Нарушения в обитавания от почетния лидер на ДПС Ахмед Доган парк "Росенец", на подпорната среда край Алепу, на строежи в "Аркутино" и на Свети Влас, за които от дълго време алармират граждански организации, местни общности и медии, най-сетне бяха забелязани от Върховната административна прокуратура (ВАП). Тя установила редица нередности в съвместна проверка, извършена на 20 и 21 юли, с държавния и регионален строителен контрол, областната администрация в Бургас и представители на Морската администрация, става ясно от съобщение на ВАП от сряда.
Продължението на кея (вляво на заден план), за което няма проект, сн. Прокуратура
Държавното обвинение реши да се задейства след като съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов и сподвижници на дясната коалиция решиха да посетят плажа на парк "Росенец", който се оказа недостъпен за обикновени хора и гардовете на НСО, пазещи тогава все още Доган, изблъскаха Иванов в морето. Това предизвика масово ходене на плаж преди десетина дни
край морския сарай на Доган и протести в Бургас заради съмнително предоставените терени за имението на почетния лидер на ДПС.
Далеч преди този протест на 11 юли беше известна бариерата на пътя, водещ до имението на Доган, която спираше хората. Ден преди общественото недоволство тя бе заменена от временна строителна ограда, за която сега е установено, че пречи на свободния достъп до крайбрежната ивица, която е публична държавна собственост.
Прокуратурата внезапно "прогледна" и за други нередности, които са били обект на не едно журналистически разследвания, но досега държавното обвинение не е смятало за необходимо да провери. Така е установено, че в регионалното министерство липсва одобрен инвестиционен проект за изграждане на пристанищен обект на територията на парка. Най-вероятно се има предвид удължаването на кея с 200 метра и разширяването на яхтеното пристанище на сараите.
Сн. Прокуратура
Няма и одобрен инвестиционен проект за изграждането на двуетажна постройка, разположена в непосредствена близост до крайбрежната ивица, съобщават от прокуратурата.
Подробности не се съобщават, както и не е ясно какво ще бъде предприето по казуса с незаконните постройки в парка "Росенец".
Съобщението на прокуратурата дойде часове след като Христо Иванов обвини институциите, че отказват да видят морския дворец на Доган. Той публикува ново видео за морския сарай с кадри от дрон на имението, а Иванов припомня известин факти около превземането на територията от офшорна фирма, свързвана с Доган.
"Летният сарай на Доган не се вижда често от нормалните български граждани в последните години. Той официално се води постройка в строеж, не е пуснат в експлоатация, въпреки че се ползва от години. Официално се води административна сграда, а е дворец. Българските институции отказват да видят този дворец, кметът на Бургас твърди, че това е строителна площадка", посочва Иванов във видеото.
Той обръща и особено внимание и на яхтеното пристанище пред сарая, което се е разраснало през последните няколко години.
На 17 юли и лидерът на НФСБ Валери Симеонов каза, че яхтеният кей край сарая на Доган е незаконен, както и че неговата партия години наред се е опитвала да осуети незаконни дейности в парк "Росенец": "Нас никой не ни отразяваше 2014 г, когато подавахме сигнали до РДНСК за тогава незаконното строителство, сега вече почти всичко е законно, подавахме сигнали за допълнителни строежи извън сграда, за промяната на вида на сградата - тя се води база за водни спортове, да ви прилича на такава? Това си е чист хотел. Подавахме сигнали в прокуратурата за незаконното преграждане с бариера на плажа."
Прокуратурата докладва и за извършени проверки на други широко коментирани в медиите строежи по
морето, станали причина за редица протести на природозащитници.
Сред тях е такава на комплекса "Венид Еко вилидж" в Свети Влас, за който само преди две седмици самата ВАП констатира, че се строи незаконно. Тогава Върховната административна прокуратура поиска да бъдат обявени за нищожни разрешенията за строеж на комплекса от 36 къщи, за които са издадени 8 разрешения за строеж от главния архитект на Несебър. Постройките трябва да са на терен, който е бил част от европейскаат екомрежа "Натура 2000", но е бил изключен от защитената зона с решение на екоминистерството. Земята е придобита чрез заменка през 2007 г., а след това е продадена, изключена от горския фонд и става собственост на фирма на бизнесмена Динко Динев. Кметът на града разрешава изсичането на 110 дървета, а главният архитект дава зелена светлина за строежите.
Къщите на "Св. Влас" чакат съдът да каже дали са законни, сн. Прокуратура
Сега е установено, че кметът на община Несебър е издал на 21 юли 2020 г. заповед за спирането на всички строителни дейности в този комплекс до произнасянето на Административен съд – Бургас относно разрешенията за строеж в гористата местност.
Относно добилата скандална известност подпорна стена на плажа в местността "Алепу", която на следващ етап трябва да стане основа за построяването на ваканционното селище "Алепу вилидж", е констатирано, че има отклонение в строителните книжа на укрепителното съоръжение.
Строежът край Алепу, сн. Прокуратура
В проверката беше включена и агенцията по геодезия, която трябваше да засече дали строежът не излиза извън терените по проект. В съобщението на прокуратурата не се посочва изрично дали това е така, а се съобщава, че "извършената промяна е по време на строителството и не отговаря на одобрения инвестиционен проект". В случая е ангажирана Дирекцията за национален строителен контрол и тя трябва да провери това незаконно строителство.
За изоставения от 1992 г. строеж край брега в местността "Аркутино" е видяно, че
около бетоновата конструкция няма строителна ограда и градежът е опасен. Следва кметът на община Созопол да предприеме действия
за обезопасяването на обекта, съобщават от ВАП.
Изоставеният от десетилетия градеж в местността "Аркутино", сн. Прокуратура
Проверката установила още, че в местността "Буджака" край Созопол има оградени с масивни огради терени и масивни постройки, ограничаващи достъпа до крайбрежните скали и до морето може да се стигне "само по тясна и опасна пътека". За обектите там са образувани отделни прокурорски преписки, но за какво са те, не се съобщава. От самото съобщение се разбира, че достъп до скалите и морето има, но претенциите на прокуратурата са, че до тях може да се стигне само по тясна пътека.
Тясната пътека до плажа на "Буджака", сн. Прокуратура
Държавното обвинение допълва, че проверките по строителните обекти на Черноморското крайбрежие ще продължат.
mediapool.bg