Кламер БГ - Новини: Напукана и студена болница в Орландовци изкара на протест медици и жители (Видео)

Напукана и студена болница в Орландовци изкара на протест медици и жители (Видео)

България

|
Пет, 29 Ян 2021г. 18:22ч.
Напукана и студена болница в Орландовци изкара на протест медици и жители (Видео)

Напуканата и студена сграда на болница в столичния квартал "Орландовци" изкара на протест в петък медици и жители. Сградата на Медицински център №9 е с дълбоки пукнатини и е без отопление насред зимата и без течаща вода. Независимо от всичко това медицинският център не е включен в капиталовата програма на Столична община за ремонти, алармираха общински съветници от "Демократична България". Протестът бе организиран от гражданско сдружение "Боец".

"Днес тук са неколцина, но проблемът всъщност засяга всички жители на района – те нямат алтернатива, обезверени са, защото над 10 години общината не е направила нищо." коментира по време на гражданския протест общинският съветник Яна Тодоранова от "Демократична България". Тя допълни, че само за първите 30 минути на протеста е наблюдавала над 10 души, дошли до медицинския център, за да посетят малцината лекари, които продължават да работят при тези условия, повечето от тях – без възнаграждения.

Директорът на центъра д-р Либер Лалев поясни, че първите сигнали за състоянието на сградата датират още от времето на предишната управителка - от 2011 г., а той самият е подавал близо 40 сигнала, останали без отговор през годините.

"Успях да събера 13 души специалисти, когато поех управлението на центъра. Обаче, поради лошите условия на труд, хората един по един напуснаха. В момента има трима лекари, една сестра и счетоводителката.", обясни д-р Лалев. От думите му стана ясно, че центърът има посетители, които идват да търсят рентген и ехограф, а това е единственият подобен център в квартала, където лекари има постоянно, за разлика от частния център, в който специалистите идват след предварително записване в определени часове.

Д-р Лалев обясни пред събралите се граждани, че още преди няколко години е имало репортажи, показващи как температурите в коридорите, където се изчаква пред кабинетите са отрицателни, а в кабинетите са от порядъка на 6-7 градуса - в място, където се предполага, че трябва да се преглеждат и деца.

Общинските съветници от Демократична България повдигат въпроса по време на здравна комисия в СОС, но от председателя на комисията д-р Койчев получават само уклончиви отговори и уверения, че проблемът ще бъде решен, както и коментар, че жителите на района не са оставени без здравеопазване, защото могат да използват споменатия частен център или друго ДКЦ.

След като не получават задоволителни отговори по време на комисия, Яна Тодоранова и Михаил Паргов отправят официално питане до столичния и до районния кмет, както и до зам.-кмета по финанси и здравеопазване, за да разберат какви са причините състоянието на медицинския център да остане плачевно с години, какви са плановете за възстановяване на сградата и пълноценната дейност на медицинския център и защо той не е включен в капиталовата програма на Столична община за 2021 г.

"Очакваме отговор на г-жа Фандъкова от ресорния заместник-кмет г-н Барбалов и от кмета на района г-н Кръстев. Надяваме се, че тази тема няма да продължи да бъде отлагана. Не само се надяваме, а и ще направим всичко възможно темата да бъде дискутирана пълноценно, да намери решение и най-накрая 40 000 души да имат достъп до общинско здравеопазване." - коментира Яна Тодоранова по време на днешния протест.

По думите на работеща в центъра медицинска сестра влошаващо се през годините състояние на сградата е прогонило специалистите от него.

"Имахме много добри специалисти. С течение на времето условията на работа се влошиха – нямаме водоснабдяване, нямаме отопление. Всичко това рефлектира върху специалистите и те напуснаха. Ние сме оставени на произвола. Всъщност всичко това рефлектира и върху нас, и върху приходите на поликлиниката. Единственото, което си позволи да направи общината през това време е покривът. Ако решат да реновират центъра, ще бъде добре за квартала.", каза сестра Иванова.

"Вътре хората не може да работят при минусови температури. Това са хора, които нямат достъп до вода, а трябва да лекуват 40 000 души. Не мисля, че хората в този район са "втора категория" и нямат право на здравеопазване.", допълни Иван Лалев, председател на "Да, България - Сердика", по чийто сигнал общинските съветници на Демократична България се запознаха с казуса.

mediapool.bg