След близо две години разследване Варненската окръжна прокуратура внесе в съда делото за фекалния разлив от спуканата тръба, който замърси Варненското езеро и южните части от Варненския залив.
Подсъдими по делото ще бъдат трима души, един от които е бившият кмет на Варна Иван Портних. За разлива на фекални води в езерото се разбра през март 2020 година, но след това властите признаха, че проблемът е възникнал много по-рано.
В края на май 2020 година тогавашният екоминистър в кабинета "Борисов 3" Емил Димитров обясни, че община Варна е забавила информацията за скъсаната канализационна тръба. Ремонтът на съоръжението също е започнал твърде късно, което е довело до голямото замърсяване на езерото.
"Чух, че кметът на града знаел как да си направи (предизборната) кампания, но не знаел как да съобщи за тръбата, но не е мой проблем", каза Емил Димитров в едно от интервютата си за Нова тв.
Преди това кметът Иван Портних обясняваше, че не информирал жителите на общината веднага, след като разбрал за аварията, тъй като не знаел как да го направи. Ремонтът започнал със забавяне, защото първо нямало пари за това, а после се провалила и процедурата за избор на изпълнител.
Тогавашният екоминистър Емил Димитров обясняваше, че тръбата, която отвежда отпадните води от кварталите "Аспарухово" и "Галата" към пречиствателната станция в село Тополи, е прекъсната от август 2019 година. Това се случило, защото тръбата не е била вкопана в дъното на езерото, както е било по проект. Това я направило уязвима и накрая е била спукана от преминаващ кораб.
Още в началото за проблема е уведомена и община Варна. През следващите месеци екоинспекцията изпращала няколко пъти писма и предупреждения до общината, областния управител, Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Според община Варна и местното ВиК дружество обаче Министерството на околната среда и водите трябвало да се заеме с ремонта, тъй като тръбата е изградена по предприсъединителната програма ИСПА по договор, сключен от ековедомството и още била в гаранция.
От кметството обясняваха дори, че ще заведат иск срещу фирмата изпълнител, за да им възстанови разходите по ремонта, за който междувременно регионалното ведомство отпусна на ВиК Варна 1.3 млн. лв.
Междувременно местната екоинспекция е глобявала с над 40 000 лева всеки месец ВиК – Варна за изливането на непречистени води в езерото.
Тръбопроводът, който трябваше да минава под Варненското езеро, е изграден през 2011 г. по програма ИСПА от Министерството на околната среда и водите с европейски пари. Стойността му е над 5 млн. евро, а предназначението - да отвежда отпадните води от кварталите Галата и Аспарухово в пречиствателната станция в Тополи.
Да беше вкопана, ама не е
По проект трябва да е положен на 22 метра под повърхността на водата, което означава, че трябва да е вкопан поне на 4 метра под дъното.
Разследване на Спас Спасов от "Дневник" установи, че 25 души, които са членове на специална междуведомствена комисия са подписали протокол от 6 декември 2011 г., който удостоверява че тръбата е положена 4 метра под дъното на езерото и е готова за експлоатация. Тя обаче е била над дъното и е било въпрос на време да бъде скъсана от някой кораб.
Това се е случило през 2019 година, което докара екологична катастрофа за Варненското езеро и Варненския залив.
Портних е подведен под отговорност и за това, че като длъжностно лице, не е положил достатъчно грижи за ръководенето и управлението на възложената му работа, от което е последвала щета в особено големи размери. Наказанието за това престъпление е от 3 до 10 години затвор.
Сред другите обвиняеми за замърсяването е Ботьо Т. - управител на "БТ-Инженеринг" ЕООД. Компанията е специализирана в консултантски, проектантски и инженерни услуги в сферата на околната среда и управлението на отпадъците.
Обвинение е повдигнато и на Цветанка Б. от същото дружество, която е била сред членовете на Държавната приемателна комисия на проекта за изграждане на тръбопровода за отпадни води във Варненското езеро. Срещу тях прокуратурата е повдигнала обвинение за документна измама в особено големи размери, за която предвиденото в закона наказание е лишаване от свобода от 10 до 20 години.
Делото беше внесено в съда месец, след като Иван Портних загуби кметските избори.
Нямам нищо общо
В позиция до медиите Иван Портних казва, че нито е писал проекта за тръбата, нито е осигурявал финансирането, нито е избирал изпълнител, нито е строил тръбопровода, нито е бил надзор, нито е разплащал, приемал, въвеждал в експлоатация обекта.
В неговата позиция се обяснява, че тръбопроводът е строен по проект на Министерството на околната среда и водите на тройната коалиция (БСП, НДСВ и ДПС).
"След инцидента сме уведомили всички органи, имащи отношение към качеството на водите във Варненското езеро", коментира Иван Портних.
Той припомни, че в продължение на 3 години Община Варна е очаквала безрезултатно финансова подкрепа от правителствата на "Промените", за да вкопае отново тръбата под дъното на езерото.
"И в момента тръбата е там и носи потенциален риск от нова авария", казва Портних.
mediapool.bg