Кламер БГ - Новини: Инвитро клиники искат да се повиши финансирането им от държавата

Инвитро клиники искат да се повиши финансирането им от държавата

България

|
Четв, 13 Юли 2023г. 17:03ч.
Инвитро клиники искат да се повиши финансирането им от държавата

Цените на държавно финансираните инвитро процедури не са променяни повече от 10 години, а оттогава разходите на клиниките са се повишили с 50%, твърдят водещи специалисти.

Инвитро клиники настояват държавата да индексира цените на процедурите, които финансира чрез Центъра за асистирана репродукция (ЦАР). Причината е, че цените не са променяни повече от 10 години, а оттогава разходите на клиниките се били повишили с 50%. Това стана ясно по време на изслушване на ръководството на центъра и водещи специалисти в парламентарната здравна комисия по инициатива на депутата от ИТН проф. Анрей Чорбанов.

Сега размерът на отпусканата парична сума е до 5000 лв. на процедура, като предложенията на гилдията са тя да се повиши до 6000 лева, за да покрива нарасналите разходи за консумативи и меикаменти. Идеята срещна принципната подкрепа на депутатите от комисията и Министерството на здравеопазването, но са необходими нормативни промени в правилника на ЦАР за актуализация на сумите, които държавата финансира.

Директорката на Центъра за асистирана репродукция д-р Мария Георгиева отчете, че от създаването на фонда преди 14 години досега има 15 000 живородени деца вследствие на процедурите, финансирани от държавата. През 2022 са извършени 4774 процедури, а изплатените средства са 19 млн. лева. Родените през миналата година деца вслествие на финансираните от държавата процедури са 1563 и бележат ръст от 7% спрямо предходната година. Георгиева защити необходимостта от повишаване на средствата за една процедура, тъй като не са актуализирани отдавна.

Инициаторът на дискусията Андрей Чорбанов посочи, че у нас има 200 000 двойки с репродуктивни проблеми, като както у нас, така и в други държави, се наблюдава нарастване на техния брой. Част от тези хора нямат възможност да финансират сами инвитро опити, чийто цени са скочили драстично в последните години. Така той аргументира необходимостта от увеличаване на сумите, които ЦАР плаща за репродуктивни процедури, като декларира, че не е в конфликт на интереси.

Един от водещите специалисти в областта на инвитро процедурите д-р Георги Стаменов от болница “Надежда“ заяви, че българските клиники трябва да поддържат нивото си и да актуализират постоянно консумативити, изследванията и тестовете, които прилагат, за да са конкурентоспособни. В противен случай пациентите се насочват към чужди клиники зад граница. “Самият факт, че идват хора извън страната да търсят нашите услуги, означава че имаме добро ниво. Но 13 години нищо не е променяно в цените. Поскъпнали са консумативи и медикаменти, които се използват за хормонална стимулация“, обясни той и посочи, че най-подходящо ще е сумите, които ЦАР плаща, да станат до 6000 лева на процедура.

Неговата колежка д-р Мария Юнакова също коментира, че от 5-6 години финансирането на процедурите е крайно недостатъчно, което се отразява на качеството. Непрекъснато напредва репродуктивната възраст и успеваемостта изисква прилагането на много допълнителни техники, каза тя. Юнакова съобщи, че с над 50% са скочили разходите на клиниките спрямо преди 10 години.

Зам.-министърът на здравеопазването д-р Михаил Околийски подкрепи увеличението на средствата, тъй като асистираната репродукция е важна за повишаването на раждаемостта, но паралелно с това изтъкна необходимостта да се повиши превенцията и профилактиката на сексуално предаваните болести, които водят до репродуктивни проблеми. Той каа, че понастоящем не се работи ефективно по програмите за превенция и профилактика, включително за ваксинопрофилактиката на човешкия папиломавирус (HPV), който води до онкологични заболявания както сред жените, така и сред мъжете.

Депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов заяви, че е в правомощията на депутатите да осигурят допълнително финансиране между първото и второто четене на бюджета, ако е необходимо и постави въпрос на Околийски какви средства са разчетени за дейностите по асистирана репродукция. Пандов посочи, че ако средсттвата на бедат актуализирани, това ще доведе до доплащане от страна на пациентите за редица дейности и депутатите не трябва да си затварят очите за това.

Околийски съобщи, че в бюджета за тази година са предвидени с 1 млн. лева допълнително за дейности по асистирана репродуктция, а в актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за 2024-2025 г. са заложени допълнително средства в размер на 4 млн. лв. с цел покриване на реалните разхои на дейностите по асистирана репродукция, т.е. са предвиени средства.

Чорбанов обаче коментира, че дори при увеличение на бюджета при сегашната нормативна уредба няма как да бъдат плащани по-високи суми на клиниките, а могат само да се финансират повече двойки.

В крайна сметка здравната комисия прие препоръка до МЗ да промени правилника за дейността на ЦАР и пределната сума за процедурите да се повиши от 5000 на 6000 лева.

Какво финансира държавата

Центърът за асистирана репродукция разполага с годишен бюджет от около 20 млн. лева. По правилник двойките с репродуктивни проблеми имат право на финансиране на 4 опита ин витро.

Центърът финансира следните дейности по асистирана репродукция:

контролирана овариална (хипер)стимулация (КОХС) с лекарствени продукти

контрола на стимулационния процес чрез ехографски прегледи и хормонални изследвания;

Инвитро методики: фоликулна пункция под ехографски контрол; класическо ин витро оплождане; оплождане чрез т.нар. ICSI; трансфер на свежи ембриони; криоконсервация на предимплантационни ембриони или на яйцеклетки; трансфер на размразени ембриони, които са криоконсервирани със средства от центъра; асистирана репродукция на спонтанен цикъл.

Центърът за асистирана репродукция финансира тези дейности при наличие на следните индикации:

тубарен стерилитет при жената;

стерилитет, свързан с мъжки фактор;

стерилитет при жената, свързан с липса на овулация;

безплодие с неизяснена чрез конвенционалните диагностични методи етиология;

доказано моногенно генетично заболяване или доказана балансирана хромозомна мутация при поне един от партньорите;

доказано онкологично заболяване при жената.

mediapool.bg