Проектът на законодателна програма на евентуален кабинет с премиер Асен Василев предвижда настоящият вътрешен министър Бойко Рашков да бъде избран за председател на антикорупционната комисия до края на юли, а до края на септември да се разпише механизъм за разследване на главния прокурор. Черновата за управленска програма пък залага безплатни учебници до 12 клас, по-ниски тарифи за парно, ток и вода за по-икономичните потребители. Краят на годината е финалната дата за проектиране на тунел през "Петрохан" и през "Прохода на републиката", такъв е и срокът за довършването на проектирането на магистрала "Хемус". В земеделието се залага одобрението на т.нар "Стратегически план за селските райони", чрез който да се усвоят нови 8 млрд. евро от ЕС.
Предложението на законодателна програма за следващите 6 месеца предвижда над 60 точки, разделени по сектори. В него освен законопроекти са предвидени и срокове за избор на членове на някои регулаторни органи. Управленската програма също е за половин година, както предварително бяха заявили от ПП.
Диалогичност в коалиацията
"Управленската програма на новото правителство е амбициозна, но реалистична, с подкрепа към бизнеса и хората през есента и зимата", заявиха коалиционните партньори след среща в Министерството на финансите за финално обсъждане на управленската програма на ново правителство до края на годината. В срещата участваха лидерите на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков и Асен Василев, на "БСП за България" Корнелия Нинова, на "Демократична България" Христо Иванов, министри и народни представители.
По думите на премиера в оставка Кирил Петков коалиционните партньори са показали диалогичност, всеки един от тях е поставил България пред всичко друго, не са дискутирани персонални назначения въобще.
За нас в следващите шест месеца най-важно е да гарантираме с едно редовно правителство стабилност в икономиката и сигурност в семействата, сигурност на българските граждани, заяви вицепремиерът в оставка и лидер на БСП Корнелия Нинова. По думите ѝ от БСП са удовлетворени от постигнатото във финалния вариант на програмата, защото има сериозен пакет, насочен към приоритетните за партията теми - инфлация, бедност, доходи и неравенства. Нинова каза, че в програмата са включени безплатни лекарства за децата, както и увеличение на майчинството.
Програмата е амбициозна, но реалистична и отговаря на очакванията на българските граждани, каза съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов. Надяваме се, че ще получим подкрепа, и след тези шест месеца, които се планират тези мерки, хората ще усетят всичко по джоба си, каза Атанас Атанасов. Много е важно, че в областта на енергетиката и на сигурността има конкретни мерки, които са предвидени, за да можем да осигурим зимата, посочи той. Много е важно енергоносителите да бъдат осигурени, допълни той.
На въпрос кога ще говорят за персонален състав на кабинета, Асен Василев отговори: "Когато осигурим мнозинство за тази програма".
Засега ПП не събира 121 глава в своя подкрепа
И до момента обаче ПП нямат подкрепа от поне 121 гласа за евентуалното си ново правителство. В момента партията на Кирил Петков и Асен Василев, БСП, ДБ и отцепниците от ИТН са общо 115 народни представители.
"Още при приемането на мандата заявих, че ако нямаме 121 депутата, няма смисъл да се представя състав на кабинета и да се гласува в Народното събрание. Правителство на малцинството в такъв парламент няма как да бъде устойчиво и отговорно управление на страната", каза в сряда пред журналисти проектопремиерът Асен Василев.
Разговорите обаче продължават и в момента, но неофициално повечето партии в парламента коментират, че намирането на още поне 6 депутати изглежда малко вероятно.
Междувременно в парламента лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че основата на управленската програма е много добра. "Тя отразява основните ни приоритети. Но ние и досега в правителството, и за в бъдеще, се смятаме за социалният стълб в правителството и затова имаме и няколко бележки по социални мерки, които не са отразени в програмата, а присъстваха в предварителните ни разговори", каза тя и добави, че предстои среща с Асен Василев и "Продължаваме промяната".
Социалистите държали в програмата да има безплатни лекарства за деца до 14 години. "Радваме се, например, че е прието нашето предложение за безплатни учебници от 1 до 12 клас. Имаме някои предложения за корекции по икономическата политика и финанси. Не е отразен първоначалният ни разговор за въвеждане на патентен данък за микро- и малки предприятия, което много ще подпомогне малките и средните предприятия в българската икономика. Имаме допълнителни предложения като това да влезе в законодателната програма Законопроектът за колективните искове, където предвиждаме да бъдат защитени българските граждани чрез въвеждане на колективен иск, иначе хората нямат пари поотделно да си плащат таксите и да наемат адвокати", каза Нинова.
Пред журналисти съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов заяви, че експертите анализират предложената от ПП управленска програма. Според него първоначалните сигнали са, че програмата е добра и фокусирана и че няма да се правят фундаментални корекции. "Работата напредва, но не е приключила", каза той.
Какво се залага в черновата на управленската програма?
В сектор "Правосъдие" проектът на управленска програма предвижа избор на нови членове на ВСС и на Инспектората към ВСС, чиито мандати са изтекли или предстои да изтекат през 2022 г., но при наличие на конституционно мнозинство, каквото за момента няма. Въвежда се и единен държавен изпит за придобиване на юридическа квалификация, както и намаляване на нотариалните такси с 25%.
При здравеопазването се предвижда до края на годината да бъдат въведени в експлоатация на първа от шест въздушни линейка и да бъдат определени локациите на десет центъра за спешна помощ при инсулти. Кабинетът "Петков" предвижда и оптимизиране на разположението на екипите по спешна помощ, за да може времето за пристигане до пациентите да е под 10 мин. Управленската програма предвижда до края на октомври да бъде одобрен финален план за националната детска болница, а до края на годината да се направи оценка на статута на лечебни заведения и тяхното финансиране.
В сектор "Международни отношения и отбрана" се предвижда "активна работа за присъединяване към Шенген" и прилагане на новата ИТ архитектураиоперативна съвместимост за управление на границите, както и удължаване на срока на паспортите на 10 г.
В сектор "Финанси" управленската програма предвижда продължаване на техническата подготовка за приемане на еврото от 1 януари 2024 г., както и изготвяне на анализ на последствията от въвеждането на единната валута. Приоритет е също финализирането и одобрението на всички оперативни програми за периода 2021-2027 г., както и ускорено започване на тяхното изпълнение.
Предвижда се още дирекция "Финансово разузнаване" да се извади от ДАНС и отново да се прехвърли към Министерството на финансите с цел подобряване на ефективността на борбата срещу прането на пари.
В социалната сфера се предвижда реформа на ТЕЛК системата, така че тя да премине към точкова система (ICF система). Друга идея е да се въведат блок тарифи за електроенергия, вода и парно за битови потребители. Предвижда се и изпълнение на обещанието за приемане на формула за автоматично изчисляване на минималната работна заплата и максималния осигурителен доход. Ще бъде увеличен процентът, с който се изчислява т.нар. вдовишка добавка – от 26.5% на 28%.
В образованието е заложено постепенно въвеждане на безплатни учебници до 12 клас, както и промяна в системата за оценяване на пригодността на учебниците. Ще бъдат повишени стипендиите за висше образование за ученици и студенти с нисък социално-икономически статус и/или високи постижения. Предвиждат се промени в учебните програми от І до Х клас и преразглеждане на методите на преподаване като за основа за създаване на електронни учебници и учебни помагала. Друго предложение е създаването на образователен "облак" с достъпни материали за ученици, учители и родители.
По отношение на политиките в регионалното развитие и транспорта се залага намиране на най-доброто решение за участъка на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле. Крайният срок затова е 30 септември и се уточнява, че то трябва да се случи без загуба на европейски средства.
До 31 октомври пък трябва да се подпише споразумение с Румъния за проектирането и изграждането на 5 моста над Дунав.
Краят на годината е финалната дата за проектирането на тунела през Петрохан и тунела при Прохода на Република. Такъв е и срока за довършването на проектирането на магистрала "Хемус". Нова година е и крайна дата за възлагане на проектиране на продължението на магистрала "Черно море" от турска до румънска граница.
Любопитен детайл е, че 31 октомври трябва да се въведат немски стандарти за пътно строителство. Готви се и структурна промяна отделянето на Дирекция за национален строителен контрол като отделна агенция към Министерски съвет.
До нова година трябва да се намери финално решение на казуса със съществуващите незаконни инхаус поръчки.
В частта "Електронно управление" се залага за 20 от най-използваните удостоверителни услуги да не се разкарват гражданите от гише на гише, а администрацията сама да си обменя информацията. Друга промяна, засягаща директно гражданите е дигитализация на ваучери (за храна) до 30 септември. До края на този месец трябва да бъдат публикувани всички плащания на бюджета, през системата СЕБРА.
В частта "Култура" една от любопитните инициативи е въвеждане на фонд "Радио и телевизия". Средствата за него се предвижда да бъдат заложени в бюджет 2023 г.
Очаквано в частта "Земеделие" е заложено финализирането и одобрението на т.нар. Стратегически план, чрез който България да може да усвои за земеделие нови 8 млрд. евро в следващите 7 години. Срокът затова е до края на годината. Той вече бе върнат от ЕК с над 200 забележки.
В "Околната среда" се залага до 31 октомври картографиране и нанасяне в кадастъра на дюните и плажовете по черноморието. Такъв е и срокът за преглед на случаите на замърсяване от големите замърсители и предприемане на всички законови мерки за прекратяването на случаите на промишлено замърсяване.
Какъв е законодателният график на кабинета "Василев"
Засега законодателната програма, с която Mediapool разполага, предвижда Рашков бързо да бъде избран за шеф на КПКОНПИ, а след това да започне да се работи по разделянето на антикорупционния орган на две - Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. Графикът предвижда това да стане до последната седмица на септември. Идеята е комисията да има разследващи функции и да може да обжалва отказите на прокурор да бъде образувано разследване по техни материали. От "Продължаваме промяната" вече обявиха Рашков като техен евентуален кандидат за поста и то още преди вотът на недоверие да мине. Сега обаче изглежда съгласни с тази номинация са и останалите партии и независими депутати, които са готови да подкрепят ново правителство с мандата на "Продължаваме промяната".
До края на септември пък се предвижда не само да бъде разписан механизъм за разследване на главния прокурор и на търсене на отговорност в случай на престъпление от главния прокурор, но и да се направят промени в досъдебното производство.
През септември се предвижда да са крайните срокове за избор на нови членове на Комисията за защита на конкуренцията, както и управител на БНБ. До средата на ноември пък да бъде подменен съставът на Комисията за финансов надзор. До средата на октомври би трябвало да има законопроект за защита на лицата, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушения.
Законопроектите, свързани със средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, очаквано също са част от законодателния план. Повечето от тях трябва да бъдат направени до октомври или ноември тази година, но има и няколко, за които се предвижда краен срок през септември. Част от законите, в които се очаква да има промени заради плана, са този за обществените поръчки, този за етажната собственост, за биологичното разбообразие, за противодействие на корупцията. Предвижда се е и законопроект за несъстоятелност на физическите лица.
Очаква се, ако кабинетът "Василев" бъде гласуван, за председател на Народното събрание отново да бъде предложен Никола Минчев от "Продължаваме промяната", който през юни беше свален от поста с гласовете на ДПС, ГЕРБ, "Възраждане" и напусналата управляващата коалиция "Има такъв народ".
mediapool.bg