Със 102 гласа "за", 124 - "против", 11 - "въздържали се" бе отхвърлен вотът на недоверие към кабинета "Борисов" 3. За свалянето на правителството гласуваха БСП, ДПС и един независим депутат. Кабинетът бе подкрепен от управляващите ГЕРБ, ВМРО, НФСБ, както и от Веселин Марешки и 8 независими.
За да бъде приет вот на недоверие, е необходимо той да е подкрепен от поне 121 народни представители.
Това бе общо пети опит на БСП да свали правителството и втори вот на недоверие по темата за корупцията.
За втори път тази седмица депутатите се събраха на извънредно заседание и то на фона на протести с искане за оставки на правителството и главния прокурор Иван Гешев. Около 11 часа демонстрантите затвориха движението по бул. "Цар Освободител" пред парламента, а около 11:40 депутатите вече започнаха да напускат сградата. Малко след това протестиращите се преместиха пред Министерския съвет.
"Един вот на недоверие няма да промени нищо. Искаме промяна, а не подмяна. Искаме всички от властващата мафия вън", пише във Фейсбук "Отровното трио" - Арман Бабикян, адв. Николай Хаджигенов и проф. Велислав Минеков.
Дончев: Няма смисъл от предсрочни избори, но ще има промени в кабинета
След отхвърлянето на вота на недоверие вицепремиерът Томислав Дончев потвърди, че рокади в кабинета ще има, но даде да се разбере, че управляващите не се канят да изпълнят искането на протестиращите:
"Демокрацията предполага да бъдеш толератен към исканията и желанията на по-малката група. Затова демокрацията не е диктатура. Ние можем да слушаме и чуваме добре. Всеки ще бъде чут. Дали ще има промени. Да, ще има промени. Никой от нас, не иска и да мечтае всичко да бъде, както е било, както преди 2 седмици".
Той добави, че "да сме по-добри от другите не е достатъчно, трябва да сме толкова добри, колкото искат хората". "Години наред във вътрешнопартийни спорове, когато сме спорили, когато сме се карали, когато някой отвътре ни е упреквал, че не сме достатъчно добри, винаги сме излизали с универсалната реплика, която е по-опасна - да, но сме по-добри от другите. Това не е достатъчно", посочи вицепремиерът.
Дончев добави, че вотът не е минал, защото няма смисъл от предсрочни избори толкова скоро преди редовните и защото в рамките на мандата има да се свърши още работа, като първата задача е справяне с последиците от пандемията. Според него друг аргумент срещу предсрочните избори е подготовката на документите за европейското финансиране, договорено от европейските лидери в Брюксел. Други ключови задачи са завършването на огромни енергийни проекти през следващите месеци и създаването на организация за машинното гласуване.
Още преди седмица премиерът Бойко Борисов и коалиционните му партньори вече дадоха заявка, че вотът няма да мине и е абсурд да позволят да се стигне до служебно правителство на президента Румен Радев. Миналата седмица те обещаха, че след отхвърлянето на вота ще има големи промени в кабинета. В ГЕРБ дори обсъждали варианти какви ходове имат в създалата се ситуация, като повечето предвиждали Борисов да не е премиер. Едина от опциите беше управляващите да се свалят именно през вота на недоверие, явно обаче тя е отпаднала. Засега ясно и дали някой от другите варианти ще бъде изпълнен, или управляващите възнамеряват приключат темата само със смяната на няколко министри, които дори може да не са тримата с поисканите от Борисов оставки - Владислав Горанов, Емил Караниколов и Младен Маринов.
Протестиращите пък останаха недоволни от обещанията за промени в кабинета и продължават да настояват за оставка на правителството и главния прокурор и за предсрочни избори.
Нинова иска Народното събрание да приеме машинно гласуване, а след това да се разпусне
По-късно лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че единствената причина Народното събрание да остане да работи може да бъде ускорено приемане на машинното гласуване. Според нея след това парламентът трябва да се разпусне.
По думите ѝ управлението е изчерпано, но "правителството и присъдружните му партии докрай ще отричат реалността в името на властта". "Този парламент не представлява мнозинството български граждани и тяхното желание за промяна. Парламентът е делегитимиран", добави тя.
По думите ѝ гласуването по вота на недоверие е показало "кой кой е в парламента" и къде се позиционира:
"Обединени патриоти" и ГЕРБ разбира се, пазят властта на всяка цена. "Воля" се изтъргува за пореден път. Много интересна беше позицията на ДПС. Струва ни се, че за пръв път в историята на всички вотове те не взеха отношение в дебата. Вероятно изчаквайки как ще се развие въпросът с тримата, посочени от премиера Борисов техни министри. Както знаете те подадоха уж оставки, след това оставени на изчакване. Очевидно там ще се развиват някакви процеси".
Нинова подчерта, че няма информация, нито представа как вървят разговорите за съдбата на тримата министри. "Вероятно ще разберем следващите дни. Когато видим какво се предлага, ще разберем и как са се развили взаимоотношенията между ДПС и ГЕРБ, като досегашни партньори", каза тя.
mediapool.bg