Работещите в Комисията за защита на потребителите (КЗП) излязоха на едночасова предупредителна стачка от 10 до 11 часа в петък с искане за „достойно заплащане“.
Акцията е организирана от Синдиката на административните служители "Подкрепа".
Основното им искане е увеличение на заплатите с 60 процента със задна дата от 1 януари 2023 година.
Стачкуващите обявиха, че в момента средната заплата е около 1000 - 1200 лева бруто. Има работещи, които получават по около 900 лева чисто, дори някои взимат и под минималната заплата, твърдят протестиращи.
"Надяваме се да бъдем чути, още повече, че дори 60% да ни увеличат заплатите, те пак стават под средната заплата за София, още повече, че ние все пак сме контролен орган", каза една от протестиращите.
Искането на синдикалистите е за повишение от около 500 лева на основните заплати на човек.
Аргументите са, че във времена на висока инфлация, спекула и необосновано повишаване цените на всички стоки и услуги, обемът на работа на работещите в КЗП се е увеличил многократно, а заплатите им не са увеличавани от 2020 година.
Работещите в КЗП заявяват, че ще отстояват исканията си до край и в случай, че не бъдат чути, ще преустановят работа и ще обявят безсрочни стачни действия.
За да бъде изпълнено искането за ръст на възнагражденията, са необходими 2.4 милиона лева допълнително.
Кремена Атанасова - председател на Синдиката на административните служители в КТ "Подкрепа", каза пред БНР, че работещите в КЗП искат заплатите да се увеличат с еднаква сума за всички, а не процентно, защото такова увеличение би отворило още повече ножицата между ниските и високите възнаграждения.
По думите на Атанасова в КЗП има текучество на служители заради ниските заплати, но към момента няма свободни щатни бройки. На изказванията за раздута администрация, тя призова да се види без кой може и без кой не може.
"Когато има съкращения, обикновено това са хора по ниските етажи, които вършат работа. Не съм чула да има съкратени директори, председатели и т.н.", каза Кремена Атанасова. Тя допълни, че настояват и за назначаване на още 50 души в ключовите структури на КЗП. Сега в системата на Комисията в цялата страна работят 190 души.
mediapool.bg