Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева е поставила днес в Атина въпроса за по-бързото възобновяване от страна на Гърция на работата на възможно най-голям брой гранични пунктове на общата ни граница, където към момента заради въведените гръцки мерки срещу коронавируса на практика напълно работи само ГКПП "Кулата-Промахон", съобщиха от външното ни министерство в понеделник.
Захариева е на посещение в Атина по повод 140-ата годишнина от установяването на двустранни дипломатически отношения. Тя обсъдила въпроса за работата на ГКПП на срещите си с външния министър Никос Дендиас и с премиера Кирякос Мицотакис.
"Говорихме и как да облекчим движението между двете държави в условията на коронавируса. Благодаря на министър-председателя Мицотакис, че пое ангажимент да обсъди с гръцкия екип от експерти и да се възстанови преминаването през поне още един граничен пункт", заяви Екатерина Захариева след разговорите с Мицотакис и Дендиас. Тя подчерта, че не е възможно само един граничен пункт в момента да обслужва целия поток от пътници към Гърция през общата ни граница и това силно затруднява гражданите.
"Мога да ви уверя, че лично премиерът е поел ангажимент да се занимае с въпроса и скоро ще има резултат, защото той разбра, че това е важно не само за двата народа, но и за комуникациите в Европейския съюз. Пандемията ни постави в доста трудно положение на много нива. Учените носят тежка отговорност, а ние се движим в техните рамки", потвърди и гръцкият външен министър Никос Дендиас.
Захариева го уверила, че България е сигурна и безопасна дестинация за гръцките туристи и ги поканила да посетят страната ни. "Искам да ви поздравя колко добре се справяте с коронавируса. Всички имаме проблеми, но като цяло страните се справят много добре", казал от своя страна Дендиас.
По време на срещата с Дендиас външният ни министър засегнала и темата за по-бързото изграждане от гръцка страна на граничния пункт "Рудозем-Ксанти". Той ще подобри не само трафика, но и ще допринесе за икономическото развитие на регионите от българска и от гръцка страна.
Двамата външни министри обсъдили целия спектър на двустранните отношения в рамките на стратегическото партньорство, включително строителството на газовия интерконектор, и ги определиха като отлични. Договорено било икономически екипи да работят заедно за привличане на високотехнологични инвестиции в региона, и по-специално в автомобилостроенето.
Гърция е сред най-важните търговски партньори на България. През 2019 г. двустранният стокообмен с Гърция възлиза на 3,5 млрд. евро, като бележи 8,3% ръст. Износът ни към Гърция се е увеличил с 6,5% и е в размер на 2 млрд. евро. Вносът се е увеличил с 10,7% и е в размер на 1,5 млрд. евро. Салдото е положително (461 млн. евро).
Екатерина Захариева и Никос Дендиас потвърдили общата позиция на подкрепа на европейските стремежи на 6-те страни от региона, защото това е от значение за сигурността на целия ЕС. В същото време по пътя към ЕС е важно прилагането на реформите и спазването на принципите на добросъседство.
Захариева изрази надежда за деескалация на напрежението между Турция и Гърция, като призова спорните въпроси да се решават в добросъседски дух и добра воля, а не чрез едностранни действия.
Двамата министри изразиха дълбоко съжаление от промяната на статута на църквата "Света София" в Истанбул.
Екатерина Захариева преди това разговаря с президента на Гърция Катерина Сакеларопулу и с премиера Кириакос Мицотакис, съобщи агенция АНА-МПА.
На срещата си със Захариева президентът Сакеларопулу се е спряла на отличните отношения между Гърция и България, както и на усилията за справянето с пандемията от новия коронавирус и за постепенно отваряне на туризма от двете страни.
Сакеларопулу е казала още, че добросъседските отношения, които трябва да съществуват в региона, се смущават от постоянните провокативни действия на Турция, като издаването на навигационно съобщение Навтекс, което включва гръцки морски пространства, както и превръщането на "Света София" в Истанбул в джамия. Президентът на Гърция е заявила, че страната й очаква практическа демонстрация на солидарност от партньорите си в ЕС и, разбира се, от приятелска България.
От своя страна Захариева се е съгласила със Сакеларопулу, че едностранните действия от турска страна не допринасят за спокойствието в региона, съобщава АНА-МПА.
Според източници в гръцкото правителство Захариева и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис са обсъдили развитието на пандемията от новия коронавирус в Гърция и България, режима на преминаването на границата и процесите в Източното Средиземноморие.
mediapool.bg