Група български журналисти обявиха в отворено писмо до финансовия министър Асен Василев, че отказват допуск до брифингите и пресконференциите на министерството заради поставените дискриминационни условия за акредитация. С решението се солидаризира и Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ), която на 22 юни излезе с позиция по случая, според която държавните институции нямат право да ограничават произволно достъпа на журналисти до отворени пресконференции.
В писмото до Василев се настоява правилата на МФ да бъдат преразгледани.
"Ние, българските журналисти, подписали това писмо, отказваме да се акредитираме за достъп до Министерството на финансите, след като по Ваше решение институцията въведе непропорционални изисквания, които затрудняват и ограничат достъпа до пресконференции и брифинги", се казва в писмото до Асен Василев (виж долу).
На 22 юни охраната на финансовото министерство не допусна до брифинг дългогодишния финансов журналист Стефан Антонов с обяснението, че се въвежда акредитация за достъп.
Според правилата на екипа на Асен Василев "до събитията, организирани от МФ, ще бъдат допускани само акредитирани представители на медиите, които са ангажирани със създаването на новинарски и обзорни коментарно-аналитични предавания и рубрики с финансова и икономическа тематика и редовно предоставят новини и информация за цялостната дейност на Министерството на финансите и второстепенните разпоредители с бюджетни средства към ведомството". От медиите се изисква да представят "уверение и доказателства, че журналистът работи в областта на финансите и икономиката, както и че медията има финансова и/или икономическа рубрика".
Според подписалите се журналисти изискването на специализация на отразяващите журналисти, както условията към организирането на медийното съдържание във финансови и икономически рубрики са недопустими ограничения, които могат да доведат до произволни решения за недопускане на критични гласове. Отделно, това затруднява работата на телевизионните екипи, които в повечето случаи не работят на ресорен принцип.
Журналистите са съгласни, че институциите имат право да въвеждат справедливи правила за организиране на пресконференциите, свързани с броя и поредността на задаване на въпросите, както и със съблюдаване на етичните стандарти за поведение. Институциите обаче не бива да преценяват по свое усмотрение кой е журналист и кой – не.
Часове след публикуване на отвореното писмо пресцентърът на МФ отговори на АЕЖ, че институцията спазва политиката на прозрачност и отчетност, а практиката за постоянна акредитация на журналисти съществува в редица институции в цял свят, както и в България, включително Европейската комисия, Народното събрание, Министерския съвет, Министерството на отбраната и Министерството на външните работи.
"Изискването за постоянна акредитация на журналисти, специализирани в областта на икономиката и финансите, към Министерството на финансите цели единствено улесняване на достъпа им за професионално отразяване на специализираната информация от редовните брифинги на министерството", допълват оттам. Пресцентърът уточнява още, че има възможност и за улеснена еднократна акредитация, включително за журналисти на свободна практика. За да получат достъп до брифинг в МФ, те трябва да пратят имейл с имената си и "темата на исканата информация".
Mediapool публикува пълния текст на писмото на журналистите:
До Министъра на финансите на Република България
г-н Асен Василев
ОТВОРЕНО ПИСМО
Уважаеми г-н Министър,
Ние, българските журналисти, подписали това писмо, отказваме да се акредитираме за достъп до Министерството на финансите, след като по Ваше решение институцията въведе непропорционални изисквания, които затрудняват и ограничат достъпа до пресконференции и брифинги.
Задължение на институциите е да осигуряват прозрачност и отчетност за дейността си. Правото на гражданите да търсят и получават информация е гарантирано от Конституцията, а Законът за достъп до обществена информация въвежда забрана за дискриминация при предоставяне на информация от обществения сектор и забрана за ограничаване на свободната конкуренция.
Един от начините за осигуряване на правото на информация за дейността на държавните институции е чрез достъпа на журналисти и медии до представителите на тези институции. Журналистите трябва да се ползват от равнопоставеност и да не са обект на дискриминация. Институциите имат право да въвеждат правила за поведение и достъп до събитията с участието на медиите, но тези правила не трябва да създават ненужни пречки, нито да оставят усещането, че реалната им цел е да ограничат достъпа на определени медии и техните представители, нито пък на журналистите на свободна практика.
Държавата има право и задължение да обмисля мерки срещу дезинформацията, но тези мерки трябва да държат сметка за баланса на различните права, за да не се превръщат в скрита цензура. Не е случайно, че журналистиката не е регулирана професия и на държавата не е вменено задължението да определя кой е журналист и кой не. Медиите са свободни да организират работата си както решат и не са задължени да имат определени журналисти, които да отразяват например ресор „Финанси“. Изискването да се доказва, че даден журналист отразява тази тема е дискриминационно. По никакъв начин не е забранено на някой да работи еднократно по дадена тема и да поиска и получи достъп до представители на дадена институция, когато и както прецени. Изискването да се предостави писмо от главен редактор също е дискриминационно спрямо журналистите на свободна практика.
Мерките, които институциите могат да вземат, трябва да са насочени към онези представители на медиите, които с поведението си нарушават правилата по време на пресконференциите, но не могат да са отговор на начина на отразяване на работата на институциите. Държавата няма право да отказва достъп до събития на медии, които са критични, а на Министерството на финансите не му е вменено задължението да се бори чрез административни рестрикции срещу онова, което преценява, че е дезинформация.
Тъй като смятаме, че въведените бюрократични изисквания от Министерството на финансите биха могли да представляват недопустим прецедент, който да влоши достъпа до информация, декларираме, че няма да подадем заявления за акредитация, докато правилата не бъдат преразгледани. Настояваме също така МФ да публикува заповедта, чрез която се въвеждат тези мерки, за да може тя да бъде оспорена в съда, ако междувременно не бъде отменена.
11 юли 2023 г.
Таня Петрова, „Сега“
Цветелина Соколова, Mediapool.bg
Цветелина Катанска, БНТ
Христо Воденов, БТА
Димитър Стоянов, Bird.bg
Генка Шикерова, журналист
Александра Маркарян, Offnews.bg
Стефан Антонов, „Гласове“
Мила Кисьова, „Сега“
Лили Границка, Mediapool.bg
Светослав Метанов, Offnews.bg
Красен Николов, Mediapool.bg
Зарина Василева, журналист
Ирина Генова, журналист
Миролюба Бенатова, журналист
Николай Марченко, „Биволъ“
Светлана (Христова) Бошов, журналист
Владимир Христовски, в. „Телеграф“
Илия Вълков, журналист
Александър Шабов, журналист
*Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ-България) се солидаризира с решението на подписалите се журналисти и напомня за позицията си по темата от 22 юни 2023 г, в която се обръща внимание, че държавните институции нямат право да ограничават произволно достъпа на журналисти до отворени пресконференции.
mediapool.bg