Кламер БГ - Новини: Ремонтът на банята в "Овча купел" ще продължи 16 месеца

Ремонтът на банята в "Овча купел" ще продължи 16 месеца

България

|
Пон, 13 Март 2023г. 16:48ч.
Ремонтът на банята в "Овча купел" ще продължи 16 месеца

Сн. БГНЕС

Ремонтът на минералната баня в столичния квартал "Овча купел" ще продължи 480 ни или 16 месеца. Формално той започна на 6 март, а в понеделник беше нагледан от председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев и директора на Регионалния исторически музей – София Венета Ханджийска. Музеят е възложител на ремонта, който се финансира със средства от еврофондовете и от общинския бюджет. Срокът за усвояването на евросредствата, които са около 3 млн. лева, изтича в края на годината. Общо сумата за обновяването на сградата е 8 млн. лева.

Европарите са за изграждане на център за върхови постижения на част от територията от банята. И тази сграда, като Централната минерална баня, няма да се използва само за целите, за които е създадена. Причината е, че общината реши, че може да финансира ремонта на рушащата се от години сграда, може да стане изцяло с европари. В последствие се оказа, че това е невъзможно, тъй като в противен случай тя не може да работи като баня, за която се плаща вход.

Два етажа от минералната баня в "Овча купел" ще бъдат превърнати в център за продължаващо обучение и за върхови постижения. Проектът предвижда възстановяване на сградата, реставрация на фасадите, на емблематичните за сградата касетирани тавани. Ще бъдат реставрирани и басейните, като ще има зона с по-гореща вода, каквато не е съществувала преди. Ще бъдат възстановени курните и зоните с душове. Температурата на водата е около 30 градуса и ще се затопля допълнително, за да стане по-гореща.

Банята дълги години е държавна собственост. По инициатива на кмета на София Йорданка Фандъкова в началото на този мандат бе прехвърлена от държавата на общината, припомни председателят на общинския съвет Георги Георгиев.

"Това е нашето културно наследство, недвижима културна ценност без аналог, за която трябва да се полагат грижи", коментира той и подчерта отношението на Столичната община към недвижимите културни ценности. Георгиев даде като успешен пример банята в Банкя, която след реставрация отвори врати през септември 2022 г. и се стопанисва от "Софийски имоти". Председателят на СОС каза, че близо пет хиляди души посещават месечно минералната баня в Банкя.

Венета Ханджийска заяви пред медиите, че основната цел е възстановяване на сградата, запазване на нейните функции, да придобие съвременен облик, с активно използване на минералната вода. В една от лабораториите, които ще бъдат разположени на горните нива на банята, се предвижда да се правят изследвания, свързани с въздействието на минералната вода върху здравето на хората.

Другият проблем, е че през лятото целият дебит на минералния извор, който трябва да се ползва от банята, отива за нуждите на близката болница за рехабилитация. Планът е, когато започне да работи банята, да се премине към гъвкав режим на ползване, допълни Ханджийска.

mediapool.bg