Броени часове след като на централния вход на Народното събрание от вътрешната страна изненадващо бяха поставени нови метални врати, които могат да изпълняват ролята и на предпазни решетки, Министерство на културата нареди премахването им.
От съобщение на ведомството на Атанас Атанасов (Продължаваме промяната) се разбра, че инспектори от Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" тази сутрин са извършили спешна проверка "във връзка с информациите за осъществена нерегламентирана намеса по сградата на Народното събрание", която е със статут на недвижима културна ценност от национално значение.
"Във основа на установеното от инспекторите на Министерството на културата нарушение са съставени Констативен протокол и принудителна административна мярка за премахване на нерегламентираните монтажни дейности по интериора на сградата на Народното събрание. За нарушението ще бъде съставен и Акт за административно нарушение по Закона за културното наследство", добавиха от Министерство на културата.
Законът за културното наследство предвижда санкция за подобни нарушения между 5000 и 10 000 лева.
След съобщението на културното министерство, председателят на парламента Никола Минчев каза, че ще провери процедурата, с която са избрани и монтирани решетките. "За тема сигурност не мога да се изказвам, но нито естетически, нито символно, ми харесват", добави той и подчерта, че не е виждал дизайна им предварително.
Как и защо се появиха решетките?
Основната причина за поставянето на решетките било настояване на НСО, което дошло след като в началото на годината привърженици на "Възраждане" и депутати от формацията се опитаха да нахлуят в сградата.
Тогава пред вратите на централния вход от НСО поставяха маси, за да възпрепятстват опитващите се да нахлуят.
През последните седмици почти всеки ден има протести пред сградата – на превозвачи, мотористи и т.н. Затова и пред самата сграда са поставени метални заграждения.
Председателят на парламента Никола Минчев от "Продължаваме промяната" обясни пред журналисти, че металните врати са сложени, както било направено с другата сграда през 2019 г. "Това е по желание на охраната във връзка с януарските събития, когато имаше пробив във сигурността", каза Минчев и подчерта, че евентуално искане за махането им може да бъде обсъдено на председателски съвет, но "но по въпросите на сигурността се доверяваме на експертите".
Зам.-председателят на парламента Ива Митева от "Има такъв народ" пък обяви, че е било редно въпросът да бъде обсъден преди решетките да бъдат монтирани.
Реакция
Иначе от опозицията използваха новите решетки, за да нападнат управляващите.
"Никога не съм си представяла, че един ден ще стигнем дотук. Българското Народно събрание осъмна с монтирани тежки метални врати. Почти като затвор! В някакъв смисъл трябваше да го предвидим, защото преди 2 години предупреждавахме, че който сее бесилки, ковчези и замеря демократично избрани институции с развалена риба, един ден това ще жъне – окован парламент, загрозен и настръхнал като партерен балкон от 90-те години", написа в сряда във Фейсбук бившият председател на парламента и ексдепутат от ГЕРБ Цвета Караянчева, която през 2020 г,, когато на власт още бяха ГЕРБ, изолира журналистите от депутатите и така блокира почти напълно възможността да се задават въпроси.
Сега Караянчева посочва, че "демокрацията се брани чрез диалог и демократични процедури", макар до последно в качеството си на председател на парламента да отказваше да прекрати изолацията на журналистите от депутатите. Още след първите избори миналата година тогавашните т.нар. "партии на протеста" върнаха стария достъп на журналистите.
"Цвета Караянчева, която скри ГЕРБ от народното недоволство зад крепостните стени на Партийния дом през 2020 г., днес се кахъри, че са монтирани решетъчни врати зад стъклените врати на парадния вход на Народното събрание. Българският парламент е най-достъпният за граждани и журналисти парламент, който съм виждал по света, и тези отворени нови врати не променят това", написа във Фейсбук настоящият зам.-председател на парламента Кристиан Вигенин от БСП. Той сподели и симки на решетките на прозорците на партийния дом.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов обяви, че ще поиска на председателски съвет, т.е. на председателите на всички парламентарно представени партии, да се обсъди въпросът с охранителните решетки:
"Може да има някакви специални съображения за сигурност, които са мотивирали това решение. Може да става дума просто за административно решение, което някой не е дооценил, че ще има политически импликации", каза Иванов.
Тошко Йорданов от "Има такъв народ" заяви, че сградата не трябва се "обръща на централен софийски затвор".
"Ако искат да ни сложат по едно номерче, да ни заградят плаца и да ни изкарват в почивката да обикаляме", каза Йорданов.
Според него, колкото по-бързо махнат решетките, толкова по-добре.
"Да викнат едни чичовци, които са ги монтирали, да ги размонтират и да си ги изнесат. Не е нужно да разбиват, надявам се да го направят учтиво, внимателно и професионално и да няма дупки", каза още Тошко Йорданов.
"Страхът на управляващите от хората само месеци след избирането им във власт преминава в нелогични и позорни действия. Те показват единствено несигурност и желание за конфронтация. Срамно е народите представители да се страхуват от народа си. Всеки български гражданин трябва да знае, че тази сграда е достъпна за него", заяви Елена Гунчева от "Възраждане".
Самите решетки са били поставени през почивните дни миналата седмица.
mediapool.bg