Бившият следовател Петьо Петров – Пепи Еврото, който се води в неизвестност, е подал сигнал срещу българския европрокурор Теодора Георгиева. Това става ясно от факсимиле, публикувано от агенция БГНЕС. В него се твърди, че Георгиева е взимала всеки месец по 10 хил. лв., за да оказва влияние по определени разследвания. Макар че Петров е подписан като автор, до този момент не може да се установи дали това е истина.
Пред "Сега" Георгиева коментира, че става дума за пасквил.
Дълги години Петров бе високопоставен магистрат, шеф на столичното следствие, при когото отиваха дела срещу министри и висши чиновници. Той напусна системата едва след тоталното фиаско на прокуратурата по делото срещу някогашния военен министър Николай Цонев. По него съдът установи, че Петров е извършил провокация към подкуп, което според българския закон е престъпление. Отговорност никога не му бе потърсена и той напусна системата безпроблемно.
Джуджетата и сигналите
След това бившият следовател се вписа като адвокат във Видин. За влиянието му в съдебната система години наред се носеха легенди. Името му влезе отново в обществения фокус през 2020 г., когато бизнесменът Илия Златанов обяви, че е бил рекетиран от бившия следовател и хората около него. Скандалът получи името "Осемте джуджета" по несъществуващия вече ресторант в София, който Петров използваше като офис. Историята бе разказана от организацията "Антикорупционен фонд".
Златанов търси помощ от Петров заради спор със сина си Явор. Двамата са съдружници във фабриката за производството на асансьори "Изамет". След като бившият следовател се "включва", Златанов-син е арестуван, а от сейфовете му са иззети няколкостотин хиляди евро плюс стотици златни монети с общо тегло от около 35 килограма. Явор Златанов се разболява тежко в ареста и се налага единият му бъбрек да бъде отстранен. През цялото време му е оказван натиск да прехвърли фирмените си дялове на боксьора Кристиян Христов, близък до Петров.
Още по темата:
Бившата жена на Пепи Еврото: Тоя не го познавам
Момче за всичко
В аферата участва и бившата съпруга на Петров Любена Павлова, в момента свидетел на прокуратурата по няколко дела. Тя определя Христов като момче за всичко на ексследователя.
Именно чрез Христов парите са предавани на европрокурора Георгиева, твърди се в сигнала, подписан от Петров. Освен за нея той говори и за шефката на районната прокуратура в София Невена Зартова, както и за още един магистрат – Ангел Попколев от градската прокуратура.
"Това са номерата на г-н Гешев, които продължават и сега с пълна пара", твърди Георгиева пред "Сега".
Тя казва, че най-вероятно е щяло да бъде образувано и дело срещу нея, ако беше в България. Георгиев коментира още, че на практика сигналът е анонимен, а европрокуратурата, където работи, е засегнала интереси за десетки милиони лева.
"Това е атака от шефовете на Пепи Еврото. Не мога да коментирам коя сила покровителства господина и неговите приближени в прокуратурата", казва още европрокурорката.
Започна мръсната игра за поста на главния прокурор
Борислав Сарафов и Теодора Георгиева са спрягани в съдебната система като двамата неофициални претенденти за шефове на прокуратурата по време на вота, който ще се разиграе през пролетта на следващата година. Интересното е, че и двамата обвиняват Иван Гешев за сигналите срещу себе си.
Още по темата:
"Осемте джуджета": Как прокурори върнаха милиони на грешните хора
Докато Иван Гешев бе начело на прокуратурата по скандала "Осемте джуджета" нямаше никакви действия. Едва след уволнението му и временно назначаване на Борислав Сарафов срещу магистрати, участвали в сагата, бяха образувани дисциплинарни и наказателни дела. Междувременно обаче бяха публикувани снимки на самия Сарафов в ресторант "Осемте джуджета" в приятелска атмосфера с Петров.
Главният прокурор се обяви за жертва и каза, че тогава бил поканен от Гешев, който не дошъл, а целта вероятно е била да бъде сниман и компрометиран. Очаква се в четвъртък Прокурорската колегия да потвърди избора на съдия Даниела Талева, която ще разследва сигналите на Гешев срещу Сарафов.
Ден по-рано обаче е публикуван мистериозният сигнал на Петьо Еврото срещу Теодора Георгиева, въпреки че в момента Петров продължава да се води в неизвестност. Наскоро се появиха дори и слухове, че той е починал в Дубай. В т.нар. сигнал на Еврото се удря и по Невена Зартова, която изпадна в немилост, след като Сарафов пое прокуратурата.
Все още не е ясно какъв интерес би имал Петьо Еврото да плаща подкупи на европрокурори, след като българският офис на Европейската прокуратура не се е занимавала с неговите дела. До този момент Европейската прокуратура в България не може да се похвали с някакви особени успели в борбата с корупция и измамите в евросредства.
mediapool.bg