Кламер БГ - Новини: "Заради съдия Гьонева". Депутатите приеха до 8 г. затвор за средна телесна повреда

"Заради съдия Гьонева". Депутатите приеха до 8 г. затвор за средна телесна повреда

България

|
Четв, 03 Авг 2023г. 17:01ч.
"Заради съдия Гьонева". Депутатите приеха до 8 г. затвор за средна телесна повреда

Еднодушно депутатите от правната комисия подкрепиха увеличаване на наказанията за нанасяне на средна телесна повреда, като реакция на случая с обезобразеното момиче от Стара Загора, който предизвика десетки хиляди граждани да излязат на протест срещу липсата на справедливост и домашното насилие.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

Абонирайте се

Едновременно с това депутатите приеха набързо и промените в Закона за защита от домашното насилие, с което се въвежда термина "интимна връзка". Целта отново бе да се обхванат случаи като този в Стара Загора.

По време на дебата депутатът от ДПС Хамид Хамид призна, че завишаването на наказанието се приема като реакция на решението на съдия Татяна Гьонева от Окръжния съд в Стара Загора.

Съдия Гьонева бе докладчикът на тричленния съдебен състав, който пусна на свобода основния заподозрян за нападението срещу момичето и несправедливо се превърна в единствената мишена на общественото недоволство. В същото време малцина говорят за ролята на прокуратурата, която също поиска пускането на свобода на заподозрения, както и за зависимостите на местно ниво.

Промените в Наказателния кодекс бяха внесени спешно от водещи депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, сред които Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски.

Проектът предвижда макасималното наказание за средна телесна повреда да бъде завишено до 8 години в сравние с 6 години в момента. Предлага се пробацията да отпадне като наказание за лека телесна повреда.

Депутатите от мнозинството предлагат минимално увеличаване на глобите, предвидени за лека телесна повреда, до 1000 лв. Сега таванът на глобата е 300 лева.

Правната комисия прие и законопроекта на депутата от “Възраждане“ Цвета Рангелова, която предвижда

да се заложи минимум от 3 месеца затвор или пробация като наказание за лека телесна повреда, за да не може осъдените да се разминават само с глоба.

Защо сме тук днес? Заради съдия Гьонева?

Дебатът в комисията започна с изказването на Цвета Рангелова, която е адвокат, че депутатите трябва да оставят преценката за присъдата в ръцете на съда.

“Ако търсим по-сурово наказание, трябва да се заложи минимум“, каза тя и допълни: “Съдът трябва да може да избере най-подходящото наказание. Само при конкретен казус и при преценка на конкретните доказателства, може да се даде еднозначен отговор за справедливото наказание“.

Хамид Хамид ѝ отговори гневно: “Хайде сега да видим защо сега сме тук днес? Щеше ли да сме тук днес, ако съдийката Гьонева беше направила правилна преценка. Трябва ли да се крием зад съдебния медик, който не дава квалификации по делото. С пълното съзнание, че завишаването на наказанието е несъразмерно, аз ще го подкрепя“, каза Хамид и изброи серията от тежки престъпления срещу жени от последния месец.

“Трябва да накараме съдът да прилага правилно закона и докато започне да го прави, ние ще увеличаваме наказанията, защото няма какво друго да направим. Ще подкрепя това с надеждата да не виждаме повече съдии като Гьонева, които се гаврят с прилагането на закона“, каза Хамид.

Неговата позиция не бе споделена от колегите му, но всички единодушно подкрепиха увеличаването на наказанието.

Правосъдният министър Атанас Славов коментира, че институциите са закъсняли с реакцията си по случая в Стара Загора, но посочи, но обществената подкрепа дава надежда, че може да има истинска подкрепа

“Надявам се да спрем с истериите, свързани с джендърската идеология, и да видим отвъд тая димна завеса истинския проблем с насилието върху жени, който е много жесток“, каза Славов и говори за подобряване на реакцията на институциите, обучаване на служителите.

Гроздан Караджов (ИТН) каза, че има нужда от поправки в текста в НК за средната телесна повреда, но не и от увеличаване на наказанието.

"Непредумишленото убийство (до 5 г. затвор) ще се наказва по-леко от средна телесна повреда. Може да докараме дотам, че те може да причиняват смърт на жертвата (за да получат по-малка присъда)“, предположи Караджов. В този случай обаче ще става дума за предумишлено убийство, което се наказва до 20 г. затвор.

Според Караджов проблемът в Стара Загора са политическите и административни чадъри, които са довели до феодализиране на местно ниво. Той бе подкрепен от независимия депутат Радостин Василев (бивш ИТН и ПП), който каза, че основният проблем е корупцията.

“Ще ви кажа какъв е проблемът, г-н Хамид – корупцията. Че в тази сграда ние държим едни престъпници, които дават сила на останалите по места“, каза Василев.

Марин Маринов (ГЕРБ) каза, че България се превръща в общество от агресори и призова депутатите да не стигат до крайности при завишаването на наказанията.

“Ако някой ми забие шамар, това би била лека телесна повреда, но не бива да стигаме до крайности. Не бива и ние да се превръщаме в агресори, въвеждайки твърде тежки присъди“, каза Маринов.

Превенцията е най-важна

Повечето юристи и представители на гражданското общество в правната комисия обясниха, че най-важна е превенцията на домашното насилие и адекватната бърза реакция на властите при такива случаи.

Заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев, който е наказателен съдия, коментира, че завишаване на наказанията не е единствен начин за борба с престъпността.

Той разкритикува прокуратурата и съда в Стара Загора за реакцията им по случая. “Имаме пропуски, както от процесуална страна, така и откъм материалното право. Фокусираме се върху Гьонева, но преди това имаме искане от прокурора (за пускане на обвиняемия)“, каза Дечев.

Съдията каза, че има нужда от тълкувателно решение на върховния съд и методически указания от главния прокурор. “Да се изследва дали е имало някакви влияния на местно ниво. Има нужда от специално обучение при реакция на тези случаи, които явно се подценяват в момента“, допълни той

Гражданските организации обявиха, че най-важна е генералната превенция. Българският Хелзински комитет и други организиции поискаха вкарването в НК на наказания за престъпления, основани на пола.

“Очевидно има хора, които не гледат на жените като на равнопоставени същества. Произвеждаме млади хора, които гледат на жените като предмети, които са взаимнозаменяеми, които са длъжни да ги обслужват, а след това могат да бъдат счупени“, каза представителят на БХК.

Убийството и протестите

Дотук се стигна след общественото недоволство по случая с обезобразеното 18-годишно момиче от Стара Загора. То беше нарязано с макетно ножче на 21 места, зашита с над 400 шефа, има счупен нос и остригана коса. Основният заподозрян е бившия й приятел Георги Георгиев.

Първоначално Георгиев беше задържан, но след това пуснат от Окръжния съд в Стара Загора, който реши, че нараняванията са лека телесна повреда. След като хиляди българи излязоха да протестират срещу неадекватното правораздаване, 26-годишният охранител бързо бе върнат зад решетките, но с друго обвинение - закана за убийство, отправена два дни преди обезобразяването.

Сега парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС внесоха два общи законопроекта.

Другата промяна, която правната комисия обсъжда, е свързана със Закона за защита от домашно насилие. Предлага се домашното насилие вече да се наказва не само при брак или съжителство на семейни начала, но и при интимна връзка.

Този текст обаче е дискусионен и предизвика множество коментари на юристи и адвокати. Някои от тях смятат, че няма как да се докаже, че двама души са в интимна връзка. Освен това възниква въпросът, че има случаи на побои, дори когато не съществува нито една от тези хипотези.

Насилие се упражнява дори когато момиче откаже да е гадже на някое момче, твърдят правозащитници. По тази причина се очаква този текст да бъде прецизиран от депутатите.

mediapool.bg