Кламер БГ - Новини: Водят се стотици дела за нарушаване на карантината

Водят се стотици дела за нарушаване на карантината

България

|
Пон, 23 Март 2020г. 15:58ч.
Водят се стотици дела за нарушаване на карантината

Прокуратурата е образувала повече от 120 наказателни дела за нарушаване на задължителната карантина срещу разпространението на COVID-19. Най-често нарушенията се извършват от хора, които са се завърнали от страни с висок риск, но са отказали да спазват правилата на извънредното положение.

Такъв е случаят на гражданка на бургаския квартал „Зорница“, която след завръщането си от Италия в България, е нарушила задължителната карантина, като заедно с двете си деца е посетила сестра си, защото “не се били виждали от години“, съобщава прокуратурата.

Жител на Исперих, който се е завърнал от Холандия, е бил намерен в имота си до Тетевен. Той е обяснил на властите, че възнамерява отново да пътува за Холандия. В тази връзка нарушителят е обявен за общонационално издирване.

Част от образуваните досъдебни производства за нарушаване на карантината са срещу шофьори на тежкотоварни камиони, които след завръщането си в страната не изпълняват наложената карантина, а отново поемат зад граница. Прокуратурата е образувала и редица дела за всяване на паника, но не съобщава колко точно са те.

Бърза проверка

По-рано в понеделник вътрешният министър Младен Маринов обясни, че всеки полицай вече има възможност да провери дали гражданин е поставен под карантина. Това става с обикновена справка по ЕГН в национална база данни.

По този начин униформените бързо могат да разберат дали човек, когото проверяват, би трябвало да си е вкъщи заради съмнения, че има коронавирус.

"Вече имаме система и национална база данни, в която всеки един полицай може да направи справка по вашето ЕГН, за да разбере дали сте под карантина и дали трябва да се намирате вкъщи, а всъщност сте на улицата", обясни Маринов в понеделник пред БНТ.

Според него целта на изградените КПП-та при всеки областен град е да спрат безцелните пътувания, а не движението изобщо. През уикенда полицаите умишлено са пропускали повечето минаващи, защото хората имат нужда от време, за да се адаптират към мерките. От началото на новата седмица МВР задължително изисква попълнена декларация със заверка от работодателя, обясни министърът.

Притесняваме се от гурбетчиите

Заради сериозните органичнителни мерки в цяла Европа много българи, работещи в чужбина, се прибират у нас. МВР ги определя като рискови и една от целите на КПП-тата е да спре движението точно на тези хора, обясни Маринов.

"Ще ви кажа какви са нашите притеснения – вследствие на всички мерки, които се взимат в Европа, много наши сънародници предприемат пътуване от държавите, в които работят и се прибират в България. Виждате, че ситуацията в тези европейски страни е доста по-сериозна, с много заразени. Искаме движението на тези наши съграждани да бъде ограничено в рамките на 14-дневната карантина", каза Маринов.

По данни на Националния оперативен щаб през последните две седмици у нас са се завърнали около 200 хил. души. Само за последното денонощие с полети са пристигнали около 15 хил. души.

Следим, но не четем съдържание

Към момента МВР не е започнало да прилага следенето на поставени под карантина по клетките на мобилните телефони, каза още Маринов. Тази мярка е разписана в новия закон за извънредното положение, който все още не е окончателно приет.

Според Маринов МВР няма чете съдържанието от мобилната комуникация, а само ще използва данните, за да установява местоположението.

Трябва да използваме армията!

Армията задължително трябва да бъде използвана в кризата, заяви Маринов. Това обаче ще се прави, само когато МВР не може да се справи. Военните ще се използват за охрана на обектив и ще бъдат под командването на МВР, обясни Маринов. Преди дни военният министър Красимир Каракачанов обясни, че те ще имат правомощия да задържат до предаване на арестувания на полицият и да проверяват документи.

"Аз държа на това, че тя трябва да бъде използвана в определени ситуации и ние трябва да имаме готовност за това. Към момента още не сме пристъпили към тази мярка, тъй като няма как да знаем колко време ще продължи тази извънредна ситуация, но армията при всички положения трябва да бъде използвана", обясни Маринов.

Според него военните трябва да се включат, когато се наложи полицаите, които в момента са в контакт с болни от коронавирус, да бъдат свалени от дежурства.

mediapool.bg