Кламер БГ - Новини: Експерт: Видеонаблюдението няма да се използва за касиране на вота

Експерт: Видеонаблюдението няма да се използва за касиране на вота

България

|
Ср, 08 Март 2023г. 17:52ч.
Експерт: Видеонаблюдението няма да се използва за касиране на вота

Експерт: Видеонаблюдението няма да се използва за касиране на вота

Записите от видеонаблюдението, което ще се извършва при преброяването на бюлетините и попълването на протоколите на предстоящите избори, няма да се използват за касиране на вота. Това каза главният секретар на Министерството на електронното управление Ангел Петров в сряда пред Националното сдружение на общините в България.

"Видеонаблюдението и видеозаснемането не трябва да се абсолютизира и не може да се използва за касиране на изборните резултати. Това е една допълнителна защита и още един инструмент за гарантиране на прозрачността на изборния процес", каза той, цитиран от пресцентъра на министерството.

Според конституцията решението дали изборите са законни се взима от Конституционния съд (КС).

Вотът може да бъде оспорен от кандидати за народни представители, партии и коалиции, участвали в изборите. Процедурата предвижда, че това може да стане по пет начина: чрез една пета от депутатите, президента, Министерския съвет, върховните съдилища или главния прокурор.

В рамките на 15 дни някой от сезираните институции трябва да изпрати мотивирано искане до Конституционния съд, за да се произнесе по законността на изборите. Съдът трябва да се произнесе в двумесечен срок.

Как ще се извършва видеонаблюдението след края на изборния ден

На предстоящите избори за пръв път ще има видеонаблюдение при броенето на изборните резултати, като за целта служебното правителство отпусна 6.5 млн. лева - за осигуряване на устройства и портал, в които да се излъчват кадрите от секциите в реално време. До въвеждането му се стигна след последните промени в Изборния кодекс.

"Използването на мобилни устройства за видеонаблюдение и видеозаснемане в края на изборния ден е единственото изпълнимо решение за този кратък период от време", каза в сряда Ангел Петров.

По думите му възможността да се използват камерите в училищата е отпаднала след анализ на Министерството на електорнното управление, който показал, че от 12 000 секции в страната, 45 на сто от тях не са в действащи училища.

Петров каза още, че всяко мобилно устройство ще бъде снабдено с карта за мобилен интернет, но е възможно в част от избирателните секциите да няма покритие.

"След среща на мобилните операторите с ръководството на Министерството на електорнното управление стана ясно, че около 85 на сто от секциите ще бъдат покрити с надеждна връзка на мобилен оператор. В останалите 15 на сто от секциите, качеството на връзката най-вероятно няма да позволява излъчване в реално време", заяви Ангел Петров.

По думите му в секциите, в които няма да има възможност за видеонаблюдение в реално време, приоритетно ще се сваля и публикува видеозаписът от самото устройство, за да бъде публикуван запис.

Самите мобилни устройства ще имат инсталирано мобилно приложение, разработено от "Информационно обслужване" АД, което ще осигурява видеоизлъчването и видеозаснемането след края на изборния ден. Идеята е мобилното устройство да може да изпълнява само една функционалност – видеонаблюдение и видеозаснемане.

След приключване на изборния ден и преди началото на преброяването, председателите на секционните комисии трябва да включат мобилните устройства и да сканират предварително подготвен QR код, който съдържа персонализирана информация за конкретната секция и активира приложението за видеоизлъчване и видеозаснемане.

От министерството посочват, че един ден преди изборите, мобилните устройства, като част от пакета изборни книжа, ще бъдат предадени на секционните комисии, заредени, инсталирани и конфигурирани. Ще бъдат разработени и обучителни материали, които включват документална инструкция и видеоклип.

mediapool.bg