Кламер БГ - Новини: Правителството щяло да се съобрази със Съвета на Европа за главния прокурор

Правителството щяло да се съобрази със Съвета на Европа за главния прокурор

България

|
Четв, 07 Ноем 2019г. 16:46ч.
Правителството щяло да се съобрази със Съвета на Европа за главния прокурор

Правителството ще се съобрази с препоръките на Венецианската комисия при въвеждането на правила за разследване на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища. Това обеща премиерът Бойко Борисов в четвъртък в личния си профил във Фейсбук след срещата си с представителите на експертната комисия по конституционно право на Съвета на Европа.

Премиерът обясни, че с експертите е говорил за последния доклад на Европейската комисия за страната и изводът в него, че България е изпълнила всички препоръки за отпадане на мониторинга.

Борисов обяснява, че проектът за въвеждане на правила за разследване на "тримата големи" в съдебната власт е изготвен "в изпълнение на препоръките на Механизма за сътрудничество и оценка на ЕС". Той казва, че позицията на Венецианската комисия по този въпрос е "изключително важна за България и нашето правителство ще се съобрази" с нея.

Въпреки препоръката на ЕК, че наблюдението върху България трябва да отпадне, докладът на комисията "Юнкер" ясно показва, че страната не е изпълнила всички европейски препоръки. Неизпълнен остана именно ангажиментът на българското правителство да въведе процедури за засилване отчетността на главния прокурор.

В последния доклад на ЕК България се призовава да се съобрази с препоръките на Венецианската комисия. Европейската комисия припомня и опасенията, че проектът за разследване на "тримата големи" може да накърни независимостта на съда.

Тази процедура бе написана лично от правосъдния министър Данаил Кирилов, който работи по стара идея на главния прокурор Сотир Цацаров. Проектът на Кирилов предвижда двамата шефове на върховните съдилища да бъдат разследвани от прокуратурата по специален ред, различен от този за останалите съдии и прокурори. Предлага се специалните правила за двамата върховни съдии да важат и при разследването на главния прокурор.

Абсурдът в тази история е, че и сега прокуратурата може да разследва съдиите без да има някакви пречки. В същото време се предвижда главният прокурор да бъде разследван от прокурори, които са му подчинени, което звучи безсмислено.

Любопитното е, че през 2015 година тогавашният председател на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов обеща партията изцяло да се съобрази с Венецианската комисия и за подготвяните промени в конституцията. Основният закон бе променен три месеца по-късно, а ГЕРБ погази препоръките на Венецианската комисия.

Още тогава експертният орган на Съвета на Европа препоръча съдиите да получат право на самоуправление във Висшия съдебен съвет, което не се случи. Венецианската комисия препоръча прокуратурата да бъде направена по-отчетна, което също не се случи.

По-важното е, че още преди четири години Венецианската комисия препоръча на България да промени радикално начина на избор на главния прокурор, а ГЕРБ обеща да се съобрази. Експертите призоваха за балансиране на едноличната и централизирана власт на главния прокурор. Венецианската комисия не се посвени да нарече властовия модел на българската прокуратура – "съветски".

Експертите дадоха идея Министерският съвет да има роля в назначаването на главния прокурор, за да поеме и политическа отговорност за борбата с престъпността, а шефът на прокуратурата да има къде да се отчита. Венецианската комисията нарече този механизъм "разумен" с оглед "правилното и ефективно функциониране на държавата". ГЕРБ напълно игнорира и тази препоръка, въпреки обещанията.

С това препоръките на Венецианската комисия към България не свършиха. През 2017 година комисия отново препоръча независима фигура да може да разследва главния прокурор, но ГЕРБ отново игнорира Съвета на Европа.

mediapool.bg