Без дебат Народното събрание прие окончателно промените в Закона за хазарта, според които лиценз за организиране на лотарийни игри да може да бъде издаван само на държавата.
Частните лотарийни игри ще бъдат закрити без преходен период, от деня на влизане в сила на закона, който бе внесен от Валери Симеонов.
По думите на депутата това се очаква да стане следващата седмица. Междувременно, хората се запасяват с билети преди затварянето, а от "Националната лотария" до момента няма информация към клиентите как смята да процедира.
Депутатите оставиха редица неясноти в текстовете за това какво следва от промяната. Няма допълнителна защита за играчите с големи печалби от частните лотарии, които според правилата трябва да получат парите си на вноски за 10 или 20 години. Само милионерите от лотарията са над 40 души.
В бъдеще държавното тото ще може да продава билети в собствените си пунктове или като наема обособени щандове в големи търговски обекти или по-малки будки и лавки, на които трябва да има табела "лотария" и продавач на договор с тотализатора.
От ръководството на "Български спортен тотализатор" се оплакаха, че това означава да правят по-големи разходи за разпространение спрямо сега, когато 2/3 от продажбите им са срещу комисиона за търговеца. Това ги освобождава от пари за наем и заплати.
Междувременно, ГЕРБ и "Обединените патриоти" оставиха в сила агресивната реклама на хазарт по всички видове медии.
Нито проектът на Валери Симеонов, нито приетите текстове предвиждат ограничаване на другата болестно разрастваща се хазартна ниша - игралните зали, които предизвикват тежки форми на хазартна зависимост.
Симеонов: Спрете да купувате талони, продажбата им спира другата седмица
"Българите да спрат да си купуват талони, защото спирането на продажбата им става след обнародването на Закона за хазарта. Очакваме следващата седмица законът да бъде публикуван и да се прекрати и да се изземат всички талони от всички места, където се продават в момента освен тези на спортния тотализатор", каза пред журналисти след гласуването лидерът на НФСБ.
Той отново повтори, че "печалбите могат да бъдат получени по силата на общите правила на игрите". Обясни, че депутатите се отказали от първоначалната идея за допълнителна защита на победителите, защото "не е редно държавата да се меси в тези частно-правни отношения".
"Всички, които имат да получават награди, могат да предприемат съответните мерки, да си ги потърсят или да заведат дела, за да ги получат. Тъй като парите от тиражите са събрани, печалбите са базирани върху общите приходи от съответния тираж, така че всеки заинтересован има правно основание, има и пари, които са събрани, за да си получи той печалбата", добави Симеонов.
Одържавяването щяло да доведе до изсветляване
По думите му "одържавяването на хазарта ще доведе до изсветляване в сектора".
"Истината е, че към този бизнес никой не смееше да посегне по съвсем разбираеми съображения, които излизат сега от обвиненията на прокуратурата. Това са убийства, рекетиране, изнудване и какво ли още не. Истината е, че и Държавната комисия по хазарта и другите институции са били доста респектирани от недосегаемостта на собственика на тези лотарийни игри", каза още Симеонов.
Лидерът на НФСБ добави, че получил сигнал за изплатени 15,90 лв. при спечелена сума от 100 хиляди.
БСП не вижда достатъчно гаранции за одържавяването
"Подкрепяме ограничаването на продажбата на лотарийни билети. Не могат да се разпространяват навсякъде. Подкрепяме и предложихме да се ограничат и агресивните реклами, които водят до пристрастяване с този опасен продукт. Не намираме достатъчно гаранции обаче за така нареченото одържавяване на този бизнес. Затова в тази му част не го подкрепихме", каза депутатът от БСП Крум Зарков след гласуването.
Добави, че от Българския спортен тотализатор са изразили притеснения за нещата, които ще се случват оттук нататък. "Не бих искал да спекулирам с това. Това, което виждаме, както и в друга сфера, правителството не успява да обяснява какво точно иска да направи и как да го постигне", добави той.
mediapool.bg