Кламер БГ - Новини: Кабинетът отпусна 50 млн. лева за 950 лева стартова заплата за медицинските сестри

Кабинетът отпусна 50 млн. лева за 950 лева стартова заплата за медицинските сестри

България

|
Ср, 10 Апр 2019г. 17:35ч.
Кабинетът отпусна 50 млн. лева за 950 лева стартова заплата за медицинските сестри

Правителството отпусна 50 млн. лева за повишаване заплатите на медицинските сестри, така че навсякъде да бъде постигнато стартово възнаграждение от 950 лева, както е регламентирано в колективния трудов договор в здравеопазването. Това обявиха премиерът Бойко Борисов и здравният министър Кирил Ананиев на заседанието на кабинета в сряда.

Новината идва след като медицински сестри, лаборанти, рехабилитатори и др. професионалисти по здравни грижи многократно излизаха на протест от 1 март насам и дори заплашиха да започнат да спират работа.

Техните искания бяха за основна заплата от поне две минимални или 1120 лева. Заради това организаторите на протестите обявиха по-късно в сряда, че те ще продължат до изпълнение на всичките им искания.

Лекарският съюз пък се обяви за увеличаване възнагражденията на всички като се осигурат повече приходи за болниците вместо раздаване на пари на калпак и попита: “Трябва ли и ние да протестираме за да получим?“. Според съсловната организация на лекарите с целевото повишаване

заплатите на сестрите, може да се стигне до абсурдната ситуация медицинска сестра да получава повече от лекар-началник на отделение.

Премиерът за увеличението: Във всяка една сфера икономиката се развива добре

Премиерът Бойко Борисов уточни на правителственото заседание, че "увеличението е на базата на това, че във всяка една сфера българската икономика се развива добре".

"Повишаваме заплатите, за да запазим работните места, особено в отдалечените места", каза премиерът.

У нас има сериозен недостиг на медицински сестри, лаборанти и акушерки - падат се по 420 медицински специалисти на 100 хил. души население при средно 820 за Европейския съюз.

В момента средните основни заплати на медицинските сестри във всички видове болници в страната са под заложения минимум в колективния трудов договор за сектора от 900-950 лева, установи анализ на Министерството на здравеопазването.

Те варират между 758 лева в държавните до 668 лева в общинските болници, като на много места сестрите получават заплати, близки до минималните. Брутните заплати с включени допълнителни стимули за работа по клинични пътеки, клас прослужено време и др. са между 1040 и 1470 лева.

Кабинетът вече отпусна извънредно 30 млн. лева на областните и общинските болници през февруари, като част от тях също са за повишение заплатите на персонала. С новите 50 млн. лева заплатите на медицинските сестри трябва навсякъде да започват от 950 лева.

Борисов заръча на Ананиев да контролира как се разпределят парите: “Да не стане така, както имаше сигнали в някакви болници, директорите да ги дадат за ДМС (допълнително материално стимулиране) и да не стигнат до сестрите“.

Премиерът каза, че това ще позволи заплатите в по-малките болници в трудно-достъпни места, където има по-малко пациенти и изкарват по-малко пари, да бъдат повишени.

“Там където болниците са натоварени, заплатите са доста по-високи“, каза Борисов.

Ананиев: Трудът им ще бъде оценен по-достойно

Преди дни здравният министър Кирил Ананиев съобщи, че е готов с нова методика за формиране и разпределяне на възнагражденията в болниците, която ще бъде готова до 15 май и цели да обвърже заплащането с положения труд и натоварването и да изчисти съществувавище диспропорции във възнагражденията.

Допълнителните 50 млн. лева ще бъдат предоставени на болниците под формата на субсидията, която МЗ им превежда за специфични дейности.

Ананиев коментира в сряда, че с допълнителните пари трудът на медицинския персонал ще бъде оценен по-достойно и ще се предостави равнопоставен достъп на гражданите до медицинска помощ.

Протестите продължават

Засега насроченият за 15 май национален протест на медицинските специалисти пред МЗ обаче не е отменен. Организаторката на протестите Мая Илиева коментира по-късно в сряда, че сестрите не са съгласни заплатите им да достигнат само договореното в колективния договор и продължават да настояват за основна заплата от поне две минимални или 1120 лева.

Освен това на дневен ред остават и другите искания, свързани с по-добри условия на труд, приемане на медицински стандарт за работата на професионалистите по здравни грижи, премахване търговския статут на лечебните заведения, промени в Закона за съсловните организации.

До националния протест на 15 май в столицата ще се организират протести по места.

Лекарите: Трябва ли и ние да протестираме за да получим?

От Българския лекарски съюз по-късно се обявиха за увеличаване възнагражденията на всички, а не целево отпускане на средства.

“Българските лекари питаме: Променя ли се модела на финансиране на здравеопазването у нас? Припомняме, че финансовите средства, с които разполагат лечебните заведения

се формират от преминалите пациенти и цените на клиничните пътеки, които последите години не са коригирани сериозно. Против сме раздаването на пари целево. Достойно и по-добро заплащане за всички в здравната система е постижимо. За целта БЛС ще настоява при преговорите по Националния рамков договор за повишаване на цените на клиничните пътеки“, коментираха по-късно в сряда от съсловната организация на лекарите.

БЛС държи да се

изплати т. нар. “надлимитна дейност“ на болниците на стойност 153 млн. лв. “Изработените, но неполучени

от колегите суми, могат да се използват за повишаване на заплащането на всички лекари, сестри, фелдшери и здравни служители“, заявиха от БЛС.

“Изявлението, направено на заседанието на МС, че цитирам “Да не стане така, както имаше сигнали от някои болници, докторите да си ги дадат за ДМС и да не стигнат до сестрите“ внушава, че лекарите вземат парите на професионалистите по здравни грижи. Според нас това е неправилно и създава напрежение сред

екипите", коментираха от БЛС.

"Напомняме, че още на 27 март заявихме, че уважаваме и ценим труда на всички лекари и здравни работници, но трябва да се има предвид, че лекари започват със стартова заплата под 1000 лева. БЛС е против създаването на допълнително напрежение в екипите по места, което неминуемо ще стане ако една медицинска сестра започне да получава по-голямо възнаграждение от това на началник отделение. Очакваме съвместната методика за справедливо формиране на заплатите, която предстои да се изготви от протестиращите професионалисти по здравни грижи съвместно с експертите на МЗ“, заявиха от организацията.

БЛС е против раздаването на “пари на калпак“. "Трябва ли и ние да протестираме за да получим? ", питат от съсловната организация на лекарите.

mediapool.bg