Пътят до лятната резиденция в Росенец на почетния председател на ДПС Ахмед Доган остава общински, но рибарското селище Ченгене скеле няма да има канализация и пречиствателна станция. Това следва от решението на доминирания от ГЕРБ Общински съвет в Бургас, взето във вторник.
С него се оттеглят одобрените промени в подробния устройствен план на лесопарк "Росенец" в името на обществения интерес. Със същия аргумент общинските съветници от ГЕРБ взеха и обратното решение на 28 април 2020 г.
С решението за одобряване на промени в ПУП-ПРЗ на лесопарк "Росенец" общинският път до резиденцията на Доган щеше окончателно да стане частен. Със същото решение обаче се даваше възможност за изграждане на канализация и пречиствателна станция в рибарското селище "Ченгене скеле", санитарно охранителна зона на нефтеното пристанище и безвъзмедното придобиване на 1000 кв. м частни имоти за нова улица с паркинг. Тези проекти сега няма да бъдат реализирани.
"Въпреки тези обществени ползи, бяха направени некоректни политически внушения, което доведе до изопачаване на истината и реалните мотиви за решенията на Общинския съвет. С цел да се нагнети общественото недоволство и във вреда на обществения интерес, фактите се представяха превратно, лансираха се неверни твърдения, че общината се е разделила със своя собственост в полза на частни лица. ...стигна се до напрежение и разделение в обществото. Ние, като общински съветници смятаме, че нито един акт няма смисъл, ако той не получава безспорна обществена подкрепа, независимо от ползите, които ще донесе на обществото." С тези аргументи председателят на Общинския съвет в Бургас Севдалина Турманова и още 8 общински съветници от ГЕРБ поискаха отмяна на цялото решение за одобряване на промени в ПУП на парк "Росенец".
Техният доклад е внесен часове преди заседанието на Общинският съвет в Бургас - в понеделник (27 юли) следобед.
Повече от седмица по-рано общинските съветници Константин Бачийски (Средна европейска класа) и Димитър Найденов (Демократична България) бяха поискали единствено да отпадне частта за превръщането на общинската улица в частна, докато останалите придобивки за жителите в Ченгене скеле и нефтеното пристанище да останат. Докладната им записка обаче беше отхвърлена с аргумента, че няма съгласие от другата страна за нея.
ГЕРБ обвини двамата съветници, че заради тях рибарите в Ченгене скеле ще останат без ВиК мрежа, която трябваше да се изгради с пари от държавния бюджет.
Защо не може да се оттегли само решението за пътя?
Заместник-кметът по строителството на община Бургас Чанка Коралска обясни, че не може да се отмени единствено промяната за собствеността на улицата до резиденцията на Доган, защото промените в подробния устройствен план се правят по "взаимно съгласие между всички заинтересовани страни".
"Точка 3 (за улицата - бел. ред.) сама по себе си, дори и да бъде отменена, ще вкара всички, включително и гражданите, в безтегловност – така, че да не може да се случи нищо повече оттук нататък", каза Чанка Коралска пред съветниците.
Тя разви тезата, че виновник да се стигне до днешната ситуация е правителството на Иван Костов, което през 1999 г. е извършило приватизация на Нефтохимическия комбинат заедно с всички негови активи, в това число въпросните имоти, намиращи се на нос Чукалята с обща площ 193 дка.
Така до 2013 г. община Бургас не е имала нито един квадратен сантиметър общински имот там, но благодарение на усилията на кмета Димитър Николов се прави Подробен устройствен план, в резултат на което за първи път общината придобива безвъзмездно 4 дка имоти за улици без да плати стотинка, разясни Чанка Коралска.
В плана от 2013 г. улицата край сегашната резиденция на Доган е общинска собственост.
Пет години по-късно - през 2018 г. постъпва искане от "Лукойл" за осигуряване на санитарно-охранителна зона около външната стена на нефтобазата, намираща се в района на Росенец. За целта е необходима промяна в действащия ПУП-ПРЗ, одобрен през 2013 г. Общинският съвет разрешава да бъде направена промяна в плана.
Докладната записка от 2018 г. е била придружена и от графичен материал, на който ясно се вижда, че част от съществуваща алея ще стане частна собственост, а част от имот частна собственост ще стане улица публична общинска собственост с достатъчен габарит, която ще завърши с паркинг за 50 автомобила, каза Чанка Коларска.
С решението от април 2020 г. Общинският съвет в Бургас финализира промените в ПУП на лесопарк "Росенец".
"Тук може да бъде зададен въпроса, защо някой от присъстващите в тази зала, които и тогава са били общински съветници, едва сега се сетиха, че този план е в ущърб на публичния интерес", попита Чанка Коларска.
Костадин Бачийски твърди, че тези доклади са били внесени като извънредни с много придружаващи материали и съветниците не са могли да се ориентират.
Около стотина бургазлии протестираха
Преди вземането на днешното решение, с което на практика ГЕРБ наказват жителите в рибарското селище, около стотина бургазлии се събраха пред залата, в която се провеждаше заседанието на Общинския съвет.
Те се обявиха в защита на общинския път, който преминава край т.нар. летен сарай на Ахмед Доган в парка "Росенец".
Протестиращите бяха разположили край залата ограждения, на които пишеше "Строителен обект" и "Забранено преминаването", припомняйки начина, по който и в момента пътят е преграден с ограда като строителен обект.
Протестиращите посрещнаха пристигащите общински съветници от управляващото мнозинство с викове "Оставка" и "Мафия". Някои от тях не бяха допуснати да влязат през централния вход на залата с ироничното обяснение, че това са "сараи в строеж и влизането в тях не е безопасно. Не може да се влезе във връзка с безопасността на хората".
На 7 юли лидерът на партия "Да, България" Христо Иванов направи опит да достигне до малък плаж в парк "Росенец", останал единствената публична собственост, след като останалата част от брега на полуострова стана собственост на свързваното с Ахмед Доган дружество "Хермес солар".
На брега Иванов беше посрещнат от гардове на Националната служба за охрана, които в нарушение на Конституцията и действащите в момента закони го изблъскаха обратно във водата.
Няколко дни по-късно - на 11 юли, хиляди граждани се събраха в парка, за да протестират срещу заграбването на публичен ресурс и мафиотизирането на държавата. Те обаче не бяха допуснати до пътя, водещ към имението на Доган на нос Чукалята и плажът, на който не беше допуснат Христо Иванов. Вълната на недоволство прерасна във всекидневни протести, които продължават и до днес с искане за оставка на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев.
mediapool.bg