ГЕРБ и ЕНП забъркват скандал и използват освен Европейския парламент, и българската прокуратура. Не е вярно, че Брюксел е установил, че снимките и видеото от дома на Бойко Борисов с кюлчетата злато и пачките евро са манипулирани, както твърдят от ГЕРБ. В нито един документ на Европейския парламент няма подобно заключение. Нещо повече – такава констатация няма и в писмото на българската прокуратура, заявява българският евродепутат от БСП Елена Йончева на личната си страница във фейсбук.
Ето каква е нейната позиция по казуса:
В сряда, 13 юли, Томаш Здеховски, европейски депутат от ЕНП, част от която е и ГЕРБ съобщи, че в писмо на главния прокурор Иван Гешев се посочва, че са извършени пет експертизи на снимките и видеото на чекмеджето в дома на Бойко Борисов. Те са манипулирани, заяви той.
Като член на мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент, която наблюдава ситуацията в #България, разполагам с писмото от България. То е получено в края на юни и в мониторинговата група, която беше на посещение в София през есента на 2021 г.
Не сме го коментирали, защото в него няма съществен напредък по поставените въпроси за разследвания от обществен интерес – #Барселонагейт, кюлчетата в чекмеджето в спалнята на бившия премиер Бойко Борисов и др. По отношение на изследването на снимките изрично е написано: "Установено е, че доколкото анализираните файлове не са оригиналните, а копия от тях, не е възможно да се установи точно какво и кога е било заснето".
Като член на мониторинговата група още в четвъртък ще предложа да се насрочи изслушване за ситуацията в България през есента. Съществува голяма вероятност на него да бъде поканен главният прокурор, за да обясни напредъка на работата по случаите със снимките с кюлчетата и #Барселонагейт.
Господин Томаш Здеховски превратно интерпретира информацията.
В тази връзка са интересни няколко факти:
Четири от петте експертизи на файловете със снимките и видеозаписа с #кюлчетата приключват със заключение, че категорични изводи не могат да се направят. Установено е, че са променени метаданните на файловете, за да не се вижда датата, на която са направени, нито устройството, което е използвано. Едно единствено вещо лице твърди, че има разлика в резолюциите на някои изображения. Това, както и фактът, че файловете не са оригинални, "поставя под съмнение истиността на заснетите изображения". В същото време няколко експертизи на екипа на сайта "Бивол", например, показват, че снимките не са манипулирани.
Изявлението на Томаш Здеховски е представено от не малко български медии, както и от представителите на ГЕРБ, като "Брюксел установи". Това е напълно погрешно – писмото, на което той се позовава, е от прокуратурата на #България.
Заявлението на Томаш Здеховски беше направено в началото на заседание на Комисията по бюджет на Европейския парламент без темата да е предмет на обсъждане в дневния ред. Писмото от България е получено в отговор на въпроси, поставени по време на мисия от европейски депутати в София през април. Томаш Здеховски беше начело на мисията. В същото писмо има информация и по случая Барселонагейт, но тя не беше съобщена, нито и прогнозата на главния прокурор, че е възможно работата по делото да спре заради закриването на специализираното правосъдие.
Особена ирония е, че писмото от #прокуратурата стана публично известно в деня, в който Европейската комисия разпространи годишния доклад за върховенството на закона. За пореден път критиките в него са насочени към ефективността на борбата с корупцията в #България, липсата на окончателни присъди за представители на властта, както и използването на съдебната система за разправа с журналисти.
Опитът за предоставяне на индулгенция на бившия премиер Бойко Борисов идва в момент, в който България се намира в политическа криза. За анализаторите е очевидно, че е изключително трудно да се сформира мнозинство в Народното събрание като в същото време ГЕРБ и ДПС останат в изолация. "Изпирането" на образа на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов за широката публика би направило малко по-приемливо участието му под някаква форма във властта.
Такова развитие ще върне страната години назад, там, откъдето тръгнахме през 2020 г. Не трябва да го допускаме.
P { margin-bottom: 0.08in }A:link { so-language: zxx }
mediapool.bg