Разговорите за подкрепа на бъдещ кабинет с мандата на първата политическа сила "Продължаваме промяната" (ПП) вече са започнали. Във вторник, на втория ден след проведените на 14 ноември избори, са проведени три срещи - с БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България".
"Хубавата новина за всички гласоподаватели е, че всяка една от партиите осъзнаваше колко важно е да имаме правителство и че процесът също е важен. Ще бъде всичко общо, няма да сме поотделно, всички заедно ще влезем в това", каза Петков след последната среща.
Той обяви, че следващите разговори ще са общи и публични.
Както е известно, лидерът на БСП Корнелия Нинова и съпредседателите на "Демократична България" Христо Иванов и Атанас Атанасов подадоха оставки заради изборното поражение на своите партии. Те обаче се ангажираха да участват в преговорите за кабинет с мандата на ПП.
"Обсъждахме процеса, в който ще влезем в преговорния период. Всяка една от партиите ще даде своите най-добри специалисти", коментира Петков след срещата с ДБ.
След като по-рано във вторник Нинова обяви оставката си, пред бТВ тя разказа за първия си "рамков" разговор с Кирил Петков и Асен Василев. Той е продължил около час и половина.
"Това беше първи разговор, пожелаха да е само между лидерите. Рамков разговор – покана за съставяне на правителство. Начертахме пътна карта – следващите седмици да излъчим работни групи. Официално ще изпишем програма за коалиционно правителство. Говорихме час и половина по различни приоритети. Събира ни това, че трябва да има работещ парламент, редовно правителство, поставих въпроса за бюджета, обсъдихме и антикризисните мерки. За министри и постове не сме говорили. По-скоро при коалиционно споразумение ще има представители на БСП в правителството", посочи Нинова.
Лидерът на "Да, България" в оставка Христо Иванов посочи, че този път всички са решени да има правителство.
"Текат срещи, има нагласа да бъде изработено правителство. Обнадеждени сме, нямаме никакви съществени разлики с "Продължаваме промяната", каза още Иванов и добави, че ще поиска мандат от Националния съвет на партията си за участие в преговорите.
На срещата на ПП с ДБ са присъствали Асен Василев, Атанас Атанасов, Даниел Лорер, както и Борислав Сандов.
По информация на Mediapool съпредседателят на ДБ Христо Иванов, който преди ден подаде оставка, е заявил пред съпартийците от "Да, България" готовност за пълна подкрепа на кабинет с мандата на ПП.
Разговорите на ПП с ИТН са били първи, но от партията на Слави Трифонов запазват мълчание по темата.
Към ГЕРБ-СДС и ДПС не са отправяни покани за разговори.
Проруската националистическа партия "Възраждане" пък постави условие, че би преговаряла за подкрепа на бъдещ кабинет само при ангажимент за отмяна на всички ограничителни мерки, наложени заради Covid-заразата.
"Продължаваме промяната" не приемат условието на "Възраждане", посочи по-рано Даниел Лорер от ПП пред БНР.
По-рано във вторник съпредседателят на ПП Кирил Петков обясни пред Нова телевизия, че вече е разговарял с Корнелия Нинова, Слави Трифонов и Христо Иванов.
"Идеята е да направим нов процес на дискусия. Вярваме, че имаме доста неща, които ни обединяват. Имаме много общи теми, включително и с ИТН", коментира Петков пред Нова тв и повтори лансираното от другия съпредседател на ПП Асен Василев предложение - да се направят работни групи, които да съберат всички партии, с които искат да се направи коалиция.
Той каза, че ще има и среща на лидерите на потенциалните партньори, а разговорите няма да са за това кое министерство за кого ще е, а за организирането на процес, който да сплоти отборите от самото начало: "Да влезем в преговори, които ще дадат резултат с ясни политики и с ясното им изпълнение".
Кирил Петков каза също, че смятат да излъчват на живо в интернет част от срещите на работните групи: "Ползотворно ще е за българския народ да чуе какви са политиките и кои са различията, по които дебатираме. Да е ясно, че няма задкулисни сделки и неправомерни дискусии. Всички трябва да знаят, че имаме обща национална цел".
"Оптимистичното е, че имаме едно голямо мнозинство на хора, които искат промяна този път. Явно започваме да виждаме, че допирните точки са повече, отколкото разделителните", допълни Петков.
В споразумението с останалите партии ще бъдат вкарани максимално много детайли, за да се е обвързал всеки с точни и ясни конкретни цели. "Главният прокурор е една точка, която изисква конституционно мнозинство. Нашата коалиция няма как да има такова, но ще направим ясни стъпки. Ще чуем всеки един от нашите партньори. Вярваме, че първа стъпка би била да тръгнем през КПКОНПИ. Г-н Цацаров не трябва да я оглавява", допълни Петков.
"Имената трябва да следват ясните дефиниции за всяка една от позициите. Не можем да говорим за името, без да сме дефинирали какво трябва да направи този човек или какви характеристики, успехи, лична биография да има", уточни съпредседателят на ПП.
Според него най-важно е да не се влезе в лидерски дискусии от типа "моят човек - твоят човек".
"Въпросът е, че трябва да направим А отбора на България. Този отбор има дефиниции, образование, постигнати успехи. Всеки един от нашите коалиционни партньори има правото да предложи такъв човек", изтъкна Кирил Петков.
mediapool.bg