Кламер БГ - Новини: Екоминистърът предлага фонд за изкупуване на земя с дюни и паркове

Екоминистърът предлага фонд за изкупуване на земя с дюни и паркове

България

|
Ср, 05 Юли 2023г. 09:41ч.
Екоминистърът предлага фонд за изкупуване на земя с дюни и паркове

Екоминистърът предлага фонд за изкупуване на земя с дюни и паркове

Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов предлага правителството да създаде национален фонд, който да се използва за изкупуване на частни земи, в които има дюни или се намират територията на паркове.

Целта е тези ценни територии да бъдат запазени, но и да бъдат защитени интересите на частните собственици, които са с ограничени възможности да използват земята си.

Пред бТВ Попов каза, че заради естествените природни процеси дюните по плажовете се местят и така могат да се окажат в частна земеделска земя. Собственикът на земята може да се окаже в ситуация, в която няма да може дори да влезе в имота си.

"Проблемът на дюните е, че те се местят. Която дюна се премести, тя може да се озове на земя, която е земеделска, реституирана и този въпрос трябва да се уреди не само законово, но публично и финансово. Когато собственик на земеделска земя се окаже собственик на дюна, трябва да имаме ангажимент да го компенсираме", каза Попов и напомни, че подобен казус има и със собственици на земи в обособени паркове в градовете", казаПопов.

Екоминистърът увери, че водата на българското Черноморие е чиста и единствено изливането на отходни води от канализацията може да я замърси. Министърът подчерта, че подобни нарушения ще бъдат наказвани много строго.

“В момента всички индикации са за много чиста вода. Качеството на морето е такова, каквото е качеството на времето – прекрасно е на Черноморието”, каза Попов. Това каза в министърът на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването „Тази сутрин“.

По думите му е направена проверка на водата в Китен, след като хора се опасяваха от замърсяване там, и резултатите показват, че няма такова.

Екоминистърът говори и за момента въглищните централи в Маришкия басейн не са конкурентоспособни на пазара. Според него не може да продължава непрекъснатата им поддръжка, след като не могат да издържат на пазара. По думите му най-важно е да се запазят на пазара на труда хората, които работят във въглищните централи.

mediapool.bg