България обяви за персона нон грата още двама руски дипломати, след като прокуратурата обяви, че е събрала доказателства за "извършвана разузнавателна дейност, несъвместима с дипломатическите отношения".
Те имат 72 часа да напуснат страната.
Очаква се Русия да отговори с огледални мерки, каквато е дипломатическата практика.
Доказателствата са събрани в рамките на образувани по сигнал на ДАНС досъдебни производства за престъпления срещу Републиката, уточниха от прокуратурата.
В прессъобщението не се уточнява дали двамата руски дипломати имат отношение към разкритата от прокуратурата в петък група от шестима български военни, работили в полза на Русия. След съобщението за задържането им обаче Министерството на външните работи даде да се разбере, че те са свързани с руското посолство. "Не за първи път сме свидетели на действия на чужди посолства, несъвместими с Виенската конвенция за дипломатическите отношения, и определяме тези случаи като недопустими. МВнР ще продължи да действа съгласно утвърдената международна практика при установяването на такива случаи", обяви тогава ведомството.
Според източници на БНТ изгонените диполмати са офицерите от руското външно разузнаване Максим Рибкин, първи секретар в посолството на Руската федерация, и Александър Зинкин, втори секретар.
Те получавали документи с гриф "НАТО:секретно".
Има оперативни данни за чести срещи на техните съпруги Елена Зинкина и Евгения Софронова със съпругата на Иван Илиев, т.нар. от прокуратурата "резидент", обявен за ръководител на българската шпионска група.
Така за година и половина уличените и изгонени от България руски дипломати вече са осем.
От руското посолство в София определиха решението на българските власти като "пореден безоснователен демарш".
"Със съжаление сме принудени да констатираме, че този пореден безоснователен демарш на българските власти няма да допринесе за по-нататъшното изграждане на конструктивен руско-български диалог. Руската страна си запазва право за ответни мерки", гласи постът на страницата на посолството във Фейсбук.
Президентът Румен Радев, който е и върховен главнокомандващ, все още не е коментирал шпионския скандал, в който са замесени и действащи военни, но главният секретар на държавния глава Димитър Стоянов в понеделник омаловажи случилото се.
"Предателството е грозна картинка, каза главният прокурор. Така е, ако има такова. И всеки следва да си получи заслуженото. А не е ли грозна картинка и не е ли предателство към държавата ако не се потърсят едни 700 млн. лв. невлезли в бюджета на страната от хазарта? Не е ли предателство да не се потърси сметка от този, който е получил едни 60 млн. по самопризнанията на далия парите? Не е ли грозна картинка да подминеш едни 1.6 млрд. лв. потънали незнайно в кой джоб или едни 4 млрд.? Е грозна картинка е! Има още много такива картинки! Само дето няма кой да се занимава с тях!", написа Димитър Стоянов във Фейсбук.
Новината за поредните руски дипломати, които България ще експулсира, идва няколко часа, след като съдът остави за постоянно в ареста петима от задържаните за шпионаж в полза на Москва. Един от групата направи самопризнания и бе пуснат под парична гаранция още в деня на задържането му.
Заседанието в Софийския военно- окръжен съд продължи до 5 часа в понеделник сутринта.
От обвинението твърдят, че са събрали достатъчно доказателства срещу т.нар. "резидент" - Иван Илиев, бивш шеф във Военното разузнаване, съпругата му с двойно гражданство, която била връзка с руското посолство, зам.-шефа на дирекцията за бюджета и разходите във военното министерство полковник Петър Петров, началника на класифицираната регистратура в парламента (също бивш военен) Любомир Медаров и още един служител на МО.
При обиски в кабинета и дома на полковник Петър Петров са намерени документи с поверителен гриф на НАТО, съобщи БНТ.
Петров е награждаван от министъра на отбраната. Той е на този пост от пролетта на 2017 г. Адвокатът му коментира, че решението на съда не е обосновано и ще го обжалва.
Гешев похвали магистратите за близо 24-часовото заседение
"Поредната "реформа" почти закри военното правосъдие. Няколко от останалите съдии заседаваха почти 24 часа, до 05.00 часа тази сутрин. България може да се гордее с тези магистрати!", написа главният прокурор Иван Гешев в официалния си профил в Туитър.
Военният прокурор Стоян Лазаров коментира, че са събрани многобройни доказателства.
"Това е една конспиративна група, които са обучени – бивши разузнавачи и настоящи разузнавачи. Те са обучени да се укриват", каза той.
Обвиненията към бившите и сегашни военни са, че са предавали информация, която е държавна тайна, на чужда държава, събирали са данни за секретни операции на НАТО. Получавали са между 2000 и 3000 долара на месец за тази информация.
Първото решение за постоянен арест бе за заместник-началника на бюджетната дирекция в МО полк. Петър Петров. Защитата му - адв. Петър Петков- обясни, че задържането му било незаконосъобразно и необосновано.
Според адвоката прокуратурата не посочила кои са сведенията, които групата събирала, за да предаде на Русия. Едва след като станело ясно какви са документите, тогава можело да се прави извод дали те са класифицирана информация.
Решенията на съда не са окончателни. Ако решат да обжалват, петимата могат да подадат жалби през военно-апелативния съд.
НАТО подкрепя усилията на България
На този фон НАТО подкрепи "усилията на България срещу незаконните руски действия на българска земя и следи разследване срещу предполагаемата руска шпионска мрежа".
НАТО постоянно полага усилия за защита на поверителните данни, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от БТА.
"Ще обсъдим утре отношенията с Русия, която в последните години предприема агресивни действия срещу отделни държави и прави опити да се намеси в демократичните процеси в нашите страни, като се старае да подкопава доверието в демократичните институции и в изборите", допълни той по повод предстоящото двудневно заседание на външните министри от НАТО.
Много държим поверителните данни в държавите от алианса да бъдат защитени и служителите с достъп да бъдат правилно проверявани, отбеляза генералният секретар.
По неговите думи отношенията НАТО-Русия са трудни от известно време и това се дължи на поведението на Москва.
По-рано САЩ и Великобритания също подкрепиха българските действия.
Москва е готова с ответни мерки
"Ако България предприеме неприятелски стъпки по отношение на Русия, то, естествено, тя трябва да си дава сметка, че от наша страна ще последват ответни стъпки", каза руският зам.-министър на външните работи Александър Грушко пред ТАСС.
Премиер Бойко Борисов, коментирайки по-рано задържането на шестима служители на българското министерство на отбраната и на българското военно разузнаване, сред които има и руска гражданка, по подозрение в шпионаж в полза на Русия, заяви, че заради това дело ще трябва някои руски дипломати да бъдат обявени за персона нон грата.
Руското посолство отвърли каквато и да е съпричастност към твърденията за шпионаж в полза на Русия. "Разчитаме, че до решението на съда по това дело спекулациите относно уж причастността на Русия към разузнавателна дейност срещу интересите на България ще бъдат прекратени", заяви посолството в петък и изрази увереност, че "съдебният процес ще бъде проведен на деполитизирана, безпристрастна и обективна основа и при строгото спазване на нормите на българското законодателство и на международното право".
mediapool.bg