Президентът Румен Радев е подписал указ за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев. С това процедурата по уволнение на шефа на държавното обвинение е завършена. Остава указът да бъде публикуван в Държавен вестник.
Гешев е единственият главен прокурор след демократичните промени у нас, чийто мандат се прекратява чрез процедура по отстраняване. В понеделник Висшият съдебен съвет (ВСС) одобри решението с 16 гласа "за".
Продължаваме напред
Бившият вече главен прокурор реагира на отстраняването си часове по-късно. С пост във фейсбук той заяви, че "в името на Отечеството битката продължава" и попита дали политиците, които са отстранили, "ще постигнат одобрението на хората".
"Дали безогледното пренебрегване на фундаментални правни принципи и зачеркването на жизнено важни принципи като демокрацията и справедливостта ще бъде възприето от народа за нормално?
Битката за справедливост не е само моя лична битка, битката за справедливост е битка на целия български народ", написа той.
Към момента не е ясно какво ще прави Гешев. Има спекулации, че подготвя създаването на собствена партия. Официална информация обаче няма.
Те го избраха, те го свалиха
Гешев бе избран на поста от същия състав на ВСС, който сега го освободи. По онова време той бе заместник на Сотир Цацаров. Цацаров бе един от най-върлите защитници на кандидатурата му и заяви, че би гласувал за него два пъти, ако се наложи. Събитията се развиха точно по този начин след като Радев отказа да подпише указ за назначаването на Гешев. След това процедурата бе повторена във ВСС и този път президентът бе задължена да го назначи.
Самият Гешев твърдеше, че на 99% няма да се кандидатира за поста, защото не му се влиза в кални битки. След това обаче промени мнението си.
В началото на мандата си главният прокурор обяви за свой приоритет битова престъпност и телефонните измами. Той се срещаше с бити и ограбени пенсионери и обясняваше, че държавата трябва да реши този проблем.
Още по темата:
ВСС уволни Гешев, финалното решение е в ръцете на Радев
Гешев прекара на поста три години и половина като до миналото лято основното острие на държавното обвинение бе закритата вече специализирана прокуратура. Тази институция, ръководена от Гешев в миналото, бе ликвидирана от парламента по времето на кабинета "Петков". Гешев бе остро критичен към това решение и оттогава обяснява, че организираната престъпност е надигнала глава и Бъглария се е върнала в 90-те години на миналия век.
С политиците бяхме добре
По време на мандата му започнаха няколко знакови дела, които до момента са доникъде. Държавата се мобилизира срещу хазартния бос Васил Божков, който избяга в чужбина. Арестувани и обвинени като участници в престъпна група бяха бизнесмените от Русе Атанас и Пламен Бобокови. Заради водната криза в Перник за първи път бе арестуван действащ министър - на околната среда Нено Димов от третия кабинет на Бойко Борисов.
През изминалите три години и половина Гешев неизменно бе в добри отношения с ГЕРБ и ДПС. Главният прокурор упорито отказваше да говори за разследвания като "Барселонагейт", което пряко засяга Борисов. Прокуратурата бездейства и след като Делян Пеевски ба санкциониран за корупция по глобалния закон "Магнитски".
Всичко това се промени след взрива край колата на Гешев на 1 май. Прокуратурата обяви, че това е атентат и започна дело за терористичен акт. Няколко дни по-късно обаче заместникът на Гешев и шеф на националното следствие Борислав Сарафов се обърна срещу него и го обвини, че е намесил прокуратурата в политиката.
Още по темата:
Прокуратурата: Борисов лично е дал парите за къщата в Барселона
Последва искане за отстраняваето му от поста от шестима членове на съвета. Впоследствие бе внесено и второ заради изказване на Гешев, в което нарече депутатите "политически боклук". Той бе уволнен именно заради тази фраза.
След като се скара с политиците прокуратурата рязко се активизира по разследвания като "Барселонагейт". Гешев поиска депутатския имунитет на Борисов, за да бъде обвинен в пране на пари. Бе внесено искане и за сваляне на защитата на Кирил Петков - по разследване за подписана от него декларация, по което прокуратурата вече се е произнасяла, че няма данни за престъпление.
Връщането на Филчев
Още в самото начало на своя мандат Иван Гешев даде да се разбере, че не признава изводите на Европейския съд по правата на човека в Страсбург по делото "Колеви срещу България". В това знаково дело още през 2009 година бе обявено, че българският главен прокурор е напълно недосегаема фигура с огромна власт, никаква отчетност и не подлежи на разследване, защото е шеф на всички разследващи.
Цялата медийна политика на Гешев се основаваше на отричането, че той има някаква роля при разследването на знаковите дела. В същото време се изтъкваше като борец срещу олигарсите на прехода и гарант за върховенството на закона в страната.
Гешев ще бъде запомнен като главният прокурор, който се опита да възкреси миналото в държавното обвинение и доведе бившия главен прокурор Никола Филчев за свой най-близък съветник. Именно Филчев стана причина за констатацията на съда в Страсбург за недосегаемия главен прокурор.
Иронията е, че съдебната реформа, която позволи уволнението на Гешев, се случи именно в изпълнение на решението на съда в Страсбург по делото "Колеви срещу България"
mediapool.bg