Премиерът в оставка и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков обяви пред бТВ, че партията му не успяла да събере подкрепата желаните от нея 121 депутати, защото народни представители ги е било страх да се противопоставят на лидерите на ГЕРБ и на „Има такъв народ“.
Преди ден от ПП върнаха неизпълнен първия проучвателен мандат за съставяне на ново правителство. Формацията беше обявила, че ще предложи правителство само ако събере 121 народни представители в тяхна подкрепа. Час преди да върне мандата, Асен Василев обяви, че зад проектоправителството му застават 117 депутати. Така и обаче не се разбра кои са допълнителните два гласа, защото допреди това изказване подкрепата официално бе на 115 народни представители - от ПП, ДБ и БСП, както и шестимата отцепили се от „Има такъв народ“.
„Видяхме, че шестимата депутати, които се отцепиха от „Има такъв народ“. Всъщност тези хора бяха с идеята за промяна, с идеята за правосъдна система, с идеята за антикорупция. Те бяха заблудени от тяхното ръководство. Когато видяха това, те осъзнаха, че предателството е към България. И те се присъединиха към нас и станаха ревностно подкрепящи същата тази политика всъщност, която е била тяхната при влизането във властта. Това ни даде надежда, че щом има шест може да има още шест и всъщност затова продължихме да изследваме варианта колко от тези хора са независими, колко от тези хора не ги е страх. От нашите разговори разбрахме, че има още хора, не са само 6, повече са, просто ги е страх и то е страшно. Страшно е да кажеш "не" на един лидер, който наистина има така мафиотско поведение, има охрана“.
Той обясни, че с описанието си за лидер с мафиотско поведение визира Слави Трифонов и Бойко Борисов.
„Не знам дали знаете, но, отивайки при г-н Борисов с пурата, вие отивате все едно при някой от Сицилия“, каза още Петков.
По думите му Борисов и Трифонов „вкарват страх в техните депутати“. „Дори част от депутатите осъзнаваха, че грешният път е пътят, който техните лидери сочат, те искат да бъдат част от промяната, въпросът е, че просто не им стиска да вземат правилното решение, за което не ги обвинявам. За съжаление, ще загубим няколко месеца, докато стигнем пак до независимите 121“, посочи премиерът в оставка.
„Борисов, Пеевски и Трифонов не разбират, че депутати могат да бъдат убедени през каузи“
Петков отрече формацията му да е предлагала каквито и да е стимули на депутати от опозицията, за да ги подкрепят.
Според него Борисов, Пеевски и Трифонов не могат да разберат, че депутати могат да бъдат убедени през кауза. „Те не могат да разберат, че ние даже не можем да си помислим за техните действия, които казват – че са купени, че са обещавани постове, защото няма как хора, които искаме да бъдат част от нашата кауза, да се купят или да се продадат. Утре някой друг ще ги купили, ще ги продаде. Това е невъзможно. Търсихме истински съмишленици, хора, които осъзнаваха историческата тежест на своето решение, за да тръгнат с нас. Не е за 3 месеца, не за 6 месеца. Нашата битка ще бъде години и тази битка изисква хора, които наистина вярват, както ние вярваме в промяната на България“, посочи той.
На въпрос дали това означава, че шестимата отцепници от ИТН ще имат място в листите на ПП, той отговори с „не“. И добави: „Надявам се, че в следващия парламент ще сме 140 души с коалиционните партньори. На нас ни трябват сигурно 20 000 човека съмишленици, за да обърнем системата. Местната власт още не е докосната, всичките служби в цялата страна – също. Минимум 20 000 ни трябват хора съмишленици, които казват не ни интересува нищо друго, освен че нашите деца трябва да живеят в по-добра България. Така че въобще не сме говорили нито за позиции, нито за листи, нито за пари“.
По повод твърдението на Бойко Борисов, че е бил готов да даде „трима депутати“, за да подкрепят проектокабинета на Асен Василев, Петков каза, че това показва, че тези „тези депутати не взимат никакви решения, само той ги взима изцяло от гледна точка на това, което той е преценил“. Според него лидерът на ГЕРБ е готов на всичко, за да не влезе в ареста.
„Така че няма как той да ни е партньор за промяната на съдебната система и за промяната на антикорупционната политика. Г-н Слави Трифонов с неговия приятел Орлин Алексиев – ние видяхме, че те поискаха 3,9 млрд. лв. да изхарчим за 8 фирми. Реално ние дадохме 2 млрд. лв. на целия български народ, за всичките мерки за икономически растеж, за подпомагане на пенсионерите и на младите семейства, а те ги поискаха за 8 фирми. Е няма как една и съща грешка да повторим два пъти. Първия път не знаехме кой е, вече знаем, така че и той не става като партньор, с който да управлявам. Третият човек е г-н Делян Пеевски. Там не мисля, че трябва да обяснявам много, но целият български народ ще ни разбере, че няма как с него заедно да променим България за по-добро. Така че когато махнем всичките тези опорки, въпросът беше искаме ли с тези хора да управляваме или не. И отговор на този въпрос беше „не“, посочи Петков.
„Брокери ни предлагаха депутати“
„Всякакви брокери се появявах и казваха, ние имаме девет депутати, ние имаме петима депутати… Ние искаме само истински съмишленици, няма място за търговия, няма място за политически брокери… В последните 3 седмици чухме какви ли не небивалици, всякакви хора с всякакви оферти“, каза Петков.
По думите му това, че ПП не успя да събере 121 депутати и не предложи проектоправителството „Василев“ е „най-голямото доказателство, че не бяхме готови да правим никаква търговия с никого и най-вече със собствените си принципи“.
Попитан дали са му искали милиони, за да бъде преодолян единствения успешен вот на недоверие в българската история, той отговори: „На мен лично не, но съм чул поне 5-6 различни брокери са се упражнявали с милиони, с позиции и с не зная какво ще, но ние ги игнорирахме“.
Петков отказа да каже имената на „брокерите“. „Но мога да кажа едно – тези хора ще разберат, че ние сме тук за дългата игра и властта не е на всяка цена. Каузата е на всяка цена и това е голямата разлика“, добави премиерът.
За „диалогичните меки китки“
За вече изтритата си реплика за "диалогични меки китки", която беше разчетена като коментар по адрес на ДБ, Петков обясни, че искал да каже, че ПП няма да пречупи принципите си.
Петков посочи, че още не е водил разговори с ДБ за възможността те и ПП да се явят заедно на изборите, но бил сигурен, че след вота ще работят заедно, защото са „много близки наши партньори“.
БСП и руските дипломати
Попитан дали отчита като грешка изгонването на 70 служители на посолството на Русия в София, той попита как е трябвало да постъпи премиер, когато получи данни от службите, че е имало опити за вербуване на политици.
Той не каза към кои политици са били насочени тези опити, защото това било класифицирана информация и главният прокурор щял да му повдигне обвинение.
Петков не пожела да каже и имена на общественици и политици, които взимали от 4000 лв от Русия, както обяви преди дни шефката на кабинета му Лена Бориславова.
Премиерът посочи, че не се сърдел на БСП за настояването той да не е премиер на проектокабинета на ПП след изгонването на руските дипломати.
Петков оцени правителството си с петица
„Аз съм много горд от целия отбор на този кабинет, защото „Кирил Петков“ е просто заглавието. Много хора работеха от сутрин до вечер. И това, което направихме – спазихме нашите обещания. Ние обещахме нулева толерантност към корупцията, обещахме да следваме правилния път към промяната и въпреки че беше много по кратко, отколкото ние си представяхме, поглеждайки назад нито едно решение не наруши точно това обещание“, каза той.
По думите му пътят за промяна на страната ще е „много дълъг, няма да бъде един, шест месеца или няколко години“, а ще бъде години напред. „Но ако спазваме същия този принцип, аз вярвам, че тази промяна, която сме обещали, ще я стигнем“, добави той.
Премиерът в оставка постави оценка мн. добър 5 на правителството си. „Аз много се радвам, че ние бяхме по време на тази криза. Всички казват: „О, жалко че вие бяхте в тази криза“. Аз оценявам, че ако примерно друго правителство беше в тази криза, щеше да се справи много по-зле“, добави той.
„През зимата ще има газ“
По думите на Петков газът, който ще потече по гръцката връзка е три пъти по-евтин от този на „Газпром”. „По „Турски поток” нито една газова молекула няма да тече. Това, че успяхме за 6 месеца да довършим гръцката връзка беше безпрецедентен успех“, коментира още Петков.
Той добави, че през зимата газ ще има, независимо кой ще управлява.
„Цената на километър строителство за „Турски поток" е два пъти по-висока от тази за гръцката връзка, въпреки по-лекия терен. Без допълнителен коментар", написа по-рано премиерът в оставка и лидер на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков във „Фейсбук“.
Публикацията е придружена от две снимки. Едната е от откриването на "Турски поток" с Борисов, а другата - на откритата преди ден газовата връзка между Гърция и България с участието на Петков.
„Турски поток - 3 млрд. лева - 0% от капацитета на тръбата е за България, 0% диверсификация. Гръцката връзка - 0,5 млрд. лева - 100% от капацитета на тръбата е за България и български износ, веднага диверсифицира 1/3 от годишното потребление на страната ни, на стойност 1/3 от цената на „Газпром", посочи премиерът в оставка.
Гръцката връзка е с капацитет от 3 млрд. куб. м годишно и е дълга 183 км., докато трасето на Балкански поток е с дължина 474 км и капацитет от 19,3 млрд. куб. м годишно на входа, а на изхода към сърбия – 12,7 млрд. куб. м годишно.
Коментарът на Петков идва, след като по-рано в събота бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов отправи критики за газовата връзка с Гърция. "Тя при нашето управление бе повече от половината изградена, но не е готова още. Поне месеци още няма да е изградена", каза той.
„Вчера направиха едно бутафорно откриване на газовата връзка с Гърция. По нея не тече газ и скоро няма да потече. Петков заяви вчера на Комотини, че отговорността за бъдещите доставки на газ ще е на служебното правителство. Петков, вие дезертирахте“, каза още Борисов.
mediapool.bg