Кламер БГ - Новини: Над 30% от жилищата в България са празни, 40 на сто - пренаселени

Над 30% от жилищата в България са празни, 40 на сто - пренаселени

България

|
Пет, 24 Авг 2018г. 12:26ч.
Над 30% от жилищата в България са празни, 40 на сто - пренаселени

Парадоксът в България е, че над 30% от жилищата са необитавани, а същевременно над 40% от домакинствата живеят в пренаселени жилища. Това коментира в интервю за бТВ в петък зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова, която представи проекта за национална жилищна стратегия.

От 4 млн. жилища в България над 1.2 млн са необитавани, сочат данните на министерството. Една част са получени в наследство от няколко съсобственици, които не могат да се споразумеят как да управляват имота си. Други са собственост на емигранти, голяма част са в обезлюдени села, каза министърът. В крайморските общини пък към необитаваните се включват и ваканционните имоти, които се ползват само през лятото, а това изкривява картината.

През 2011 г. населението на страната ни е било 7 327 224 души, живеещи в 3 388 149 жилища, сочат данните на НСИ. Празните жилища в градовете са 25,45%, а тези в селата – 42,96%, като това се дължи главно на обезлюдяването.

Процентът на празните жилища в Софийска област е много висок – 48,2%. За Перник – 44,9%, а в Бургаска област – 43,7%.

Парадокс на статистиката е, че по показател "осигуреност с жилища" България е поставена добре с 550 жилища на всеки 1000 души от населението, каза зам.-министърът. Затова се предвижда националното преброяване, което ще се проведе през 2021 г., да събере повече детайлна информация по тези въпроси, добави тя.

Бъдещата стратегия предвижда създаване на по-прозрачен пазар за имоти, стандартизиране на имотните оценки и предоставяне на по-ясна информация на всички хора за възможностите на пазара, каза Крумова.

С промени в законодателството ще се даде по-голяма защита на наемодателите, които сега често са принудени да плащат стари сметки на некоректни наематели, а това ги демотивира да дават жилищата си под наем.

Санирането на панелните блокове ще продължи с държавна подкрепа, но намерението е в по-голяма степен да бъдат въвлечени собствениците (например с нисколихвени кредити), защото тяхна е отговорността за състоянието на имотите им, каза зам.-министърът.

mediapool.bg