Главният прокурор Иван Гешев е възложил на ДАНС "извършването на пълна проверка на целия приватизационен процес" и на последващия контрол, осъществяван от държавата. Това става ясно от съобщение, публикувано от прокуратурата в сряда,
Проверката трябва да обхване всички приватизационни сделки, извършването на плащания по тях, независимо от вида на платежните средства, както и всички предприети действия по осъществяването на следприватизационния надзор.
"ДАНС следва да установи събрани ли са предвидените в приватизационните договори неустойки, лихви, обезщетения и банкови гаранции, в случай на тяхното частично или цялостно неизпълнение. В тази връзка следва да се установи извършени ли са действия по разваляне на приватизационните договори, в случай на тяхното неизпълнение", се казва в съобщението.
Проверяващите трябва да установят как е била водена цялата документация по следприватизационен контрол, извършвани ли са проверки по изпълнение на приватизационните договори и била ли е актуализирана своевременно информацията в публичните регистри. В обхвата на проверката трябва да бъде извършен анализ на одитните доклади на Сметната палата и какви действия са били предприети по изпълнението на дадените указания.
Приватизацията 2 в 1 - любима дъвка и бухалка
Приватизацията беше фиксация на главния прокурор Никола Филчев и след прекъсване в мандата на Борис Велчев, с нея се зае наследникът му Сотир Цацаров. През 2016 г. ДАНС провери приватизацията по нареждане на премиера Бойко Борисов и изготви доклад, който не бе публично оповестен.
Малко преди президентските избори през октомври 2016 г. премиерът Бойко Борисов обяви, че като приключи вотът ще нареди на ДАНС и МВР да проверят всички сключвани дотогава приватизационни сделки. Гневната му реакция дойде заради "сведени опорни точки" относно намесата на името му около продажбата на "Булгартабак".
Месеци по-късно – през март 2017 г. тогавашният шеф на Агенцията за приватизация и днешен икономически министър Емил Карниколов каза, че прокуратурата проверява само най-скъпите и шумни приватизационни сделки. Резултатите от тези акции обаче така и не бяха съобщени.
В средата на ноември 2017 г. обяви намерението си да внесе промени в конституцията, които да премахнат давността за престъпления при приватизационни сделки в периода 1992-2017 г. Ден по-рано зам.-председателят на парламентарната група на ДПС Йордан Цонев обяви, че започват да събират подписка за същата конституционна промяна.
Малко по-късно лидерът на БСП Корнелия Нинова надцака ГЕРБ с искане да се разследва не само касовата приватизация, но и масовата, също така концесиите и групировките по време на прехода.
Относно разследванията на ДАНС от 2016 г. едва през декември 2017 г. стана ясно, че все пак е имало доклад, който обаче така и не бе публично оповестен.
В най-общи линии проверката установила, че има нередности, но заради изтеклата давност нищо не може да се направи, заяви Цацаров пред парламентарната правна комисия през декември 2017 г. ДАНС била готова да предостави още приватизационни сделки с проблеми, допълни Цацаров, но това така и не станало, след като било установено, че давността им е изтекла.
Тогава той информира депутатите, че ДАНС е изпратила в прокуратурата 28 проблемни приватизационни сделки . Сред тях били продажбата на "Софарма", "Кремиковци", "Победа", "Техноимпекс", Бургаски корабостроителници, Бургаско пиво. Докладът е бил изпратен и на премиера Бойко Борисов.
Към онзи момент приватизацията на "Техноимпекс" бе гореща политическа тема, в която е участвала сегашната председателка на БСП Корнелия Нинова. Стана ясно, че на 26 май 2016 г. Софийската градска прокуратура е прекратила преписката по този казус, а на 12 юли Апелативна прокуратура София е потвърдила решението със заключение, че не са налице данни за извършено престъпление и са изтекли давностните срокове.
Цацаров заяви и мнението си като "гражданин", че държавата трябва да има възможност да разваля неизгодни приватизационни сделки.
Пет дни по-късно антикорупционната комисия (КПКОНПИ) започна да запорира имуществото на съсобственика на медийната група "Икономедия" Иво Прокопиев, чиито издание са едни от малкото критични към дейността на прокуратурата и управляващите. Този процес приключи със запор на почти цялото имущество на Прокопиев, което стъпи върху законната сделка по продължбата на "Каолин" на германската компания "Кварцверке".
КПКОНПИ нямаше как да запорира имущество заради приватизацията на "Каолин", защото българският съд бе оправдал приватизаторите, а давностният срок бе отдавна изтекъл. Прокопиев заведе дело срещу България пред Европейския съд в Страсбург.
През януари 2018 г. се оказа, че ГЕРБ тихомълком са се отказали от спорните промени, които биха наредили престъпления, извършвани при приватизация, редом до
тези срещу мира и човечеството, които са извън всякаква давност.
Не е ясно какво точно се очаква ДАНС отново да проверява четири години след предходната проверка, докладвана на Цацаров.
Решението на Иван Гешев пак да се хване с приватизацията е очаквано поне от имиджова гледна точка, тъй като той се зарече да приключи "криминалния преход".
Управляващите приветстват: Браво! Поздравления!
Депутатите от управляващата коалиция приветстваха възложената проверка от прокуратурата на ДАНС.
Заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев коментира пред репортери, че трябва да има справедливост и изсветляване на приватизацията: "Непрекъснато поставяме въпроса за това, че държавата беше ограбена по варварски начин и сега всички, които я ограбиха непрекъснато говорят за бедните хора, че не са достатъчно високи пенсиите и заплатите".
Велчев обяви и готовност за подкрепа на законодателни промени за отпадане на давността при разследване на приватизационни сделки.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов стигна във възторга си дотам, че дори поздрави Иван Гешев: "Най-сетне свеж вятър да повее откъм прокуратурата. Браво! Поздравления! Смятам, че на всички ни се иска да се постигне нещо и да се изнесе истината за тези престъпни приватизации, които са извършвани през годините".
Заместник-председателят на ВМРО Искрен Веселинов на свой ред каза: "Последните десетилетия голяма част от националното богатство се изпари през приватизационни сделки, така че тази черна дупка на прехода в края на краищата да бъде запълнена и с информация, и с отговорност, защото мисля, че цялото общество го очаква".
БСП изразиха очаквания да има действителна проверка. Депутатът от партията Румен Гечев каза, че са готови да подкрепят законодателни промени, свързани с давността: "Дано да не е някакъв пиар ход само. Ще видим от резултатите. Например аз бих започнал с Български морски флот. Моткат се по арбитражи, явяват се с премиери и с министри на ядене и пиене по банкети, дължат на държавата десетки милиони. Ликвидираха българската тютюнева индустрия. Хайде при прокурора на проверка!".
mediapool.bg