Кламер БГ - Новини: Енергийният министър е против обединение на държавните ТЕЦ и АЕЦ

Енергийният министър е против обединение на държавните ТЕЦ и АЕЦ

България

|
Четв, 11 Окт 2018г. 18:25ч.
Енергийният министър е против обединение на държавните ТЕЦ и АЕЦ

Енергийният министър Теменужка Петкова потвърди пред парламентарната енергийна комисия, че е била обсъждана идея за обединяване на държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" като вариант за решаване на тежките финансови проблеми на въглишната централа, породени от рязко поскъпналите въглеродни емисии. От думите й стана ясно, че е против това и че смята, че то по-скоро ще доведе до проблеми.

Като аргумент тя посочи, че АЕЦ "Козлодуй" е подписала конвенция, свързана с нейната финансова стабилност. Освен това има сключено споразумение с Евратом, като в него са залегнали определени клаузи, които не бива да бъдат нарушавани, защото това създава риск от предсрочна изискуемост на заема от 215 млн. долара, който през 2000 година е предоставен на ядрената централа. По този заем остават още 2-3 години, като до този момент АЕЦ "Козлодуй" успешно погасява заема, посочи Петкова, цитирана от БТА.

Тя обърна внимание още, че евентуално обединение на двете държавни електроцентрали, които са двата най-големи производители на ток у нас, ще доведе и до концентрация на пазара на електроенергия. Отделно има опасност от кръстосано субсидиране, за каквото ЕК следи внимателно. Отделно от това на АЕЦ "Козлодуй" са необходими средства за удължаване на живота на VI блок на централата.

Петкова смята, че не бива да се подценява и ангажиментът, който има атомната централа във връзка с вноските, които прави във фонда за извеждане от експлоатация и радиоактивни отпадъци, които са на база на приходите от произведената и продадената енергия на централата.

"Обединявайки тези две големи мощности, ще се получи така, че АЕЦ "Козлодуй" ще трябва да плаща 10-процентна вноска върху цялата енергия и на двете мощности и това ще създаде допълнителен финансов дисбаланс в системата", отбеляза енергийният министър. Затова, според нея, ако такова едно обединение бъде направено, то няма да реши проблема изцяло, защото в подобен случай на ТЕЦ "Марица Изток 2" ще се наложи да намали своята работа, за да може да генерира по-малко емисии. Тогава обаче работата на мините ще бъде трудно планирана, защото те няма да могат да прогнозират какъв добив да предвидят за следващата година, посочи енергийният министър.

Тя обясни,че във ведомството продължава обсъждането на различните варианти за бъдещето на ТЕЦ "Марица Изток 2", като не се изключва нито един от тях, но се отчитат положителните и отрицателните страни на всеки един обсъждан вариант. Като краткосрочна мярка ще се търси възможност до края на март 2019 г. да бъдат закупени емисиите за ТЕЦ "Марица Изток 2". По думите й за парникови квоти, за да работи централата и през следващата година, трябват 466 млн. лв. "Ако не бъдат закупени, съгласно европейските правила, ТЕЦ-ът няма право да работи или ако продължи дейност със съответните глоби – съответно по 100 евро за всяка една от емисиите”, каза Петкова.

Дългосрочните мерки за стабилизирането на оператора щели да са готови до края на следващата седмица и да бъдат представени пред депутатите, посочи още енергийният министър..

mediapool.bg