Кламер БГ - Новини: Има нещо гнило в износа на "Булгартабак" за Близкия изток, показват данни на митниците

Има нещо гнило в износа на "Булгартабак" за Близкия изток, показват данни на митниците

България

|
Пет, 28 Септ 2018г. 14:15ч.
Има нещо гнило в износа на "Булгартабак" за Близкия изток, показват данни на митниците

Фирма на иракския контрабандист Салам Кадер Фарадж е купила от България и изнесла за Обединените Арабски Емирства над 3.3 милиарда пакета цигари за периода 2009 – 2017, съобщава сайтът "Биволъ", позовавайки се на информация от Агенция "Митници". Медията е спечелила дело за достъп до данните, след като агенцията първоначално ги е отказала.

Износът към ОАЕ се осъществява само от една фирма – Andalus Al-Sharq General Trading LLC, пише "Биволъ". Компанията е стратегическият партньор на тютюнев холдинг в района на Близкия и Среден Изток. Andalus представлява "Булгартабак" в над 50% от износа за този регион. Тя е започнала да изнася малки количества цигари за емирството още през 2009 г. Но при първото правителство "Борисов“, през 2013 г., количествата скачат 50 пъти.

Само за Емирствата процентът се увеличава на рекордните 72% от цялата продукция. Това съвпада във времето с приватизацията на Булгартабак. В момента Делян Пеевски официално притежава 5% от холдинга, но по твърденията на бившия собственик на КТБ Цветан Василев депутатът от ДПС контролира компанията.

През 2014 г. при правителството "Орешарски" износът за Дубай достига абсолютния си рекорд. Само през тази година са изнесени почти 20 милиарда къса или 1 милиард пакета/кутии цигари. През следващите години се наблюдава стабилизация на нивото от 2013 г. - около 11 милиарда къса годишно, пише "Биволъ". Единственият български износител на цигари за ОАЕ е "Булгартабак".

През пролетта на 2016 г. цигареният холдинг обяви, че спира износа към Близкия изток. Но данните от митниците сочат, че през 2016 и 2017 г са изнесени приблизително същите количества като през 2015. Износът продължава и до момента.

Основният контрагент на "Булгартабак" - фирмата Andalus Al-Sharq, е регистрирана в Дубай и съдружници в нея са двама иракски кюрди с общо 49%, както и един дубайски гражданин с 51%. Присъствието на дубаеца се обяснява с бизнес порядките в емирството – без такъв "местен спонсор", чужденците не могат да отворят фирма, коментира "Биволъ".

Единият от двамата иракчани е известният в региона Салам Кадер Фарадж. Според вестниците "Миллиет" и "Джумхюриет", името му е цитирано в доклада на турската служба за борба с финансовите измами MOSSAK като организатор на мащабна мрежа за контрабанда на български цигари през Иракски Кюрдистан. Известен е също като "Молла Салам".

В доклада на турските спецслужби за 2017 г. пише, че данните за продължаващата контрабанда са предоставени на международните правоохранителни организации SELEC и Интерпол.

Данните от Агенция "Митници" съвпадат с декларираните от България количества изнесени цигари пред ООН. Те са с обявена стойност над 715 милиона долара, което прави средна себестойност от около 0.21 долара или 32 стотинки на пакет/кутия от 20 цигари. "Биволъ" напомня, че тази сума се умножава десеторно и повече, след като цигарите достигнат до черния пазар в Турция, защото не са плащат акцизи.

Незаконният бизнес генерира милиарди долари печалба за трафикантите и корупция. Плаща се "такса спокойствие” за безпрепятствено преминаване на стоката на местни политически "спонсори", така и паравоенни организации, някои от които считани за терористични.

Според данните, предоставени от ОАЕ на Comrade – официалната статистика за международна търговия на ООН, излиза, че в Дубай се внасят почти два пъти повече цигари с произход от България, отколкото България е декларирала, че изнася за там.

Единственото законосъобразно обяснение за този феномен е, че е налице реекспорт, което означава, че огромни количества български цигари са били изнесени първо за други страни, а след това са пренасочени към ОАЕ, където са оформени от тамошната митница като стока с произход България.

От друга страна през рекордната 2014 г. oбщото количество цигари; произведено от "Булгартабак", според собствените отчети на фирмата, е 25 милиона тона цигари. В същото време декларираният български внос в емирствата е 28 милиона тона или с три милиона тона повече от цялото официално производство на българския тютюнев холдинг.

Кой е Салам Фарадж?

Салам Кадер Фарадж (Salam Qader Faraj) е контрабандист на цигари от Сюлеймания, град в кюрдския регион на Ирак. Произходът му е скромен. До втората иракска война през 2003 г. Салам е съвсем дребен търговец. Той купувал цигари от Киркук и ги карал с личната си кола в Сюлеймания, където ги продавал на бензиностанции и кафенета, разказва "Биволъ".

Възходът на Салам от дребен дистрибутор до състоятелен контрабандист на цигари, спечелил си уважителното прозвище “Молла Салам”, започва след войната, когато е вербуван от двама едри кюрдски бизнесмени: Хива Рауф (Hiwa Rauf) и Фарук Мустафа (Faruk Moustafa).

Рауф и Мустафа са едни от най-богатите хора в региона, като Фарук Мустафа се счита за един от най-богатите в цял Ирак. Двамата са основателите на Asiacell, втория по големина телеком оператор в Ирак. Паралелно те въртят и бизнес с цигари. Докато се концентрират върху развитието на телекома, Рауф и Мустафа имат нужда от човек, който да управлява и страничния им бизнес. Изборът им пада върху Салам, който с времето доказва, че има качествата на успешен мениджър.

Благодарение на политическата, финансова и логистична подкрепа от спонсорите си, Салам Кадер Фарадж успешно развива бизнес с контрабанда на цигари. Базата му е в източната част на Иракски Кюрдистан, откъдето тръгват каналите към Турция и Иран. Рауф и Мустафа му осигуряват финансиране, камиони и административна логистика. Основен доставчик на цигари за контрабандата става българският холдинг "Булгартабак", но той не е единствен.

Хива Рауф е свързан със службите на бившия диктатор Саддам Хюсеин, които бяха в дружески отношения с българската Държавна сигурност и си партнираха за скрития транзит на наркотици към Западна Европа по времето на комунизма. Познанствата и връзките на Рауф с бивши офицери на ДС в България са определящи за изграждането на съвременния контрабанден канал на цигари, пише "Биволъ".

Основните марки цигари, контрабандирани от Фарадж са тези на "Булгартабак" – "Престиж" (Prestige), MM и "Виктори" (Victory). Но в неговото портфолио има също така и брандове на големите световни производители - Marlboro, L&M, Lark, Parliament на "Филип Морис", Dunhill на БAT, Winston и Rothmans, Kent, Viceroy, Aspen и други, допълва сайтът. Това означава, че веригата за доставки на Салам не се ограничава с "Булгартабак"

Данъците върху цигарите и съответно цените са много ниски в Ирак и Кюрдистан. Дори при закупуване на белия пазар в Ирак, след контрабандирането в Турция може да се извади печалба, тъй като в Истанбул цената на кутия цигари на черния пазар достига 3 долара, коментира още изданието.

mediapool.bg