България ще изпълни заложеното в евродирективата за минималната заплата, ако тя стане 764 лева от 1 януари 2022 г. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров на онлайн пресконференция, посветена на Директивата за справедливи и адекватни минимални работни заплати и нейното отражение.
Референтната стойност за оценка на адекватността на минималното възнаграждение е съотношение на минималната работна заплата към средната работна залата от 50 на сто и 60 на сто от медианната работна заплата.
Очакванията са европейската директивата за минималната работна заплата да бъде приета през второто полугодие на 2022 г. Към момента въвеждането й се подкрепя от почти всички основни политически силив Европарламента.
Към днешна дата съотношението на минималната заплата към средната е 42.8 на сто. За да стане 50 процента от средната, минималното възнаграждение трябва да е около 760 лева, посочи Пламен Димитров.
Той припомни, че у нас две трети от българите получават доходи, равни на средната работна заплата и по-малко от нея, а само една трета, равни на средната и повече от нея.
В началото на годината обикновено съотношението на минималната към средната е по-високо, достигало е най-много до 45 на сто. В края на годината става по-ниско, тъй като средната заплата растеи обикновено се движи към 42-43 процента.
Минималната работна заплата в България през 2021 г. е 332 евро, което е най-ниската стойност в целия Европейски съюз.
За сравнение, минималната работна заплата в Нидерландия е 1684 евро, във Франция 1554 евро, в Германия 1614 евро и т.н.
Дори в Хърватия, която влезе в ЕС след България, минималната работна заплата е 562 евро, посочиха от КНСБ.
В момента минималната работна заплата у нас е 650 лв. В началото на ноември бизнесът и синдикатите се скараха относно нейния размер. Служебният кабинет все още не е представил виждането си за нейния размер, въпреки че подготвя проектобюджета за следващата година.
mediapool.bg