Кандидатът за депутат от ГЕРБ и бивш вътрешен министър Младен Маринов се е срещал с криминално проявени лица, приближени до Димитър Желязков - Очите и Николай и Красимир Маринов, наричани Маргините.
Запис от тази среща, която се е състояла през 2005 г. в Слънчев бряг, беше показан по време на брифинг в ГД "Национална полиция".
На срещата са присъствали още ММА боецът Станислав Недков – Стъки и собствениците на охранителна фирма "Делта секюрити гард".
В момента полицията извършва проверка по какъв начин автомобил на фирмата "Изамет" от разследването "Осемте джуджета" е станала собственост на дъщерята на бивш министър на вътрешните работи.
Записът на срещата на Младен Маринов с приближени на Маргините и Очите е декласифициран и е част от тази проверка.
"След тръгване от дискотеката автомобилите са спрени от полицейски патрули. Установени са им личните данни, като при тази проверка двамата служители на МВР са си показали служебните карти с цел да бъдат пропуснати по-бързо. Единият от тях е настоящ собственик на охранителната фирма, който през 2006 г. е уволнен от системата на МВР дисциплинарно след проверка, която е установила, че е бил действащ служител на охранителна фирма, управлявана от каратист, и поддържане на нерегламентирани контакти с лица от активния криминален контингент, извършващи тежки криминални престъпления", съобщават от МВР.
От МВР допълниха, че последните седмици в ГДБОП се извършва разследване в две направления, обхващащи почти едни и същи лица – едното се отнася за участие на прокурори от спецпрокуратурата във връзка с известния случай на "Осемте джуджета“, а другото направление е участието на един бивш служител на МВР, който впоследствие и издигнат от Бойко Борисов за министър на вътрешните работи.
Междувременно в петък в ГДБОП бе разпитан известният бивш следовател Петьо Петров - Петьо Евро, съобщи "Свободна Европа".
На излизане от службата той е отказъл да отговаря на въпроси. Повод за привикването от МВР бе централната му роля в скандала "Осемте джуджета".
Сигналът на АКФ
Преди три дни Антикорупционният фонд подаде сигнал до МВР с искане за проверка на връзките на бившия вътрешен министър Младен Маринов със собствениците на охранителната фирма "Делта Гард".
Неправителствената организация, която е автор на разследването "Осемте джуджета", твърди, че има данни, че Маринов е близък до Димитър Спасов-Каратиста, който наскоро продаде дяловете си в "Делта Гард" на съдружника си Марин Русев.
От АКФ обявиха, че са получили анонимен сигнал за такава свързаност. Става дума за докладна записка от полицаи от Несебър, писана през 2005 г. Според нея на 26 ноември същата година служители от местното РПУ проверили общо 3 автомобила.
В един от тях – "Фолксваген Туарег" пътували петима души. Колата била управлявана от Спасов. Двама от пътниците се легитимирали с полицейски карти. Това били Маринов и Русев, който по онова време е служител на МВР.
"Считаме, че новопостъпилата информация подкрепя основателните съмнения за нерегламентирани връзки между висши служители на МВР и собствениците на охранителната фирма "Делта Гард", поради което апелираме за нова вътрешна проверка на действията на служителите на МВР по случая, както и за максимална прозрачност с оглед високия обществен интерес към изнесените в поредицата "Осемте джуджета" факти", написа АКФ.
От организацията напомнят, че са подавали редица сигнали още през миналото лято. Те останали без последствия по времето на министрите Маринов и Христо Терзийски.
В поредицата "Осемте джуджета" Илия Златанов разказа, че бившият шеф на столичната следствена служба Петьо Петров се опитал да му отнеме бизнеса с помощта на висши прокурори. Асансьорният му завод в Дупница се охраняваше от "Делта Гард", които не допускаха Златанов във фабриката.
Едва наскоро от МВР отговарят, че са извършили проверка, която е установила нарушения от полицаи, които трябвало да контролират дейността на охранителните фирми в Дупница.
Няма обаче отговор защо пред ресторанта "Осемте джуджета" в София, където се твърди, че са ставали срещите между Златанов и Петров, редовно имало патрулка. От АКФ напомнят, че има твърдения, че братът на Маринов е бил щофьор на бившия следовател Петров.
В понеделник МВР обяви, че е издадена заповед за отнемане на лиценза на "Делта Гард". Причината за това е, че един от сътрудниците, чието име не се споменава официално, е обвиняем. Според "Свободна Европа" това е Спасов, срещу когото има дело за самоуправство.
От фирмата казват, че вече са обжалвали и това означава, че лицензът им не е отнет. Те подчертават, че съдебната процедура спира изпълнението на заповедта. Междувременно собствеността в "Делта Гард" е сменена. Спасов прехвърля дяловете си на Русев. В момента той се води едноличен собственик.
Междувременно служебният правосъден министър Иван Демерджиев съобщи в интерю за Mediapool, че бившият съсобственик на охранителната фирма "Делта гард" Митко Каратиста (Димитър Спасов) го е заплашвал с главния прокурор Иван Гешев в началото на миналата година. По това време Демерджиев е председател на Адвокатската колегия в Пловдив, а сблъсъкът му със Спасов е заради клиент от Германия, който има фотоволтаичен парк в България, когото адвокатът представлява.
Демерджиев споделя, че е потърсил намесата на германското и австрийското посолство, за да излезе от тази ситуация..
mediapool.bg