Преброяването на населението поскъпна до 44 млн. лв. Сумата е за 4 години - 2019, 2020, 2021 и 2022 г.
Днес правителството одобри допълнителни 5.9 млн. лв. по бюджета на Националния статистически институт (НСИ). Досега предвидените средства бяха 38 млн. лв.
Допълнителните средства са за заплащане на преброителите за допълнително извършената работа на терен в следствие на малкия брой електронно преброени, се казва в съобщението на правителствената информационна служба.
В процеса на планиране и подготовка на бюджета на Преброяване 2021 за преброителите е била определена по-малка сума, защото очакванията са били, че поне половината от населението ще се преброи онлайн.
Основание, че 50% от домакинствата у нас ще попълнят анкетната карта през компютъра или телефона си е бил фактът, че при предишното преброяване през 2011 г. това са направили 42% от населението. Освен това към момента над 75% от домакинствата в страната имат достъп до интернет, показват изследвания на НСИ.
Реалността обаче се оказала друга. Десет години по-късно едва 34% от домакинствата са се преброили онлайн, показват данните на НСИ. Обяснение за този факт към момента няма.
Така около 25 000 преброители е трябвало да преброят с хартиени карти 31% повече население и 30% повече жилища от първоначално предвиденото. Това е причината и за искането за отпускане на допълнителните 5.9 млн. лв.
Разчетите на НСИ показват, че участвалите около 25 000 преброители ще получат общо 20 милиона лева за труда си или средно около 800 лв. на преброител. За преброяването на 1 участък преброителят получава средно около 400 лв. Повечето от преброителите са имали по 2 участъка, а някои и по три, като това им е отнело работа около 3 седмици.
Окончателните резултатите от преброяването на населението през 2021 г. се очаква да излязат до края на годината или най-късно в началото на следващата. Към момента е ясно, че сме под 7 млн. души - около 6 916 000 души, които живеят на територията на България.
mediapool.bg