за декември. Имало и риск да не се изплатят стипендиите на студентите.
В четвъртък проф. Драчев заяви, че стипендии се плащат, служителите, които получават аванс, са взели такъв за ноември, а за Коледа "хората ще имат някакви пари". Той говори по време на заключителна пресконференция по европроекта на академията за изграждане на нов учебен корпус. На събитието на няколко пъти беше заявено, че въпросният проект не е причина за финансовите проблеми на висшето училище и към него не са отклонявани средства, предназначени за заплати или стипендии. Според синдикатите това е основната причина за дупката в бюджета.
Колко пари трябват – никой не знае
На неколкократните въпроси от медиите към проф. Драчев колко пари са нужни за изплащането на възнагражденията на работещите в академията, както и каква е причината парите да не стигат, той призова за търпение, за да излезе одитът на Министерството на образованието и науката. Ректорът в оставка заяви, че парите за заплати са 278 000 лева, но от тях трябвало да се извадят платените вече аванси за ноември, които останаха неизвестна сума. Не стана ясно и колко са неплатените хонорари. Те щели да започнат да се плащат от следващата година, разсрочено.
Имало и надвнесени осигуровки в Националната агенция за приходите, за които трябвало да се изясни дали ще могат да бъдат върнати. Каква е сумата също не е ясно.
Защо академията няма пари
Проф. Драчев така и не отговори каква е причината за финансовите проблеми на управляваното от него учебно заведение и прехвърли топката към образователното министерство, което трябвало да я открие. Той обаче каза, че не е правил нарушения при изразходването на бюджета. В същото време бил подведен от счетоводството "в известна степен", без да уточни как и за какво.
Според Драчев проверка на Сметната палата, както и по-стар одит на министерството не показвали нарушения при изразходването на бюджета на академията. От МОН обаче още миналата седмица обявиха, че този одит е показал, че пари за стипендии се отклоняват за капиталови разходи, което е недопустимо.
Въпреки това Драчев каза, че се наложило да се дават пари за неотложни текущи ремонти по сградите на НХА. Заместник-ректорът доц. Даниела Янкова допълни, че става въпрос за отстраняване на течове, наводнения и други подобни проблеми, които ежедневно възниквали в учебните бази на висшето училище, които са в стари сгради в лошо състояние.
Новата сграда е готова
Представителите на академията обявиха, че проектът за нова учебна сграда към академията не е причина за финансовите проблеми на висшето училище. Парите за нея идвали само по проект, финансиран от Оперативната програма "Региони в растеж" с общ бюджет около 3 млн. лева. Средствата са от еврофондовете и от националния бюджет. За плащанията по проекта не се налагало да се използват авансово средства на НХА.
Изграждането на сградата е възложено по обществена поръчка от 2017 г. с две позиции. Втората, която е за над 6 млн. лева, е за ремонт и укрепване на съществуващата стара сграда към ул. "Оборище". Договорът за това е подписан, но от висшето училище казват, че по него няма плащания, тъй като за проекта средства няма. Той щял да започне да се изпълнява когато и ако се осигури финансиране. В същото време договорът за старата сграда не е прекратен, въпреки че вече две години пари за него няма.
В новата сграда ще бъдат преместени част от катедрите и специалностите на академията, както и библиотеката. Това щяло да осигури модерно и отговарящо на изискванията учебно пространство. В същото време в съществуващите сгради щели да се отворят пространства, в които да се настанят част от служителите, които сега работели в тесни и претъпкани стаи.
Представителите на академията обясниха още, че по новата сграда текат довършителни работи. Част от тях касаели отстраняване на малки течове от тавана, които били нормални за всеки такъв строеж.
Събрали сме се по хубав повод
На няколко пъти представителите на академията се опитаха да парират въпросите на медиите за финансовото състояние на академията с мотива, че поводът за пресконференцията е завършването на проекта за нова сграда, която се получила по-добре от очакваното. Проф. Драчев каза, че това е "постижение и усилие от страна на ръководството". "Не бих искал да се хваля с това нещо, но резултатът е категоричен", допълни той.
"Събрали сме се по хубав повод. По принцип темата на пресконференцията е друга. 14 години чакахме финансиране за този проект", каза заместничката му доц. Янкова и добави, че сградата ще стои 100 години и повече.
mediapool.bg