Кламер БГ - Новини: София ще плати колосалните 217 млн. лв. за чистота догодина

София ще плати колосалните 217 млн. лв. за чистота догодина

България

|
Пон, 30 Дек 2019г. 17:32ч.
София ще плати колосалните 217 млн. лв. за чистота догодина

Столичната община планира да похарчи колосалните 217 млн. лева за поддържането на чистотата на София през следващата година. Средствата се увеличават с 11 млн. лева спрямо гласувания бюджет за чистене през 2019 г.

Такса смет за софиянци обаче остава без промяна. И през следващата година за гражданите тя ще е 1.6 промила върху данъчната оценка на жилищните имоти. Очаква се от тази такса догодина да се съберат 180 млн. лева, което е с 5.66 млн. лева повече от планираното за 2019 г. По закон всички постъпления по това перо трябва да отидат за поддържането на чистотата на града.

Разпределението на парите за чистене и размерът на таксата за битови отпадъци бяха гласувани на извънредното заседание на общинския съвет в понеделник. Те събраха подкрепата на ГЕРБ/СДС и ВМРО. Против гласуваха от БСП, "Демократична България", "Атака", както и независимият общински съветник Борис Бонев.

Увеличение за догодина се предвижда по почти всички пера на т. нар. план-сметка. Най-голямо е то при миенето, метенето на улици, тротоари и площади.

По-голямата част от средствата за чистота се дават на фирмите, които имат дългосрочни договори с местната власт да събират боклуците, да мият и метат улиците и да чистят през зимата. След няколко месеца в сила се очаква да влязат нови контракти за тези дейности, но голяма част от играчите в този бизнес - фирми около "Титан" на Иво Иванов и Димитър Борисов, както и на братята Домусчиеви, ще запазят позициите си в него и след това. Очаква се официално договор с общината да подпише и дружество на Румен Гайтански, който преди години държеше монопола в този бизнес в столицата, но беше "изгонен" от тогавашния кмет и настоящ премиер Бойко Борисов.

За какво ще се харчат парите

Основно перо в план-сметката за чистотата остава събранието и транспортирането на отпадъците от кофите по улиците до депата и съоръженията за третирането им. За това са предвидени 67 млн. лева през следващата година, което е с 4 млн. лева (6.35 %) повече спрямо средствата за тази дейност за 2019 г.

С тези средства трябва да се съберат 356 183 тона боклуци или с над 15 000 тона повече спрямо плана за 2019 г. Увеличение с 1 млн. лева има и за т. нар. едрогабаритни отпадъци като стари мебели, а ръстът отново се обяснява с планираното извозване на повече такива боклуци.

Увеличението на парите за събиране на сметта от кофите се алгументира и с новите изисквания към почистващите фирми, които би трябвало да са в сила с новите договори за тази дейност. От тях ще се иска да използват само камиони с най-висок екологичен стандарт, да поставят датчици на съдовете, които да показват колко са пълни, евентуалното да сложат нови контейнери с електронни датчици, за да се оптимизират графиците за вдигане на кофите.

Почистващите фирми ще получат и основната част от още над 87.4 млн. лева, предвидени за лятно и зимно почистване на общината. Ръстът по това перо е с около 8 млн. лева. Управляващите обещават повече пространства в града да се мият с машини, а не с маркуч. Предвидено е така да бъдат почистени общо 367 043 дка, което е с 56% повече, спрямо плана за 2019 г. Оросяване трябва да бъде направено на 29 609 дка (64 % повече, спрямо плана за 2019г.), а основните улици в града да се мият с маркуч 4 пъти годишно, а с автоцистерна с дюзи - 24 пъти годишно. Увеличението за миене чрез автоцистерна с дюзи е 83 %, спрямо плана за 2019 г.

Машинно трябва да бъдат изметени общо 423 898 дка, в т.ч. - 359 027 дка улични платна и площади, което е със 7% повече от 2019 г., а средните кратности за извършване на дейността са 22 пъти месечно за периода от март до ноември. Повече пари са предвидени за косене и почистване на междублокови пространства, както и за зимното поддържане на парк "Витоша" и републиканските пътища.

Около 60 млн. лева са предвидени за обезвреждане и обработване на отпадъците на съоръженията на общината, както и за поддържането и надграждането на самите съоръжения и на депата за отпадъци.

За и против

"София се чисти повече и по-добре, а такса смет не се увеличава. Предлагаме по-добро качество на услугата", обобщи по време на дебата около план-сметката зам.-кметът по околната среда Йоана Христова.

От опозицията обаче не бяха съгласни с думите ѝ. Според "Демократична България" управляващите от ГЕРБ и администрацията дават "красиви обещания за по-чист град, неподплатени финансово или с конкретни програми, гарантиращи изпълнението". Според тях аргументацията на предложението как да се изхарчат парите за чистене е непълна, а в план-сметката липсват важни данни като "конкретните площи и кратности на почистване". Те критикуваха и факта, че такса смет все още се определя според данъчната оценка на имотите, а не според това кой колко отпадъци изхвърля.

Разпределението на средствата за чистота беше критикувано и от Борис Бонев. Според него се залагат повече пари за дейности, за които бюджетът през тази година не е бил усвоен. Той за пореден път заяви, че макар и увеличени, парите за машинно метене са по-малко от тези за ръчно. "Имам чувството, че сме във вещерски дом или във филм за Хари Потър", коментира той групите от работници с метли, които метат тротоари и улични платна из столицата.

Зам.-кметът Христова отговори, че на много места в града няма как да се измете с машина, а като причина посочи паркираните коли по улиците и колчетата, които се слагат по тротоарите, за да не се спира на тях.

От БСП пък неуспешно поискаха за пореден път намаляване на таксата за битови отпадъци от 1.6 промила на 1.52 промила от данъчната оценка на жилищните имоти. От левицата настояха и за създаването на общинско предприятие за чистене, както и за повече информация какво се случва със съществуващата общинска фирма за чистене - "Чистота Искър". Както Mediapool писа, дружеството все още дава голяма част от приходите си, идващи от договори със Столичната община, на частни фирми.

mediapool.bg