Кламер БГ - Новини: Парламентът ще разследва сделката с БОТАШ и газовите договори две години назад

Парламентът ще разследва сделката с БОТАШ и газовите договори две години назад

България

|
Ср, 06 Дек 2023г. 15:19ч.
Парламентът ще разследва сделката с БОТАШ и газовите договори две години назад

България използва много малка част от договорения капацитет, за койт оплаща дори и да не ползва

Парламентът реши в сряда да създаде временна комисия, която да разследва сключеното преди година споразумение с турската държавна компания БОТАШ за осигуряване на достъп до нейните терминали за втечнен газ, срещу което получи капацитет от българската газова мрежа. Също така ще се проучат и всички подписани от "Булгаргаз" договори за газови доставки в последните две години

Мандатът на работа на анкетната комисия е един месец, неин председател ще е депутатът от ГЕРБ Жечо Станков, който бе зам.-министър на енергетиката в предишните два мандата на управление на ГЕРБ. Останалите членове са колегата му Александър Ненков, Радослав Рибарски и Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната - Демократична България", Йордан Тодоров и Димитър Гюлев от "Възраждане", представителите на ДПС Рамадан Аталай и Хамид Хамид, социалистите Борислав Гуцанов и Драгомир Стойнев, както и Павела Митова и Александър Вълчев от "Има такъв народ".

В първия работен ден на януари 2023 г. бе подписано официално в София 13-годишно споразумение между "Булгаргаз" и БОТАШ, според което българският държавен газов доставчик ще може да разтоварва закупени в отделни търгове количества втечнен газ на турски терминали, при необходимост да ги съхранява там и да ги получава на границата на старата точка от Трансбалканския газопровод при Странджа-Малкочлар. Заложено бе "Булгаргаз" да плаща, независимо дали ползва, капацитет за разтоварване, съхранение и пренос на 1.8 млрд. куб. м природен газ годишно, което е над половината от вътрешното ни потребление. Оценката на разходите за това право за целия период на споразумението до края на 2036 г. е за 3.8 млрд. лв. "Булгаргаз" на свой ред се ангажира да стане агент на БОТАШ при резервирането на капацитет от българската преносна мрежа, с което подсигури сделки на турската компания в Румъния и Унгария.

Самата "Булгаргаз" обаче и използвала минимално капацитета на БОТАШ, за който е длъжна да плаща при всички положения. За 2023 г. официално е обявена доставката само на един танкер от около 100 млн. куб. м на турския терминал "Ереглиси" през април. Други количества за тази година не са търсени. За 2024 г. бе обявен търг за доставка на втечнен газ по споразумението с БОТАШ. Процедурата е на два етапа - за месеците януари и февруари и за юли и август, като за всеки от тях се търсеха по 1 млн. МВтч или около 93 млн. куб. м. За първите два месеца на годината бе съобщено, че количествата ще се доставят от френската "Тотал", за летните месеци още не е ясно кой ще е доставчикът. "Булгаргаз" не е обявявал други търгове, а тези количества от под 400 млн. куб. м за 2024 г. са над четири пъти по-малко от обемите, за които "Булгаргаз" ще плаща такси за комплексната услуга по регазификация, съхранение и пренос до българската граница.

Още при встъпването си в длъжност енергийният министър Румен Радев, а по-късно и премиерът Николай Денков заявиха, че ще започне предоговаряне на споразумението с БОТАШ в посока намаляване на резервирания капацитет и на срока на ползването му. Досега обаче проведените разговори не са дали особен ефект или поне не е съобщавано от българските власти за напредък.

Още по темата

Засега само 1/3 от газовите доставки догодина са сигурни

24 август 2023 08:33

Инициативата за създаването на комисията за разследването бе на БСП и включваше и проверка на всички газови договори за последната една година. По искане на ГЕРБ обхватът бе увеличен на две години.

В този период на практика попадат всички доставки след едностранното прекратяване от руската "Газпром" на договора ни за покупка на газ през април 2022 г. Тогава "Булгаргаз" проведе редица търгове за втечнен газ, за повечето от които обаче така и не бе обявено кой ще доставя синьото гориво. Спорадично – при запитвания на медиите или от докладите на енергийния регулатор за определянето на цените на природния газ става ясно, че основните доставчици на суровината у нас са гръцките ДЕПА и "Митилинеос".

От името на БСП Борислав Гуцанов нарече сключването на споразумението с БОТАШ "политическа авантюра" на последното правителство на президента Румен Радев и настоя депутатите да разследват "престъпното поведение в сферата на енергетиката".

"Ние плащаме 5 млн. долара всеки месец, а от януари 2024 г. ще плащаме по 486 хил. долара на ден, което прави по 15 млн. долара на месец. И това е само таксата", каза депутатът от БСП.

Той припомни, че Еврокомисията вече проверява това споразумение за възможни нарушения на правилата на Евросъюза за конкуренцията.

Още по темата

Турция предложила на България съвместни газови доставки

20 декември 2022 09:24

От "Продължаваме промяната - Демократична България" подкрепиха анкетната комисия с аргумента, че трябва да се провери защо служебно правителство, чиято основна задача е провеждането на предсрочни избори, поема подобни дългосрочни ангажименти.

"Искам да видим приемаме ли да има такива практики, защото следващо служебно правителство може да сключи и 30-годишен договор, без да пита Народното събрание", каза Мартин Димитров. Той посочи, че международните договори задължително се съгласуват с Европейската комисия, което не е направено за контракта с "Боташ". "Научихме за този договор от медиите, това не е нормално", каза депутатът от ПП-ДБ.

Делян Добрев от ГЕРБ настоя полето на работа на комисията да не бъде ограничено само до споразумението с БОТАШ, а да се даде възможност депутатите да изследват всички въпроси, свързани с енергийната политика, които прецени. То обаче не беше прието.

mediapool.bg