Коалиционните партньори в управлението "Обединени патриоти' поискаха да бъдат предприети по-остри мерки срещу Турция заради изявлението на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че страната му се е намесила в българската политика заради поправките в Закона за вероизповеданията.
В сряда в парламента бе изслушана по въпроса вицепремиерката Екатерина Захариева, която припомни, че България е отложила планирано посещение на Чавушоглу тази седмица и повтори тезата си, че Анкара е поднесла "някакъв вид извинение" с обяснението, че преводът на думите на Чавушоглу е бил неправилен. В същото време тя отбеляза, че не само Турция прави опити да се намесва нас и въпросът е да не се поддаваме.
Тя обаче не уточни какви опити за намеса визира.
"Мисля, че беше достатъчно показателно реакцията на министерство на външните работи с доста тежки дипломатически мярка. Министър-председателят г-н Борисов на среща с вицепрезидента на Република Турция и направи остър демарш. Още в същия ден по мое нареждане посланикът на Република Турция беше извикан", каза тя.
Лидерът на Националния фронт за спасение на България (НФСБ) обаче не споделя мнението й.
"Според нас Министерство на външните работи предприе плахи и нерешителни действия по повод провокацията. Нямаше нито категоричен протест, нито отзоваването на несъстоятелния български посланик Надежда Нейнски от Анкара, а само унизителни и неуспешни опити да се привика турският посланик на разговор. Скромен демарш имаше от страната на правителството и отлагане на визитата на Чавушоглу в България. Ние и до момента не сме чули извинение от страна на Турция", каза Валери Симеонов.
Симеонов обясни, че "за да отсрамим действията на българското правителство, "Обединени патриоти“ предлагат Народното събрание да излезе с декларация, осъждаща поредната нагла намеса на Турция във вътрешните работи на суверенна България".
За целта той предложи консултации между ГЕРБ и "патриотите" до края на седмицата.
Турция и мигрантите
Екатерина Захариева от своя страна беше далече по-внимателна в коментарите си и от думите й стана ясно, че смята случаят за приключен.
"Искам да вярвам, че такива изказвания няма да се случват повече в бъдеще и че това няма да попречи на добрите отношения между нашите две страни. Контактите се осъществяват и в момента на всякакви нива. Знаете имаме данни за струпване на мигранти и около Одрин", добави тя.
Правителството на Бойко Борисов е изключително внимателно към Турция, като премиерът периодично отбелязва стратегическата роля на Анкара в задържането на мигрантите пред границата с България. Освен това правителството връща безпроблемно на Анкара заподозрени за връзки с организацията на основния противник на президента Реджеп Ердоган турския проповедник Фетулах Гюлен.
Темата за отношението към Турция обаче е неизменна част от портфолиото на "патриотите" и редовно се стига до противоречиви коментари в управленската коалиция.
Захариева добави, че не е имало натиск върху външно министерство от Турция, но не може да отговаря от името и на политическите партии.
"Както ние не бива да си позволяваме намеса във вътрешните работи на друга държава, така призоваваме и Турция да не го правят повече в бъдеще", добави тя.
Председателят на външната комисия Джема Грозданова посочи от своя страна, че "не бива да има дори и съмнения за намеса във вътрешните работи. Турция е наш добър съсед и партньор в НАТО, свързват ни интереси, които би трябвало да бъдат следвани".
Симеонов вкарва в темата и партията на Местан
Валери Симеоново коментира в парламента, че партията на Лютви Местан ДОСТ се е "втурнала на юруш към парламента, използвайки българските изселници за изборите през март 2017 г".
"Кервани от рейсове бяха подготвени от турската държава проправителствени изселнически организации да преминат българските граници при Малко Търново“, допълни Симеонов.
Той посочи, че те са нахълтали в изборните секции с написани на дланите с химикал номер на бюлетината на ДОСТ.
"Наистина подготвени от турската държава, защото те нямаха билети за пътуването и дори не знаеха колко струва този път. Довериха ни го при доброжелателен разговор на границата. Почти всички от първата фланга бяха пенсионери, излъгани, че ако не гласуват за ДОСТ, ще им бъдат спрени пенсиите в България", каза той.
Миналата седмица и ВМРО реагира бурно на случая, като организира протест пред турското посолство у нас.
Скандалът
Думите на Чавушоглу предизвикаха дипломатически скандал между двете страни и традиционната политическа бъркотия в България.
Представители на правителството официално отрекоха да е имало намеса на Турция, която обаче отказа да се извини за думите на външния си министър. Външно министерство отдаде изказването на Чавушоглу на предизборната кампания, но отложи планираното му посещение у нас.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова настоя главният прокурор Сотир Цацаров да започне разследване има ли намеса във вътрешните работи на България от страна на Турция, а президентът Румен Радев да наложи вето върху Закона за вероизповеданията.
Съгласно последните промени в закона, данъчните задължения на вероизповеданията ще бъдат отсрочени, като основната част от дълговете – над 8 млн. лв., са на Главното мюфтийство. Освен това вероизповеданията ще получават държавна субсидия, като в същото време ще могат да се финансират и от чужбина и няма да декларират даренията си.
mediapool.bg