Най-критичното изглежда отмина, коментира министър-председателят Николай Денков, който се включи в заседанието на кризисния щаб за наводненията в област Враца. Според него институциите са предприели адекватни действия в кризисната ситуация през последните денонощия, когато много села Северозападна и Западна България бяха наводнени.
За нормализирането на ситуацията помага и фактът, че в тази част на страната валежите постепенно започнаха да спират. За неделя жълт код за опасно време бе обявен за общини в Източна България.
В неделя следобед кметът на Враца Калин Каменов съобщи, че частичното бедствено положение в общината се отменя.
Според премиера два са били най-критичните моменти през тези няколко дни. Първият е бил в началото, когато е трябвало да се реагира бързо, за да не бъдат залети къщите на хората, предаде БТА. Вторият е бил снощи, когато е трябвало да се реши дали да започне изпускане на води от яз. "Огоста" с ясното съзнание, че това ще доведе до наводнение в по-долната част на реката. Министър-председателят обясни, че контролираното изпускане на язовир "Огоста" ще продължи: "Защото все още се оттичат водите от горните региони в планините и затова в следващите 2-3 дни вероятно в същия обем ще продължи изтичането. Уверението е, че нивото надолу по поречието на реките Огоста и Скъд ще се запази или ще започне да спада".
Добре координирана реакция на институциите
"Първата реакция на институциите, за щастие, е била добре координирана. Областната управа, кметовете, дирекцията за пожарна безопасност, военните се включиха още същата вечер и това позволи да не се стигне до някакви по-сериозни ситуации. Целият контрол по това колко вода да се изпусне, накъде да се насочи техниката, всъщност позволи най-тежкият период да бъде овладян. Това, което е важно, е че непосредствената опасност вече намалява. Трябва да се внимава на местата по поречието надолу - като Мизия, където водите все още са високи, но по всичко личи, че най-критичното вече отмина" заяви Денков.
Компенсации на пострадалите
Премиерът съобщи, че са обсъждани мерки за компенсиране на пострадалите, като първата от тях е получаването на еднократна финансова помощ:
"Засегнатите от наводнението могат да получат помощ по няколко линии - еднократната помощ, която е до 1512 лв след опис на щетите или помощ за повредени уреди, която достига до 2500 лв. Могат да се възползват и от програмата за безплатен обяд, както и по програмите на Агенцията по заетостта, която предстои да наеме хора за почистването на наводнените участъци".
По думите му, успоредно с помощта към пострадалите хора трябва да се придвижи и процесът за възстановяване на повредената инфраструктура – мостове, улична настилка и пр. Премиерът не се нае да каже какви средства може да отпусне държавата, преди да бъдат направени оценките, но допусна, че ще са нужни милиони.
Какво се случва между две кризи
По думите на министър-председателя всичките кметове са посочили като проблем това, че като отмине кризисната ситуация се изпуска възможността да се работи регулярно - да се почистват коритата, да се изграждат диги там, където е необходимо. "Имаше много оплаквания за това, че от предишни наводнения 2014 г., 2021 г. по тази регулярна работа нищо не е направено", коментира премиерът, цитиран от БТА.
Ако ДКК си беше свършила работата
Хората подчертаха, че ролята на областните управители е била много важна, защото те са координаторите, които могат да обеднят всички служби, разказа Денков. От друга страна, всички навсякъде казват, че попадаме от криза в криза и между тях не се прави практически нищо, за да се преодолеят проблемите за следващия път. Тук визирам, както недостатъчните средства във Фонда за бедствия и аварии, така и средствата, които бяха дадени на Държавната консолидационна компания (ДКК) за ремонтите на язовирите . Много от проблемите, които обсъждахме днес, можеше изобщо да не съществуват, ако междувременно ДКК си беше свършила работата, добави Денков.
Той коментира, че на ДКК са били дадени няколкостотин милиона лева, които биха били предостатъчни за ремонти на основните язовири. За съжаление в момента нито ремонтите са направени, нито е ясно къде са средствата. От две години този въпрос стои и все още няма решение, заяви Денков.
Над 6 млн. лв. са щетите в Монтана
За над 6 милиона лева са щетите, нанесени от наводненията в община Монтана. Кметът Златко Живков ще внесе искане за средства към Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС.
Падналите валежи през юни в района на Монтана са 2 до 4 пъти повече от предишни години. В селата Долна риска, Клисурица, Сумер, Трифоново, Крапчене и Долно Белотинци
са отводнявани 66 къщи, 41 души са били принудително евакуирани. Щетите по инфраструктурата са за над 6 милиона лева, уточни Златко Живков:
"Язовир "Огоста" е държавен язовир, на "Напоителни системи".
Днес ще поставя въпроса - ефективното управление и контрол, как се отразява, дали има ли пропуски, каква е картината за това нещо. Защото ние не може при всеки дъжд да бъдем заложници. Да, няма критична ситуация в момента, напротив - 7 пъти през последните 2 месеца язовирът ни предпазва от наводнения, защото не знам в противен случай по Огоста какво щеше да бъде надолу", коментира кметът.
Премиерът Николай Денков
се запозна на място и с обстановката в община Хайредин, където в събота бе обявено частично бедствено положение, и се включи в заседанието на Областния кризисен щаб в Монтана.
Същевременно продължава отстраняването на щетите от пороите в област Видин.
В София обстановката постепенно се нормализира, нивата на водоемите вече спадат, но остават под наблюдение. Започва и описването и отстраняването на щети в районите Нови Искър, Витоша и Кремиковци.
"Това са районите, в които има щети и предприемаме действия по отводняване и пречистване. Сигналите намаляха чувствително. От сутринта имаме три сигнала - те са предимно от частни сгради", коментира в неделя столичният кмет Йорданка Фандъкова
P { margin-bottom: 0.08in }
mediapool.bg