Министърът на образованието Красимир Вълчев за пореден път обеща средната брутна заплата на учителите да стане 1300 лв. от следващата година. От догодина ще има увеличение с около 20% на учителските заплати, каза Вълчев пред бТВ. Увеличението на учителските заплати е част от управленската програма на правителството и всяка година се залага повишението им.
"Има заложени 330 милиона за поетапно вдигане до 50% на възнагражденията до края на мандата на правителството. Очаква се заплатите да достигнат до 1500 лв. В момента най-големият проблем е недостигът на учители по физика и математика“, каза министърът на образованието.
Сега минималната заплата за учител е 760 лв., а средната възраст е около 50 години. Това налага ангажирането на учители в пенсионна възраст, обясни Вълчев.
В момента се ремонтират около 850 училища в цялата страна, а в следващите две години ще бъдат обновени още 500 училища, каза министърът на образованието.
За тази година се очаква първокласниците да бъдат около 60 000, съобщи Красимир Вълчев.
Той коментира и кризата в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), който иска да излезе извън структурата на БАН. Нядявам се да няма прекъсване на дейността, въпреки че "искат развод", каза Вълчев. В момента седем секторни министерства използват данните на института.
"Около 15 милиона лева бяха предвидени за научна дейност, но 10% са стигнали до НИМХ. Това е така, защото се отчита предимно научната дейност, а НИМХ не е типичният научен институт", посочи Вълчев, имайки предвид допълнителните средства, които правителството отпусна на БАН.
Той заяви, че за следващата година ще се търси самостоятелност на института в рамките на БАН. По време на следващото заседание на правителството ще се гласуват допълнителни средства. За БАН ще бъдат отпуснати половината от предвидените 65 млн. лв.
mediapool.bg