Премиерът Николай Денков обяви, че правителството е набелязало 15 мерки срещу агресията и насилието. Сред тях са национална информационна система за случаите на домашно насилие; мрежа от специализирани услуги за жертвите на насилие; промяна в указанията за действие на полицията при случаи на домашно насилие; ментори, които да се справят с агресията сред учениците и учителите; законови поправки, насочени срещу ранните бракове и др. Това стана ясно след среща при премиера в Министерския съвет с представители на четири министерства, ангажирани с различни аспекти на проблема: министерствата на вътрешните работи, на труда и социалната политика, на правосъдието и на образованието и науката.
Действията на властта са провокирани от серията тежки случаи на насилие от последните седмици, които надигнаха вълна от обществено недоволство и протести с искане за справедливост.
"През последните дни и седмици в медиите се появиха информации за много тежки случаи на насилие. Това е било скрита епидемия през последните години. Окуражени от подкрепата, която получиха от институциите, много хора се осмелиха да разкажат за техните проблеми", заяви Денков след срещата.
Набелязаните мерки са насочени към превенцията срещу насилието и към подпомагане на жертвите. Премиерът даде за пример обсъжданата възможност да се прецизират текстовете в законодателството, свързани с ранните бракове сред малолетните деца.
"Това е голям проблем и също е форма на насилие, по която трябва да се работи", заяви Денков.
Той се ангажира всички мерки да бъдат придвижени в рамките на месец, след което ще бъде даден отчет какво е направено.
Зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев съобщи, че е предвидено създаването на Национална информационна система за всички случаи на домашно насилие. Ще се води регистър кои са жертвите, в какво се е изразило насилието, какви мерки са взети, кои са отговорните институции.
Министерството на правосъдието и Националното бюро за правна помощ са подписали меморандум с МВР и адвокатски колегии в страната, чиято идея е да се повиши координацията между институциите по темата. Съгласно текста на документа всеки полицай в страната, получил сигнал за домашно насилие, е длъжен да информира пострадалия, че може да получи безплатна правна помощ, за която ще се грижат дежурни адвокати.
Дечев подчерта, че към този момент 18 от 28 колегии в страната са се присъединили към инициативата.
"Само за тази година Министерството на правосъдието е разпределило 340 000 лева на 17 неправителствени организации, които работят в областта на превенцията и защитата от домашно насилие“, каза Дечев.
От Министерството на образованието ще искат да се въведат ментори, които да се справят с агресията сред учениците и учителите. От тази година над 30 училища ще получат ментори, които да работят с такива случаи. Акцентът ще бъде и върху увеличаването на броя психолози, които ще работят в училищата и детските градини.
Министърът на образованието Галин Цоков заяви, че ще бъдат изградени екипи за медиация на конфликти за справянето със случаи на агресия в отделните семейства.
Ще предложим развитие на мрежа от специализирани услуги за възрастни и деца, жертва на насилие, които са достъпни за всички пострадали, обяви зам.-министърът на труда и социалната политика Мая Василева.
По думите й трябва да има минимум по една такава услуга във всяка една област на България. Тези услуги могат да включват различни пакети за превенция и за подкрепа на жертвите на домашно насилие, основано на пола. Например: медицински, юридически, социални и психотерапевтични дейности.
Създаването им трябва да бъде включено в Националната карта на социалните услуги, която се изработва в момента и ще бъде готова до края на 2023 г. Към момента услугите за подкрепа на жертви на насилие не са достатъчни и не са равномерно разпределени на територията на страната.
Василева очерта и необходимостта от подготвянето на Национална програма за превенция срещу насилие.
Тя обяви още, че ще бъдат създадени шест специализирани екипа в шестте икономически региона на страната, които да работят в координация по прилагане на набелязаните мерки срещу насилието. Ще бъдат предприети и действия по повишаване на информираността на обществото, отбеляза тя.
Зам.-министърът на вътрешните работи Ивелина Дундакова съобщи, че адаптират методическите указания за действия на полицейските органи съгласно промените в Закона за защита от домашното насилие от 1 август.
В методическите указания подробно са разписани действията на всеки един етап – от получаване на сигнала, до посещението на място, разговор с пострадалите и работа с извършителите.
mediapool.bg