Кламер БГ - Новини: Правилото НЗОК да плаща онколекарства на най-ниска цена изправи на нокти болници и фармабизнес

Правилото НЗОК да плаща онколекарства на най-ниска цена изправи на нокти болници и фармабизнес

България

|
Ср, 27 Септ 2023г. 18:24ч.
Правилото НЗОК да плаща онколекарства на най-ниска цена изправи на нокти болници и фармабизнес

Опасенията на болниците и бизнеса са, че така и добросъвестни лечебни заведения ще генерират загуби, а пациенти ще останат без лекарства.

Лекарският съюз и организациите на производителите и дистрибуторите на лекарства предупредиха в сряда, че новата методика, по която Здравната каса предстои да плаща на болниците за онколекарства, ще вкара лечебни заведения в дългове и може да остави хиляди онкоболни без животоспасяващи лекарства. Недоволството е срещу законова поправка от юли тази година, която цели да премахне порочната практика НЗОК да плаща за едно и също лекарство на различните болници, понякога с 10 пъти разлика в цената.

Тази "ножица в цените" на онколекарствата генерира допълнителен разход за НЗОК от порядъка на 60-100 млн. лв. годишно и води до неефективно разходване на публични средства. Като цяло тази стъпка се ползва с подкрепата на съсловни и бизнес организации, но не й в приетия от депутатите вариант, който се възприема от болниците, производителите и доставчиците на лекарства като крайно рестриктивен. Още при приемането на текста и сред депутатите в управляващото мнозинство имаше опасения и спорове по темата, но поради липсата на разбирателство бе възприет възможно най-крайният вариант. А именно: че НЗОК ще плаща на болниците дадено онколекарство на най-ниската цена, постигната измежду всички болници през предходния месец.

Защо беше въведено правилото за най-ниската цена

Предпазната мярка цели да предотврати разхищение на публичен ресурс, когато липсва договаряне чрез централизирания електронен търг на МЗ. Преди няколко години, точно за да се защитят публичните средства, се прие НЗОК да плаща на болниците за онколекарства по постигнатите най-ниски цени от електронния търг.

Това пресече порочната практика НЗОК да плаща за едно и също лекарство по 100 лева на едни болници и 1000 лева на други – практика, която беше осветена от бившия управител на Здравната каса Дечо Дечев.

От две години заради обжалвания от заинтересовани дистрибутори на лекраства, електронният търг е блокиран. Това възобнови скандалното разхищение на публичен ресурс, което коства на бюджета на НЗОК между 60 и 100 млн. лева годишно. Това е сериозна част от бюджета ѝ за онколекарства, който за тази година възлиза на 764 млн. лева.

Така НЗОК вече ще плаща на всички болници по най-ниската доставна цена, отчетена от която и да е болница. Новото правило трябва да бъде приложено от 1 октомври, а Надзорният съвет на Здравната каса прие методика за неговото прилагане и я публикува за обществено обсъждане.

Това предизвика остра реакция от страна на Лекарския съюз и организациите на производителите и дистрибуторите на лекарства.

Основните притеснения са, че така и добросъвестни болници ще генерират загуби, а в крайна сметка потърпевши ще са пациентите.

"Бихме искали да заявим сериозните си опасения, че така приетата разпоредба може да увеличи задлъжнялостта на лечебните заведения и да остави хиляди онкоболни без животоспасяващи лекарства", посочва те в отворено писмо до председателя на здравната комисия Костадин Ангелов и здравните институции. То е подписано от Българския лекарски съюз (БЛС), Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM),

Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА) и Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ).

Още по темата:

Поправка за 100 млн. лв: НЗОК няма да плаща за едно лекарство с 10 пъти разлика в цената

Те обясняват, че понякога доставните цени в конкретно лечебно заведение са по-скоро изключение и могат да се дължат на неустойки за доставка на продукти с намален срок на годност или пък да е направена специална отстъпка на база обем на поръчката.

Затова не е удачно най-ниската цена, постигната от една болница, да се ползва като референтна за всички останали лечебни заведения. Причината е, че болниците, които са постигнали по-високи цени при проведените обществени поръчки и съответно са купили вече лекарствата по тях, ще бъдат ощетени.

"Да вземем за пример фактура с три пъти по-ниска от одобрената цена, това е сериозна предпоставка за невъзможност на компанията производител да одобри подобна стойност и рискът от блокиране на доставките на продукта е абсолютно реален; Рисковете от въвеждането на новото правило в действие са сериозни и варират от генериране на загуби за добросъвестни лечебни заведения, закупили и приложили лекарствени продукти при съблюдаване на действащото законодателство, до блокиране на доставките на определени лекарствени продукти и лишаване на хиляди онкоболни пациенти от животоспасяващи лекарства", се посочва в позицията.

Затова Лекарският съюз и организациите на производителите и дистрибуторите на лекарства настояват властите да предприемат незабавни действия, за да не се допусне българските пациенти с онкологични заболявания да не могат да получат необходимото им животоспасяващо лечение.

В действителност депутатите са наясно със задаващия се проблем и в началото на есенната парламентарна сесия внесоха отново предложения, с които да се въведе по-балансиран подход, по който НЗОК да плаща онколекарствата на болниците.

Проблемът е, че отново няма единомислие по темата.

Костадин Ангелов (ГЕРБ) предлага вариант, който дава по-голяма гъвкавост, но би генерирал по-висок разход за НЗОК. Неговото предложение е Здравната каса да плаща на най-ниската цена между последно действащите рамкови споразумения от електронния търг; средно претеглената стойност, заплатена от НЗОК през предходната година за всеки лекарствен продукт и стойността на която лекарственият продукт е доставен на съответната болница, независимо дали тя прави обществени поръчки или не. Васил Пандов (ПП-ДБ) предлага НЗОК да плаща на всички болници онколекарствата по по-ниската цена между средноаритметичната стойност от петте най-ниски през изминалите три месеца, доставната цена в болницата или цената по позитивен списък. Неговото предложение е по-близо до оригиналната идея все пак НЗОК да не плаща за едно и също лекарство с големи разлики в цените.

Коя от тези формулировки ще събере подкрепа сред депутатите в здравната комисия и в пленарната зала и чии интереси ще надделеят засега не е ясно.

mediapool.bg