Временната парламентарна комисия за ревизия на управлението на бившите управляващи от ГЕРБ за последните пет години е поискала от 12 държавни енергийни дружества и от 13 топлофикации информация за начина на формиране на разходите им, от които зависи определянето на цените им. От всички тях обаче само столичното топлоснабдително дружество и разградското са предоставили частична, но не и съществена информация, съобщи председателят на комисията Мая Манолова по време на заседанието й в сряда.
Тя се оплака, че е поискала и не са дадени данни за извършените ремонти, събрани, несъбрани, обезценени и отписани вземания от продажбата на топлинна и електрическа енергия.
Манолова се спря и на темата с екстремно високите цени на тока на "Българската независима енергийна борса" (БНЕБ), от което се възмущават вече трета седмица представителите на бизнес организациите и дори заводи спряха работа https://www.mediapool.bg/zavodi-spryaha-rabota-zaradi-neposilno-skapiya-tok-news324887.html в знак на протест или заради невъзможност да купуват електроенергията на сегашните цени. Преди седмица тарифите дори надхвърлиха 300 лв./МВтч, но от миналия петък доставките за следващия ден варират между 180 и 240 лв./МВтч.
След като не подават информация, да отидем на място в енергийната борса да проверим, предложи Манолова на останалите членове на комисията.
В краткия живот на същата комисия в предишния парламент Манолова "нахлу" в централата на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" https://www.mediapool.bg/manolova-nahlu-v-bulgartransgaz-da-iska-800-hil-stranitsi-za-balkanski-potok-news321110.html да търси всички документи за строежа на продължението на газопровода "Турски поток" на българска територия. Причината за действията й беше поисканото от шефа на дружеството отлагане на предоставянето на документите от стотици хиляди страници за спорния проект. Въпреки обещанията на "Булгартрансгаз" и дадената отсрочка, документацията не бе предоставена, а парламентът приключи скоропостижно дейността си.
Все пак сега бившата обществена защитничка се въздържа от подобни солови акции и предложи темата с посещението на място в енергийната борса на обсъждане с колегите си от комисията. Другата оферта на Манолова бе да се повика ръководството на БНЕБ, което да обясни защо са високи цените. Тя коментира, че проблемът със скъпия ток е довел до надплащане на 53 млн. лв. от страна на бизнеса и това е станало заради умишлено създаване на дефицит.
Неин колега предложи да се свика ново заседание на комисията, в което да се включат и председателят на енергийната комисия Иван Хиновски и нейни членове, за да се изслушват представители на борсата и на Комисията за енергийно и водно регулиране, която е органът, наблюдаващ за пазарни манипулации.
КЕВР не си върши работата, намесиха се други членове на временната комисия. Там нещата са безнадеждни, включи се и Манолова, но се съгласи, че КЕВР трябва да бъде поканена на предложеното заседание, тъй като недобросъвестното поведение на държавната енергетика води до тези цени, които засягат всички.
След като КЕВР не контролира и не противодейства на такива убийствени за бизнеса скокове на цените, отиването на място (в борсата) има стимулиращ ефект, както стана ясно вече, и тогава ръководителите са по-склонни на съдействие, посочи още председателската на комисията.
Според нея, ако КЕВР наистина контролираше борсата, тази цена 300 лв. нямаше да се случи. "Данните са за изкуствено създаване на дефицит и предлагане на високи цени, които после не се реализират", каза Манолова и цитира получени в комисията сигнали от АЕЦ "Козлодуй", че четири дружества имат сговор на борсата и прилагат нелоялни практики при сключването на договори. "Борсата не е събрала вземане от над 8 млн. лв. от дружество в несъстоятелност. Има информация за конфликт на интереси в ръководството на енергийната борса и редица раздадени бонуси", каза още тя.
Как да вземаме решения, без да сме запознати с информацията, с която разполагате. Отново ни поставяте в такава ситуация, възмутиха се от залата.
В крайна сметка бе решено за следващия вторник да се насрочи заседание с участието и на енергийната парламентарна комисия, на което да бъдат поканени представителите на енергийната борса за изслушване. За тогава Манолова предложи и да се реши кои от внесените в комисията 200 сигнала за нарушения да бъдат разгледани на заседания.
Тя обеща на колегите си всичко, получено до момента, да се предаде преди заседанието.
Решено бе още да се прати трето напомнително писмо до топлофикациите да предоставят исканата от тях финансова информация, а Манолова напомни, че в комисията могат да се пращат сигнали и за злоупотреби от тези дружества.
mediapool.bg