Почти цяла година е правен преводът на документите от испанските власти по делото "Барселонагейт". Това е установила проверка в прокуратурата, назначена от временния шеф на държавното обвинение Борислав Сарафов.
Вместо преводът да бъде възложен на агенция, документите са пращани "на порции" на един и същи преводач с общо 10 прокурорски постановления. Няма обяснение защо това е направено.
За сметка на това след 15 май тази година, когато бившият главен прокурор Иван Гешев отказа да си подаде оставката и започна да говори за "лицето Бойко Методиев Борисов", прокуратурата рязко се е разработила. За месец и половина са разпитани 17 свидетели, назначени са експертизи, искано е разкриване на банкова тайна и друга важна информация.
Данните от доклада бяха обявени от прокуратурата ден след като Гешев заяви, че бил освободен от поста, защото имало теч на информация какво ще се предприеме по "Барселонагейт".
Оставката и лицето
Документите по "Барселонагейт" започнаха да пристигат у нас още миналата зима. През февруари се разбра, че е пратен доклад от 219 страници. От самото начало прокуратурата започна да се оправдава, че не знае с какво разполага заради липса на превод, макар че такъв, макар и неофициален, може да се направи буквално за часове.
Още по темата:
Борисов: А искате ли на всички деца в София да вземем ДНК?!
Документите потънаха в специализираната прокуратурата, която няколко месеца по-късно бе закрита. След това делото се прехвърли в градската прокуратура на София. През цялото време се пазеше строго мълчание какво се случва с разследването.
От обявената до момента публична информация се вижда, че темпото на разследване зависи изцяло от политическата обстановка и няма нищо общо с правилата на процеса. Години наред Борисов и Гешев бяха в добри отношения, а казусът отлежаваше из прокурорските чекмеджета. След като се скараха делото скоростно бе извадено от забравата. Гешев поиска имунитета на Борисов, който пък не се отказа от защитата си. Последва отстраняване на главния прокурор, а бившият премиер обяви, че се е отказва от имунитета си, но и до днес парламентът не е взел такова решение.
От сегашния доклад става ясно, че е имало периоди от по 2-3 месеца, през които не са извършвани никакви следствени действия. За първите осем месеца например са разпитани едва четирима свидетели. В един от случаите протоколът за разпит дори е в нарушение на правилата. Веднъж са искани документи и е възложен един превод.
"След 15.05.2023 г., в рамките на само месец и половина са разпитани 17 свидетели, назначени са две компютърно-технически експертизи, извършени са претърсвания и изземвания, отправени са искания за разкриване на банкова, данъчна, осигурителна информация, както и е отправено предложение за снемане на имунитет на народен представител. Крайният извод, който проверяващият екип прави, е, че по делото от страна на наблюдаващия прокурор е допусната неритмичност в извършването на действия по разследването", пише в доклада от проверката.
Той се крие зад жени и деца
Разследването по "Барселонагейт" е за пране на пари. Съмненията са, че чрез престъпление е купена къщата, ползвана от бившата манекенка Борислава Йовчева. Борисов винаги е отричал да има нещо общо със случая. Наскоро той отказа да даде проба за ДНК, за да се докаже дали детето на Йовчева е от него. Аргументът му беше, че за чужди деца ДНК не дава.
"Ако бях останал главен прокурор, всичко щеше да се довърши. Те знаят това, обединиха се, Борисов се скри зад имуниета си и може би зад жени и деца, което е срамно и показва липса на мъжество", заяви в понеделник пред БНР Гешев.
Още по темата:
Гешев иска обвинение за Борисов заради "Барселонагейт"
Отговор от Борисов по тази тема не е имало, но пък само след 24 часа прокуратурата под ръководството на Сарафов пусна данни от проверката. "Барселонагейт" не е единственото проверявано разследване. Заедно се него се преглежда дела срещу депутати и министри, както и такива за тежки престъпления. До момента са обявени само "междинни резултати".
Извънреден труд
Че прокуратурата много се е разбързала след влошаването на отношенията между Гешев и Борисов личи и от друго. Наскоро се разбра, че наблюдаващият делото прокурор Стефан Христов (съученик на Гешев, по собствените признания на ексглавния) е проверяван заради разпореждане към чиновници да работят извънредно без да има такава изрична заповед.
Администраторите са работили в почивен ден без изобщо да е била уведомена шефката на градската прокуратура в София Илияна Кирилова. Няма официална информация какво толкова спешно е трябвало да се свърши, но това се е случило на 3 юни, малко след като Борисов и Гешев се скараха. Малко след това главният прокурор започна да внася "на порции" в парламента документи, за да обоснове искането за имунитета на бившия преимер.
mediapool.bg