Правосъдното министерство разработва три подхода за решаване на проблема, който имаме в България по наложени санкции по американския глобален закон "Магнитски", каза във вторник в парламента правосъдният министър Надежда Йорданова.
Обмисля се изготвяне на самостоятелен закон, но и вариант за прилагане на процедурите, които в момента съществуват по Закона за мерките срещу изпиране на пари. Обсъждан е и вариантът дали да не се измени Законът за защита срещу тероризъм.
Надежда Йорданова напълно отхвърли възможността за приемане на анономния проект на закон, който бе разпространен от БНР преди няколко дни и разбуни духовете. Тя обясни, че въпросният проект е противоконституционен, противоречи на Европейската конвенция за защита правата на човека и "не може да бъде подкрепен".
Във вторник Йорданова участва в дискусия по повод предложенията за изменения и допълнения в Търговския закон, които целят реформа на производствата по обявяване в несъстоятелност (фалитите).
Министърката коментира, че производството по обявяване във фалит в България продължава средно три години и се събират около 35% от вземанията при 65% средно за ЕС.
"Целим да направим производството по несъстоятелност по-бързо и по-ефективно", каза министърът.
Законопроектът на министерството предвижда нови разпоредби за ускоряване на производството с по-ниски съдебни такси, допълнителни мерки срещу недобросъвестно поведение на страните, както и регламентиране на единен процес за разглеждане на молбите в рамките на едно и също производство.
Урежда се още възможност за опрощаване на задълженията на физическо лице – едноличен търговец или предприемач, по отношение на който производството по несъстоятелност е прекратено поради изчерпване на масата на несъстоятелността.
mediapool.bg