Парламентът проведе първото си заседание. 47-то Народно събрание избра ръководство. Председател е Никола Минчев, предложен от "Продължаваме промяната". По традиция депутатите избраха и по един зам.-председател от всяка политическа сила.
Към момента предложение за кабинет все още няма. Преди заседанието Кирил Петков заяви, че очаква в началото на следващата седмица да има подписано коалиционно споразумение. Едва след това ще се обсъждат имена на министри. Състав на кабинет вероятно ще бъде предложен на парламента в края на другата седмица.
Първото заседание започна на фона на малоброен протест срещу противоепидемичните мерки и ваксинацията. Лозунгите на протестиращите съвпадат с тези на новата парламентарна сила "Възраждане", които обещават да се борят за отпадане на ограниченията заради коронавируса.
10.22
В изявлението си лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов говори за "медицински фашизъм" е експериментални ваксини. От партията настояват за отпадане на ограничителните мерки и връщане на всички ученици в клас. Макар да има само 13 депутатски места Костадинов изрази увереност, че съмишлениците му ще стават все повече.
"Възраждане" е против Зелената сделка и Истанбулската конвенция, каза още той. Партията ще се бори и срещу принудителната или задължителна ваксинация.
"От днес започва да тече последният срок, в който България може да се оттласне от дъното и сме длъжни пред своя народ да изправим на крака нашата държава, която винаги е оцелявала досега. Въпреки, че т.нар. политическа класа успя да я доведе до унизително положение, в което нашата родина, разпъната между великите сили, просто не може да си поеме дъх", заяви Костадинов.
10.07
В края на година, изпълнена с кризи и предизвикателства, можем да си позволим да говорим за надежда. Това каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. Според него периодът на възстановяването от сегашната криза може да е шанс за България и да съкрати разстоянието с развитите страни.
"Демократична България" няма да отстъпи от убеждението, че трябва осъзнава своите ограничения. Коалицията вярва в институциите и процедурите, а идеологият, която няма да забрави, е отрицанието на тоталитарния режим, каза още Иванов.
Тема номер едно за партията остава съдебната реформа. "Демократична България" ще подкрепи програма за справяне с ковид пандемията, а една от първите задачи трябва да е връщането на децата в училише, каза още Иванов.
09.57
БСП има три приоритета, каза лидерът й в оставка Корнелия Нинова. На първо място е промяна в досегашния модел на управление. На второ място е превеждане на България през кризите. Партията ще настоява и за ускорено приемане на Плана за устойчивост и развитие и активна външна проевропейска политика.
Нинова пожела парламентът да има пълен мандат.
09.46
Парламентът трябва да започне да решава кризите, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Той посочи, че досега изборите през тази година само са предизвиквали такива. Избирателите обаче са решили, че обстановката трябва да се стабилизира.
Карадайъ посочи, че страната губи битката с кризата от коронавируса. Той допълни, че скоро ще имаме възможност да преосмислим понятието бедност.
Лидерът на ДПС не пропусна да заяви за пореден път, че по време на кампанията е имало репресии.
"Под лозунга "борба с купения вот" бяха извършени престъпления срещу човешките, гражданските и политическите права на българските граждани", заяви той.
09.38
Според ГЕРБ този парламент не разполага с достатъчно легитимност, защото е избран на вот с рекордно ниска избирателна активност, заяви шефката на парламентарната им група Десислава Атанасова. Според нея настоящият парламент е конфигурация на необходимост, а не на позитивен избор на гражданите.
"Затова всяка илюзия, че някой е победил безапелационно и на тази база има право да диктува определени правила на останалите, ще се разбие в действителността", заяви тя.
Очертава се "ляво/либерално" мнозинство, каза още Атанасова. ГЕРБ ще бъдат опозиция. Въпреки това са готови да подкрепят разумни решения.
09.31
Време да вложим нов смисъл в думите народен представител. Това заяви от парламентарната трибуна Кирил Петков. Той подчерта, че по време на предизборната кампания навсякъде в страната избирателите искали да се върнат младите хора. Съпредседателят на ПП подчерта, че сме в ситуация, в която от 30 години се чака изграждането на големи инфраструктурни проекти като тунела под Петрохан и Шипка и магистрала "Хемус", за която има раздадени милиарди, но не се строи.
"Как сме стигнали до тук? Къде са били народните представители?", заяви той.
Според него отговорът се крие в думите алчност, егоизъм и нехайство. По разбитите пътища на България се движат майбаси и ферарита, които не са собственост на успешни бизнесмени, а на близки до властта корумпирани лобисти, каза той.
"Това трябва да спре днес", заяви Петков.
09.20
"Надеждите към новия парламент са огромни, а залогът съдбовен". Това заяви в обръщението си към депутатите президентът Румен Радев.
Според него в последните два парламента са се чули неудобни истини и важни въпроси, но те не са успели да изпълнят главната задача – съставяне на мнозинство и излъчване на правителство.
Най-важната цел на това народно събрание е да продължи демонтирането на досегашния модел на управление, заяви Радев. Според него той е бил категорично отхвърлен от избирателите.
Президентът цитира анализатори, според които с този парламент се слагал край на прехода. Той заяви на депутатите, че от тях зависи да бъде затворена тази епоха, за да не се пилее повече "историческо време".
09.10
Първото заседание бе открито от най-възрастния депутат Силви Кирилов от ИТН. В словото си той подчерта депутатите да загърбят личните и политическите различия в името на общия интерес. Кирилов подчерта, че България е трудна ситуация, защото липсва доверие в институциите, усещане за справедливост, бедността е ежедневие, а около 2 млн. българи са извън страната.
Кирилов заяви, че се радва да види много млади хора в парламента, защото те носят идеи, енергия и идеали. Прозрачноста, спазването на обещанията и политическата коректност ще върнат доверието в институциите, каза той.
Депутатите положиха клетва.
08.55
Най-голямата парламентарна сила "Продължаваме промяната" ще предложи за председател юриста Никола Минчев, съобщи Кирил Петков. По думите му той е човек с безупречна репутация, работил в международна кантора.
Няма да има ротационен принцип за председателското място, каза още Петков. Те предлагат Минчев с идеята да остане на поста 4 години.
В началото на следващата седмица трябва да има подписано коалиционно споразумение. До следващия петък ще бъде предложен състав на правителство, заяви още Петков.
08.55
В четвъртък Корнелия Нинова отрече да има договорка тя да оглави парламента за една година на ротационен принцип. Другият спряган за поста е председателката на предишните два парламента – Ива Митева от ИТН.
Минути преди началото на заседанието Нинова заяви, че няма да е председател на парламента. По думите й казусът бил ясен.
"Не съм разочарована, че няма да съм аз", заяви тя. Тя допълни, че е имала среща с Кирил Петков и Асен Василев. Уговорката била до неделя да се уточнят всички въпроси. Все още не е ясно кои хора ще предложи за министри, каза още Нинова.
"Никой не ми е предлагал, никой не е разговарял с мен и не очаквам такава номинация", каза пък Митева. Тя предположи, че първата политическа сила "Продължаваме промяната" вероятно ще излъчи кандидат.
"Ако се стигне до моето име и някой ме предложи, за мен ще бъде пълна изненада", каза Митева.
07.05
Очаква се в началото всяка парламентарна група да изчете своя декларация от трибуната. В този парламент има седем партии – победителят на изборите "Продължаваме промяната", ГЕРБ-СДС, ДПС, "Демократична България", ИТН, БСП и "Възраждане".
mediapool.bg