Европейската комисия (ЕК) е сезирана заради двете решения в България, с които се забранява юридическата смяна на пола. Сигналът е подаден от организацията „Ние идваме“. Той е до зам.-председателя Вера Йоурова, комисарите по правосъдие Дидие Рейндерс и равнопоставеност Хелена Дали, както и до Хуан Фернандо Лопес Агилар, председател на комисията по граждански права в европарламента.
В сигнала се разказва за решението на Върховния касационен съд (ВКС) от 20 март, в което бе заявено, че настоящата правна рамка у нас не позволява юридическа смяна на пола. Това решение е задължително за всички съдилища у нас. То бе взето с 28 срещу 21 съдийски гласа.
В аргументите си върховните магистрати се позоваха на решение на Конституционния съд. Той постанови, че според конституцията понятието "пол" може да бъде тълкувано само в биологичния му смисъл.
От "Ние идваме" наричат решението на ВКС "правен абсурд" заради написаното в него твърдение, че Конвенцията за защита на правата и основните свободи, макар и част от националното право, не може да се прилага пряко в цялост и нормите й не са самоизпълними. В решението си ВКС посочва, че някои от тези разпоредби се нуждаят от национално законодателство, "за да породят права за гражданите и задължения за Република България".
Именно около тази теза е изградено цялото решение – че правните норми в момента не позволяват юридическа смяна на пола.
"Цитираното решение граничи с правен абсурд, доколкото Конвенцията, след
ратификацията си през 1992 г., е част от националното законодателство и всички съдилища я прилагат неизменно до днес", посочват от "Ние идваме".
Те пишат още, че България вече е била осъждана пред Европейски съд по правата на човека, но за това, че у нас липсва законова възможност за смяна на пола, а защото при такива дела съдът не е взел предвид "баланса между общия интерес и интересите на отделния човек".
Според едно от решенията българският съд е бил длъжен да приложи националните разпоредби в унисон с чл.8 от Конвенцията (право на зачитане на личния и семейния живот).
"Моля да инициирате официално производство за установяване на нарушение на правото на ЕС и да предприемете официални действия във връзка с нашия сигнал, който преследва една основна цел – законите на България, като държава-членка, да се приведат изцяло в съответствие с правото на ЕС и да се прилагат правилно", пише в сигнала до ЕК.
mediapool.bg