"Продължаваме Промяната" и "Демократична България" атакуваха в петък пред Конституционния съд промените в Изборния кодекс, с които беше обезсмислен машинният вот и в големите секции бяха върнати хартиени бюлетини. Конституционната жалба е подписана от 70 депутати от двете формации.
Искането на депутатите се отнася до превръщането на машинното гласуване обикновено в отпечатване на нов вид бюлетини. По думите на Никола Минчев от "Продължаваме промяната" машинното гласуване вече не отговаря на обичайните стандарти за такова заради приетите от "хартиената коалиция" (ГЕРБ, ДПС и БСП) изменения в изборния закон.
С промените в ИК устройствата за гласуване бяха сведени до принтери за бюлетини, защото изборните комисии няма да отчитат генерираните от тях резултати, а ще броят на ръка принтираните от машините разписки от гласуването.
"С осакатения машинен вот е нарушено общото, равно и пряко избирателно право с тайно
гласуване. В чистия си вид машиннното гласуване трябваше да предотврати манипулирането на гласове и грешките и фалшификациите при отчитането им. Сега обаче вече няма гаранция, че всеки избирател подава само един глас за всеки вид избор и че всеки глас се съхранява и преброява само един път", посочват от ПП и ДБ.
Пред съда се обжалва и даването на избор пред една част от гражданите как да гласуват – с хартиена бюлетина или с въведената "бюлетина от машинно гласуване". Този избор стои пред част от избирателите, а другате, които гласуват в секциите с под триста избиратели, нямат право да избират.
"Това е неравнопоставено третиране на българските граждани", каза Минчев.
Народните представители от ПП и ДБ искат произнасяне на конституционните съдии и по начина на приемане на промените в Изборния кодекс.
"Промените, които бяха приети на първо четене са много по-малки по обхват, отколкото това, което в крайна сметка се прие. Това, което беше направено, тоталното прекрояване на Изборния кодекс между първо и второ четене. Това са промени, които са минали само един път през пленарна зала", допълни Минчев.
Надежда Йоданова от "Демократична България" посочи, че конституционната практика от приемането на жалба по допустимост до произнасянето на съда минават от половин до една година.
"Пряк резултат върху изборите през април няма да има, тъй като решенията на КС действат за в бъдеще", добави тя.
"Заедно работихме по искането до КС, работим заедно последната една година, това е стъпка към засилване на нашето партньорство", каза на свой ред Атанас Славов от "Демократична България".
През декември 2022 година президентът Румен Радев наложи вето на почти всички текстове от промените в ИК, но "хартиената коалиция" го отхвърли.
mediapool.bg