До края на седмицата ще имаме (Търговски) регистър, ако имаме късмет. Това бе основното послание на премиера Бойко Борисов по време на изслушването му във вторник пред парламента за безпрецедентния срив на системата за вписванията на българските фирми. В неделя от Стара Загора Борисов обяви, че Търговският регистър ще заработи до сряда. Във вторник това се оказа лъжливо обещание. В парламента не бе уточнено кога държавата би имала Търговски регистър, ако няма късмет.
"Кризата е преодоляна. Имам уверение от Изпълнителната агенция по електронно управление, че ще имаме работещ Търговския регистъра към края на седмицата", каза Борисов в Народното събрание. После той се прецизира сам и допълни, че "до края на седмицата ще имаме регистър, ако имаме късмет".
Изказването на премиера за "късмета" напомни много на обяснението за срива на вече бившата шефка на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова. Преди седмица тя каза, че такива неща "се случват и никой не е застрахован". Борисов е на същото мнение.
"Диск е, скапал се, паднал. Всички работите с компютри, с програми; знаете, че някой път се бъгва. Същото се случи и тук. Неудобство. Неприятно. Бързо го надграждаме. Мисля, че се справяме. Много по-тежко би било, ако се случи в други системи. Това ни дойде една добра обица на ухото и мисля, че всички сме си взели поуки",
каза премиерът Борисов пред журналисти.
Пред депутатите той обяви, че до момента са възстановени данните на Търговския регистър до 17 юли. Те се изваждат едновременно от лентови носители и от дефектиралите дискове. Правителството се е свързало по дипломатически път с компанията производител на дисковете със зов за помощ. Тя е откликнала и от Япония е изпратен специалист, който да помогне за спасяване на информацията.
Иначе от изслушването на премиера станаха ясни и някои други любопитни подробности за срива на системата. Агенцията по вписванията е била наясно от три години за проблемите и рисковете пред експлоатацията на Търговския регистър и въпреки това се е стигнало до пълния срив на системата от 10 август.
Премиерът не отговори на редица политически въпроси, които бяха поставени от БСП – дали с оставката на шефката на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова не се прикрива чужда отговорност, достатъчна ли е тази оставка и дали е имало политически натиск над нея.
Държавни заплахи към частна фирма
За сметка на това Борисов и неговият заместник в ГЕРБ Цветан Цветанов си поиграха на "доброто и лошото ченге" с частната компания "Лирекс", която срещу скромната сума от 90 000 лв на година се е наела да поддържа Търговския регистър. Цветан Цветанов заплашително попита от парламентарната трибуна дали сривът на система е резултат от лоша конфигурация на сървърите в системата.
"Вярно ли е, че фирма "Лирекс" е обединила дисковия масив на Търговския регистър с дисковия масив на резервния сървър, това е довело до възможност за реакция. Дали не става въпрос за умишлен саботаж на някой, който искал да създаде проблем в държавата и да се каже, че премиерът и министърът на правосъдието са виновни?", попита Цветанов.
Отговорът на въпроса за дисковия масив не се чу. Вместо това Борисов помирително помоли "колегите от ГЕРБ да не вдигат този въпрос", защото експертите на "Лирекс" буквално могат "да ни сринат", ако откажат да работят по отстраняването на аварията. Така остана впечатлението, че фирмата е едновременно заплашвана и поощрявана да продължи да работи, за да не й се случи нещо неприятно. В този контекст вицепремиерът Томислав Дончев обеща на Цветанов да изкара списък на всичките обществени поръчки на "Лирекс".
Признание за вина
Премиерът Борисов все пак призна частична вина на управлението на ГЕРБ за състоянието на Агенцията по вписванията. Не се разбра обаче в какво точно се изразява тази вина. Обвинения бяха хвърлени и върху техническите експерти, които са работили върху конкретните задачи и Търговския регистър. Въпросът с вината на правосъдния министър беше замазан.
"Приемам вината за това, което се е случило от страна на агенцията (по вписванията), и от страна на фирмата ("Лирекс"), ако щете, но е важно да не го допускаме занапред", каза Борисов.
В кулоарите на парламента Борисов допълни пред журналисти, че проблемите с регистъра са "добра обеца на ухото", но оставката на Цецка Цачева не била необходима.
Новата шефка ми беше подадена
На въпрос на журналисти относно съмнения, че новата шефка на Агенцията по вписванията Габриела Козарева е свързана с депутата от ДПС Делян Пеевски, както е била и предшественицата й, Борисов отвърна: "Аз не я познавам. Днеска се запознах и с нея за първи път. Питайте хората, които са я предложили - Патриотичния фронт (има предвид "Обединени патриоти"-б.р.)".
В отговор на въпрос дали Козарева е от квотата на "Атака", Борисов каза: "Волен Сидеров беше тука, попитайте го."
"Когато имаш коалиционно правителство, имаме разписани отговорности по назначаването на длъжностни лица. И това (лице Козарева – б.р.) ми беше подадено. Аз не мога сам да ги назначавам. Не е и редно. Мисля, че ще се справи", обяви още Борисов. Той каза, че където партията му има министър, коалиционните партньори имат заместници или шефове на агенции.
Хронология на бедствието
През 2015 година Агенцията по вписванията е получила експертен одит на "Информационно обслужване", който е изкарал част от недостатъците на системата на Търговския регистър. През септември 2017 г. частната компания "Сиенсис" е предоставила нов анализ на рисковете пред регистъра, който е преповторил основните изводи. През декември 2017 г. е сключен договор с компанията "Телелинк" за 3.6 млн. лева, за да се адресират част от проблемите. Това става две години и половина след първия сигнал за опасност. Въпреки мерките през август тази година цялата система на Търговския регистъра рухва. Това се разбра от изчетената от Бойко Борисов детайлна информация.
На 9 август почти едновременно са дефектирали три диска с данни на Търговския регистър. По-късно в петък сутринта е дефектирал и четвърти диск, което е довело до блокаж на общо 25 терабайта данни. Резервната система за поддръжка на Търговския регистър е отказала да сработи, главно заради блокажа на първите три диска, прочете Борисов. Причините за аварията са били ясни веднага. Въпреки това общественото бе уведомено пет дни по-късно.
Борисов допълни, че прокуратурата и ДАНС трябва да посочат виновните за срива на регистъра и набеляза няколко мерки за недопускане на подобно положение. Основната инициатива ще е създаването на държавно хранилище за ценна информация. Борисов призова депутатите да напишат и "някакъв закон", с който да не оставят поддръжката на критичната информационна инфраструктура в случайни ръце. Премиерът не обясни в подробности това си хрумване.
mediapool.bg