Кламер БГ - Новини: "Локхийд Мартин" търси възможности за намаляване на разходите за F-16

"Локхийд Мартин" търси възможности за намаляване на разходите за F-16

България

|
Четв, 21 Фев 2019г. 15:02ч.
"Локхийд Мартин" търси възможности за намаляване на разходите за F-16

Американската компания "Локхийд Мартин" обяви, че продължава да работи с правителствата на България и Съединените щати за "идентифициране на възможностите за намаляване на разходите за F-16 Block 70", но все още няма публична информация каква отстъпка в цената е възможна.

България преговаря със САЩ за закупуването на 8 изтребители, но първоначалната оферта на американците надвишаваше заложения бюджет от 1.8 млрд. лева с ДДС. Парламентът обаче гласува възможност сделката да се отклони от това изискване и двете страни започнага преговори за техническите и финансовите параметри на бъдещия договор.

В това време представители на "Локхийд Мартин" започнаха да проучват възможностите да си партнират с Българската академия за науки (БАН), ако България закупи американските самолети.

"Закупуването на изтребители F-16 за българските ВВС ще бъде катализатор на дългосрочно стратегическо партньорство в България, което ще развие таланти в науката и инженерството, необходими, за да бъдат посрещнати предизвикателствата на 21 век", посочват от компанията.

Военният министър Красимир Каракачанов коментира миналата седмица, че очаква договорът да бъде сключен до края на юни, а първите F-16 може да дойдат до 36 месеца.

По-рано от "Локхийд Мартин" съобщиха, че вече почти е завършен новият завод в Южна Каролина, в който трябва да бъдат произведени и изтребителите за България, ако се стигне до сделка.

Най-чувствителните въпроси за бъдещата сделка са цената и срокът, в който ще бъдат доставени самолетите. Парламентът отмени досегашните изисквания финансовата рамка да не надвишава 1.8 млрд. лева с ДДС, а първите машини да бъдат доставени до две години след подписването на контракта. Въпреки това официални американски представители обявиха готовност да се съобразят с българските нужди, но е въпрос на време да се види дали това е възможно.

В четвъртък от компанията потвърдиха и ангажимента си за предоставяне на икономически и промишлени ползи за България във връзка с придобиването на F-16 Bloc 70.

Това ще донесе реални ползи за страната, като подкрепи суверенитета, споделянето на технологии и подпомогне местната заетост. То ще допринесе за националната сигурност на България, ще създаде дългосрочна възможност за развитие на българските военновъздушни сили както и ще даде други предимства на въоръжените сили на страната, твърдят от компанията.

Делегация, водена от Джонатан Хойл, главен изпълнителен директор за Европа, обясни, че компанията е технологичен лидер, посветен на развитието на следващото поколение учени, инженери и иноватори.

"Нашите интереси се простират отвъд аеронавтиката и с интерес се запознахме по-подробно с работата на Българската академия на науките в области като киберсигурност, роботика, иновативни сензори и технологии, които намират приложение не само в областта на отбраната и сигурността, но и в реалната икономика", посочи той.

Преговорите между България и САЩ вече започнаха, а практиката е подобни междудържавни разговори да продължават между 4 и 8 месеца. И САЩ, и България обаче дадоха сигнали, че ще се опитат да сключат сделката възможно най-бързо.

Българското правителство защити избора на F-16 пред основния им конкурент шведския "Gripen" със стратегическото сътрудничество и пълния пакет способности.

mediapool.bg