На фона на напрежението в Черно море руският външен министър Сергей Лавров продължава със спекулациите, че се подготвя строителството на нови военноморски бази на НАТО в България и Румъния.
Лавров коментира, че "в отношенията с НАТО сме свикнали от много години да се подготвяме за всякакви провокации".
По думите му изграждането на американски военноморски бази в Румъния и България ще наруши подписания през 1997г. Основополагащ акт Русия - НАТО.
"Сега вече става дума за заинтересоваността на Съединените щати от създаването на военноморски база в Румъния и България като за нещо, което се подразбира от само себе си. Това е пряко нарушение на документ, който беше подписан и който всички превъзнасяха като образец не само за мирно съвместно съществуване, но и за създаване на партньорство между Руската федерация и Северноатлантическия алианс", каза Лавров, цитиран от БНР.
Според Лавров ученията на НАТО в Черно море целят засилване на политиката на възпиране на Русия.
Миналата седмица началникът на отбраната на българската армия адмирал Емил Ефтимов отрече пред БНР да има планове за строителството на нови бази.
"Най-отговорно мога да кажа, че не съм чул за планове за строителство и развитие на военноморски бази в Черно море. Ако трябва да говорим за бази, трябва да говорима за обновяването на нашите бази, тъй като инфраструктурата е от 50-те и 60-те години на миналия век", каза адмирал Ефтимов.
Той съобщи, че продължават и преговорите България да закупи две подводници втора ръка.
На този фон държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и румънският външен министър Богдан Ауреску на среща във Вашингтон се договориха за сътрудничество за гарантиране на сигурността в региона и противодействие на руската агресия.
"Държавният секретар похвали Румъния като верен съюзник в НАТО, те се съгласиха да си сътрудничат по въпросите на сигурността в Черно море, както и в светлината на руската агресия срещу Украйна и други от източния фланг на НАТО", съобщи Държавният департамент в изявление, публикувано след консултациите.
Освен това страните обсъдиха стратегическото партньорство между Вашингтон и Букурещ за "укрепване на връзките в областта на отбраната и енергетиката, противодействие на общите заплахи и предизвикателства и потвърдиха желанието си да засилят енергийната сигурност на Европа".
Русия реагира остро на присъствието на американски военни кораби в Черно море в последно време.
По-късно във вторник Русия обвини Съединените щати в дестабилизиране на обстановката в Черно море.
Според руското министерство на отбраната целта на американските учения в района е военното усвояване на територията на Украйна.
Говорителят на руското военно ведомство Игор Конашенков заяви, че в момента в акваторията на Черно море се намират три американски кораба флагманският команден кораб на Шести флот "Маунт Уитни", ескадреният миноносец "Портър" и танкерът "Джон Лентхал".
Той съобщи, че на 6 ноември два стратегически бомбардировача на американските военновъздушни сили са извършили полет над морето на стотина километра от границата на Русия.
mediapool.bg